. спорт : Приключи турнира по ориентиране за купи „Шуменска крепост” и „СИВЕН” - 29 Август 2016 - 21:04

ОРИЕНТИРАНЕ. След като в петък Станимир Беломъжев спечели първото място за Купа „Шуменска крепост” при мъжете в 21 Елит, а при жените в същия клас това направи едва 13-годишната Ясна Петрова, в събота ориентировачите си оспорваха призовите места за Купа „Сивен”. На старт в различните възрастови групи застанаха 265 ориентировачи от цялата страна.

Трасетата за втория ден бяха и трудни, и много интересни и всеобщото мнение беше, че точно това е истинското състезание по ориентиране. Мъжете от елита трябваше да преминат 5200 метра с 21 контролни точки. Борбата беше много оспорвана и първи финишира Николай Димитров от „Браун клуб” /ВТ/, който измина дистанцията за 33,52 минути. Втори остана Калин Карачоров от „Бегун” /Вн/, а трети завърши Петър Доганов от „НСА-Сивен” /Сф/. Трикратният европейски шампион и двукратен световен вицешампион по ски ориентиране Станимир Беломъжев този път се класира на пето място. Той каза, че е допуснал грешки и определи състезанието в Шумен като образцово.

При дамите в същата елитна категория малката Ясна Петрова от „Ломеец” /Иваново/ дублира победата си от петък на дистанцията от 5 км с 21 контроли. Тя я измина за време от 52,45 мин и беше сензацията на юбилейното състезание на Шуменското плато. Показателно е че втората – Незабравка Василева от „Академик” /Вн/ е на 42 години. Ясна е седмокласничка от Русе и каза, че просто е била спокойна. Каките я поздравили за успеха.

Ето и някои от победителите в другите възрастовни групи: Тервел Драгоев от „Диана” /Ямбол/ при 12-годишните момчета, Васил Зашев от „НСА-Сивен” при 14-годишните, Мартин Аргиров от „Ломеец” при 16-годишните. Шуменецът Атанас Бояров, който участва индивидуално, завърши 11-и в елита, Ганчо Иванов и Никола Захариев от „Мадарски коннник” се класираха съответно 12-и и 21-ви. При мъжете до 18 години техният съотборник Стоян Николов е пети.

Вечерта на победителите и призьорите бяха връчени купите и медалите, като цялата шуменска фамилия Веневи, които са душата и благодетелите на този спорт в България, участва в церемонията. А на сцената имаше и портрет на Симеон Венев с многозначителен надпис. Братята Красимир, Венцислав, майка им Вяра и всички от големия род получиха благодарности от кмета на община Шумен Любомир Христов, който награди и призьорите в отборното класиране. Тук първи е „Браун тим” /Вт/, втори – „Вариант 5” /Търговище/, и трети - „НСА-Сивен” /София/.

Обичаната Тони Димитрова изпя свои хитове и вдигна още адреналина, а за един от тях й партнира водещият от Шумен Иво Райчев, завърнал се току-що от Олимпиадата в Рио.

В неделя своето изпитание имаха щафетите и на старт застанаха 68 формации от три поста, единият от които задължително женски. В леката категория победи втората тройка на „Вариант 5” /Т-ще/, в средната – победата пак беше за този клуб, при ветераните спечели „Браун тим”, а в най-авторитетната тежка категория – първият отбор на „Бегун” /Вн/.

За историята ще остане и уникалната обща снимка от възроденото и имащо вече 25-годишна история състезание.

Братята Красимир и Венцислав Веневи положиха огромни усилия за състезанието по ориентиране, посветено на 25-годишнината на Купа „Шуменска крепост” и Купа „Сивен”. Те са доволни от направеното и гледат напред.

Вече се знае, че на 1, 2 и 3 септември 2017 г. международното състезание по ориентиране ще се казва Купа „Мадара” и ще се проведе в района на Мадарските скали. През 2018 г. то ще бъде отново в Шумен, край паметника „Създатели на българската държава”.