. OUTDOOR : Андрей Гридин с подиум в ултра маратона "Кападокия" - 23 Октомври 2016 - 08:44

УЛТРА МАРАТОН. Българският бегач на ултрадълги разстояния Андрей Гридин направи силен финал на състезателния си сезон. Той зае трето място в едно от най-тежките планински бягания - Salomon Cappadocia Ultra Trail, което се проведе вчера в Турция.

Гридин имаше нужда от 13,18:13 часа, за да преодолее разстоянието от 114 километра при 3340 метра положителна денивелация.

28-годишният състезател финишира само на три минути след втория в класирането Флориан Фелх от Германия и на 65 минути от победителя Алексей Толстенко от Русия.

Така за по-малко от четири месеца българският национал по ски бягане се качи за трети път на почетната стълбичка в планинско състезание с над 100-километрова дистанция.

В началото на юли Гридин спечели ултрамаратона Olympus Mythical Trail в Гърция, като постави рекорд на трасето - 14.36:00 ч. за 100 километра при 6450 метра денивелация.

На 25 септември състезателят на клуб "Маратон Пловдив" спечели и надпреварата Marathon Trail Lago di Como в Италия - 115 км с над 7400 метра денивелация за 15.58:55 ч.

Андрей Гридин ще има още една проява до края на 2016 г. На 20 ноември в Националната спортна академия (НСА) той ще опита да постави нов рекорд на България за бягане на 100 километра по 400 метрова писта.

Целта на родения в Щучинск състезател е да слезе под осем часа. До момента най-бързият българин на 100-километров шосеен пробег е Чавдар Несторов, който през 1989 г. в Одеса постига време 8.31:00 часа.