. бг сноуборд новини : Радо Янков с първа победа в Банско - 03 Февруари 2017 - 18:51

СНОУБОРД СВЕТОВНА КУПА БАНСКО 2017. Мечтата на милиони, българин да спечели старт за Световната купа в сноуборда и то в Банско стана реалност днес благодарение на Радо Янков.

Носителят на Световната купа бе неудържим и с брилянтно каране от квалификацията та чак до финала спечели убедително паралелния гигантски слалом. Това бе първата му победа за сезона и първа за български спортист в старт за Световната купа на ФИС. Хиляди изпълниха трибуните и финалната зона на "Бъндеришка поляна", за да подкрепят Радо. Сред гостите на във ВИХ-а пък бяха петкратният носител на световната купа в ските Марк Жирардели, италианската звезда Алберто Томба и члена на Съвета на ФИС Роман Кумпост. С българско знаме да вика за Янков бе дошла и звездата ни при дамите Сани Жекова.

Фен-клубът на Радо от Чепеларе пък огласяше трибуните още от ранни зори. В квалификацията българинът даде първо време на синьото трасе, а след това общо второ. Така на финалите той бе втория по ранг, който можеше да избира трасе. На осминафинала лидерът от квалификациите Андреас Промигер загуби и така до края Радо избираше първи къде да кара. Той естествено избра по-бързото синьо трасе и това му донесе радостта накрая. На финала Янков победи без проблеми Невин Галмарини (Швейцария) и му върна за загубата на финала в Рогла преди седмица.

Успехът го изведе на първото място в генералното класиране за Световната купа с 2720 т. Радо води убедително и в битката за малката купа в паралелния гигантски слалом с 2400 т.

На път за пресконференцията Янков бе поздравен лично и от кръстника на пистата на коята спечели днес Алберто Томба. Италианецът му каза, че е изключително радостен, че българската звезда печели старт за Световната купа и то на писта която носи неговото име.

При жените първата победа за Световна купа в Банско спечели Патриция Кумер (Швейц). Тя би на финала олимпийската шампионка от Сочи 2014 Юлия Дуймовиц (Ав). Нашето момиче Теодора Пенчева е 36-а от 46.

Шампионът: Искам да съм здрав и да защитя Глобуса

"Нямам думи да опиша колко съм щастлив", каза след финала героя Радо Янков. - "Преди състезание не обичам да говоря, какво ще направя, но вътрешно много, много исках да съм първи. Днешният ден за мен беше като един сън и много искам да благодаря на треньора си Георги Атанасов, на Банско за перфектната организация и перфектната писта, която имаме. Благодаря на организаторите и Българска федерация ски, голямо благодаря за всички от публиката, които ме подкрепяха и ми дадоха страхотна сила, за да карам успешно. Разбрах че вече повеждам за Световната купа. До края обаче има много стартове, така, че още рано за прогнози. Пожелавам си да съм здрав, за да мога да дам всичко от себе и да защитя трофея от миналата година, като отново спечеля Кристалния глобус".

Треньорът на Радо - Георги Атанасов-Джоко, разкри, че емоциите му тепърва напират.

"Смятам, че това, което преживяхме днес - колкото и да сме си го пожелавали и да сме мечтали - в момента в който се случва чувството е невероятно. Всички колеги ни поздравяват и казват че подобно състезание не е имало и досега през сезона и това е най-добрата световна купа", завърши Джоко. Той си пожела хиляди фенове да дойдат да подкрепят Сани в събота и отново Радо в неделя. Финалът на Сани в спринткроса е днес от 11,30 ч.