. бг сноуборд новини : Радослав Янков триумфира в първия старт за Световната купа в Банско - 03 Февруари 2017 - 17:16

СНОУБОРД СВЕТОВНА КУПА БАНСКО 2017. Българинът Радослав Янков спечели паралелния гигантски слалом от Световната купа по сноуборд в Банско. Носителят на Големия кристален глобус в паралелните дисциплини от миналия сезон Янков надделя на финала над швейцареца Невин Галмарини, който го спря за първото място миналата седмица в Рогла (Словения).

Галмарини, който, в опита си да настигне откъсващия се българин, рискува максимално в последните врати и падна малко преди финалната линия и не завърши. На трето място завърши Бенямин Карл от Австрия.

Пред страхотната публика в Банско Радо се справи с лекота с германеца Александер Бергман в 1/8-финалите.

Последва сблъсък за място в топ 4 с легендарния Джеси-Джей Андерсън - четирикратния световен и олимпийски шампион от 2010 година. Янков отново бе на висота, а неточност на канадеца му струва надеждите за успех.

В спора за финала съперник на Радо бе лидерът в генералното класиране Бенямин Карл, който е двукратен носител на световната купа. И австриецът обаче не успя да спре чепелареца. Янков взе аванс, а след грешка Карл дори не успя да завърши.

Янков е носител на Големия Кристален глобус в паралелните дисциплини на сноуборда за 2016 година.

Радо Янков: Всичко беше като насън

Радослав Янков не скри радостта си от победата си за Световната купа по сноуборд в паралелния гигантски слалом в Банско. На финала Янков победи швейцареца Невин Галмарини.

"Всичко беше като насън. Вярвал съм в себе си, но не обичам да мисля за класиранията. Като цяло пистата беше перфектна, никога не съм карал на толкова добро трасе, дори другите състезатели го казват - че това е най-добрата писта, на която са карали за Световната купа. При второто ми спускане в квалификацията проблемът беше в мен, а не в трасето, просто допуснах грешки", сподели пред БНТ след големия успех Радо Янков.

"Разликите са много малки, ако направя някаква грешка… Благодаря на Джоко, Георги Атанасов, моя треньор, че нареди трасето по такъв начин, който ми помогна. Двете трасета по принцип са абсолютно еднакви, но понякога може да има една врата, на която да е малко по-изровено, но като цяло трасето беше много добре наредено", продължи най-добрият ни сноубордист.

"Знаех си грешките и се опитвах да не ги повтарям. Трябваше да минавам много близо до вратите. Усещах, че противниците ми са зад мен и успях да ги победя. Повярвайте ми, не ми беше лесно на финала. В Рогла той успя да ме победи, въпреки че имах преднина в началото. Но тук си казах, че няма да се откажа. Силите ми свършваха, но по някакъв начин успях. Благодаря на всички, че са тук и ме подкрепят, дори да не бях спечелил, мисля, че пак щяха да ме подкрепят, за което им благодаря", завърши Янков.

Радо Янков поведе в генералното класиране за Световната купа

С първата си победа за сезона Радослав Янков излезе начело в Генералното класиране за Световната купа в паралелните дисциплини с 2720 точки, следван от Карл с 2640 точки и Галмарини с 2616 точки.

Той поведе и в подреждането в дисциплината паралелен гигантски слалом с 2400 точки, пред Галмарини с 2090 точки и Карл с 1960 точки.

Следващият старт е в неделя в Банско също в паралелния гигантски слалом.

Сани Жекова: Благодаря ти за тази емоция, Радо!

Александра Жекова не скри радостта си от днешната победа на Радослав Янков в дисциплината паралелен гигантски слалом от състезанията за Световната купа по сноуборд в Банско.

Българинът, който е носител на Големия кристален глобус от миналия сезон, победи на финала швейцареца Кевин Галмарини, който, в опита си да настигне откъсващия се българин, рискува максимално в последните врати, падна малко преди финалната линия и не завърши.

Успехът изстреля Радо на върха в генералното класиране за Световната купа в паралелните дисциплини, а също и в дисциплината паралелен гигантски слалом.

"Благодаря ти за тази емоция, Радо! Истински празник в планината", написа Сани Жекова.

Самата тя също ще се бори за титла в Банско, след като се класира за финала в спринткроса. Водещата българска сноубордистка е трикратна победителка в стартове за Световната купа.

Треньорът на Радо: Чувството е невероятно

Треньорът на Радо - Георги Атанасов (Джоко), благодари за страхотната атмосфера по време на днешното състезание по паралелен гигантски слалом от Световната купа по сноуборд в Банско. Янков спечели състезанието, след като на финала се справи с швейцареца Невин Галмарини.

"След края, когато се отпускаме и емоциите ни завладяват, мога да кажа, че след това, което се случи днес, чувството е невероятно. Смятам, че наистина имахме една перфектна организация", каза треньорът. "Състезанието протече много добре, трасето беше отлично подготвено. Всички колеги ни поздравяват и ни казват, че такова състезание не е имало през този сезон и това е може би най-добрата Световна купа, поне за тази година", отбеляза Георги Атанасов. Той благодари и на колегите си от екипа, който се грижи за подготовката на Радослав Янков. Той е сигурен, че и публиката, и журналистите в България са се убедили колко е красив сноубордът, колко сериозен е интересът към този спорт и колко е високо нивото.

Бенямин Карл: Надявам се догодина пак да има състезание в Банско

Звездите в сноуборда Невин Галмарини и Бенямин Карл също заявиха, че пистите и условията в Банско са перфектни. Те са силно впечатлени от организацията и цялостната атмосфера на състезанието по паралелен гигантски слалом, спечелено от Радослав Янков. "Радо направи всичко, той спечели и това е най-добрата реклама, която може да направи. Аз се надявам, че догодина пак ще има състезание тук", каза австриецът Карл.

Трите дами, които се качиха на подиума след днешния старт в паралелния гигантски слалом - победителката Партиция Кумер (Швейцария), втората Юлия Дуймовиц (Австрия) и третата Ладина Джени (Швейцария), също не спестиха на пресконференцията след състезанието си суперлативите за Банско и комплиментите си към организаторите и домакините.

Цеко Минев: Къртовски труд, себераздаване и обич към спорта са нужни, за да се случват нещата

Президентът на Българската федерация по ски Цеко Минев поздрави призьорите в днешното състезание в паралелния гигантски слалом от Световнтата купа в Банско. Специална благодарност той изказа към победителя при мъжете Радослав Янков, към неговия треньор Георги Атанасов и останалите от екипа на българския ас в сноуборда.

"Всички вие не си давате сметка за какъв къртовски труд става дума, за какво себераздаване, каква обич трябва към спорта, за да се случват нещата", отбеляза той на пресконференция след състезанието. Всичко останало - финансиране, екипировка, сигурно може да се направи, но без това, нещата нямаше да се получат".

"Искам първо да поздравя победителите, защото да си на стълбичката на кръг за Световна купа, е голямо постижение, каза още Цеко Минев. Искам да изкажа абсолютна благодарност на всички екипи, които работиха, за да се случи това състезание и тази Световна купа в Банско. Много трудно я взехме, а след това беше и много сериозна работата по организацията, и затова искам да благодаря на всички екипи", подрчерта президентът на Българската федерация по ски.