. OUTDOOR : Росен Лилов спечели Osogovo Run 2017 - 06 Август 2017 - 16:02
Дончо Михайлов беше най-бърз от колоездачите в изкачването на връх Руен

ПЛАНИНСКО БЯГАНЕ И КОЛОЕЗДЕНЕ. Росен Лилов и Дончо Михайлов спечелиха днес съответно при планинските бегачи и при колоездачите състезанието OSOGOVO RUN 2017, четвърти етап за сезона от веригата #FiveMountains на Сдружение "Маратон". Общо 43 планински бегачи и 18 колоездачи се включиха в тазгодишното издание на надпреварата от Кюстендил до най-високия връх в Осоговската планина - връх Руен.

фотография: Борислав Панков / Сдружение "Маратон"

Стартът беше даден точно в 9:00 ч тази сутрин на централния градски площад „Велбъжд” (530м.н.в.). Бегачите трябваше да се справят с 26-километровия маршрут, който първо преминава покрай стадиона, картинг пистата и Почивало, по горски път под х. Иглика до Студен кладенец (8,4км), по черен и асфалтов път достига х. Осогово (13,2км), продължава по черен път през Бегбунар (19,5км) по централното било на Осогово до финала на връх Руен (2251м). Колоездачите от своя страна трябваше да преодолеят 29-километровото трасе първо по асфалт и каменни плочи, което преминава през Хисарлъка, покрай санаториума, през Богослов  до Студен кладенец (11,2км), след това по черен и асфалтов път достига х. Осогово (16км), продължава по черен път през Бегбунар (22,3км) по централното било на Осогово отново до финала на връх Руен (2251м).

Времето в Осоговската планина не беше изключение от общата картина с червен код и супер високи температури, обхванали от няколко дни цялата страна. Дори и на високо в планината днес беше изключително горещо, а почти безоблачното небе не даваше шанс и за кратка разхлада.

На този фон надпреварата за първите места се оказа много близка и напрегната. След като пое водачеството при планинските бегачи още от старта и го задържа до края, атлетът ветеран Росен Лилов (Театър 199) финишира за 2 часа, 30 минути и 30 секунди, спечелвайки състезанието с 3 минути и половина преднина пред Димитър Михайлов (Янтра-Исполин), който финишира за 02:34:00ч. Трети, на повече от 20 минути от лидерите, завърши Иво Димитров (5kmrun), с време 02:55:05ч.

Първа от жените планински бегачки финала пресече Елена Димитрова (5kmrun), която завърши за 03:09:41ч. На почетната стълбичка се качиха още Анна Стефанова (5kmrun) с време 03:16:58ч и Дафинка Тодорова (Азимут) с време 03:38:52ч.

Още по-близка и оспорвана беше битката за първото място при планинските колоездачи. След като в по-голямата част от дистанцията 38-годишният Александър Генов (Mammut) водеше с няколко минути пред значително по-младия от него Дончо Михайлов, на финала на връх Руен 22-годишният колоездач успя не само да го настигне, но и драматично да вземе победата с минималните 9 секунди преднина! Михайлов финишира за 2 часа, 11 минути и 34 секунди, а Генов спря хронометъра на 02:11:43ч. Третото място заслужи неостаряващият ветеран колоездач, 57-годишният Фьодор Драголов (Green Way), който завърши с време 02:19:02ч. Най-бърза от дамите и този път беше Ивета Алексиева (Velocity) с време 02:41:43ч., отговарящо на 5-то място в общото класиране наред с мъжете.

Състезанието завършиха 39 от планинските бегачи, както и всичките 18 колоездачи.

Награждаването на победителите се състоя на самия връх Руен, който, както е известно, е и гранична точка със съседна Македония. По традиция победителите получиха купи, а всички призьори - медали, ваучери и предметни награди, осигурени от организаторите и спонсорите.

ОСОГОВО РЪН 2017 се организира от Сдружение Маратон, Община Кюстендил и Туристическо дружество Осогово, с подкрепата на Salomon, Suunto и верига магазини Sport Box, българската марка за велосипедни облекла Doltcini Sportswear, хотел Лазур, Елком сервиз, Strimon Spa Club и хотел Amira. По традиция официален медиен партньор е SKI.BG.