. бг ски новини : България с две титли на биатлон в Банско - 26 Декември 2007 - 14:45

Две титли спечели България в първия ден на състезанията за Милка Европейската купа в Банско, 4-и кръг от календара. При жените в спринта на 7,5 км над всички бе Павлина Филипова, а Владимир Илиев бе най-бърз в спринта на 10 км при младежите. В спринта при девойките Зорница Костадинова остана втора, а Емилия Йорданова се нареди трета.

Първата ни титла за деня спечели Владимир Илиев, който бе най-бърз в спринта на 10 километра. Илиев финишира с общо време от 29,29,7 мин., като и двамата му подгласници - словенецът Матей Кордеж и румънецът Роланд Гербачя, направиха по една наказателна обиколка по-малко от него.

Жестоката битка всъщност бе между Илиев и словенеца, който трябваше да преглътне загуба с пасив от нищожните 2,1 секунди. Дуелът между двамата се реши при втората стрелба. Другите двама наши представители Илиан Пенев и Димчо Мицов не стартираха. При мъжете най-тежък беше провалът на французите, които бяха сочени за фаворити.

До началото на състезанието обаче в Банско така и не пристигнаха ските и пушките им, които се губят някъде между Милано и София. Затова "петлите" стартираха с екипировка, взета назаем и слабите им резултати всъщност бяха предопределени.

Големият триумф на Бъндеришка поляна беше за швейцареца Роланд Цвален, който с безупречна стрелба пресече финала за 26:39,7 минути. Забележителна тук е разликата, с която Цвален изпревари останалите състезатели. Втори с 4 пропуска на рубежа и изоставане с цели 53,6 секунди остана словенецът Вася Рупник. Бронзът с пасив от 54,6 сек. и две греки взе чехът Алес Лешек.От българите най-предно класиране записа Мартин Богданов - 12-и на 2:25,2 мин. (1), Мирослав Кенанов е 15-и, а Тодор Генковски - 21-и.

"За мен това беше една изключително важна победа, защото спечелих четвърта квота за Швейцария за Световната купа - каза след награждаването победителят Цвален. - Спечелих основно заради безупречната си стрелба. Организацията тук е перфектна, а трасето е подготвено безупречно. Трябва обаче да призная, че за мен то бе много тежко. От една страна заради насечения профил, а от друга заради голямата надморска височина. Но тук могат да се правят състезания от най-висото равнище, а домакините работят като швейцарски часовници".

В очаквания с най-голям интерес старт за деня - спринта на 7,5 км жени победителка стана Павлина Филипова, която не срещна никаква конкуренция. Без да допусне нито една грешка в стрелбата и с общо време от 23,21,20 минути тя финишира първа с аванс от 44 секунди пред втората Елиска Свикрилихова от Словакия. Трета остана Мирослава Садова от Чехия с изоставане от 1,55,90 минути.

"Не мога да повярвам, че стрелях без грешки. Радвам се, че спечелих победа и успях да донеса положителни емоции на приятелите си, които бяха дошли да ме гледат. Липсва ми конкуренцията в националния отбор, която съществуваше докато в него бяха Катя, Радка и Ирина", сподели Павлина, която ще прибере и 1500 евро от наградния фонд.

Състезанието наблюдаваха бившите националки Екатерина Дафовска и Ирина Никулчина, която днес ще се прости официално с активната си спортна кариера в родния си град. За нейното изпращане е подготвено специално тържество, а ДАМС ще я награди със златен часовник

При девойките конкуренцията бе много по-ожесточена. Победата спечели румънката Река Ференц с 24,46,9 минути, а на почетната стълбичка се качиха две наши момичета - Зорница Костадинова, която по думите на шефа на федерацията по биатлон Васил Тончев е бъдещето на този спорт у нас, и Емилия Йорданова.

Любопитното е, че българските девойки в днешния спринт стреляха с пушките на юношите. "Оръжията, с които се състезават Ралица Галева, Емилия Йорданова и Зорница Костадинова останаха в Поклюка, където има старт за Световната купа, заедно с багажа на мъжете, поясни старши треньорът Боран Хаджиев. - Нямаше как да ги донесем."

Димитър Андреев
НетИнфо Спорт, 13.12.2007

***

Павлина Филипова отвя конкуренцията в Банско
Наш национал първи в спринта при младежите на Европейската купа

Павлина Филипова спечели спринта при жените на 7,5 км за Откритата европейска купа по биатлон в Банско. Най-опитната националка беше с класа над конкурентките си и завърши за 23:21,2 мин. с безпогрешна стрелба. На цели 44,8 сек от нея, също без пропуски на рубежа, финишира словачката Елишка Свикрухова, а трето място зае чехкинята Мирослава Спасова - на 1:55,9 мин с 4 пропуснати мишени (1+3). Асенка Хаджиева, Лилия Пандурова и Ива Златешка са съответно 8-а, 9-а и 10-а от 12-те участнички. Филипова заработи 1500 евро от наградния фонд за успеха си.
“Два пъти нула, не мога да повярвам, бяха първите думи на победителката след финала. - Много съм доволна, че спечелих пред родна публика и зарадвах приятелите тук. Липсва ми конкуренцията в националния отбор, а още повече ми липсва подкрепата на Катето Дафовска, Радка Попова и Ирина Никулчина."
При девойките на подиума се качиха още две българки. Зорница Костадинова стана втора, на 1:30,5 мин (0+1) от победителката Река Ференц (Рум), която записа 24:46,9 мин (1+0), а Емилия Йорданова зае третата позиция, на 1:37,0 мин (1+2). Ралица Галева е 5-а, на 4:19,2 мин (1+2), Дафинка Коева - 7-а, на 5:07,0 (5+2), а Ирина Николова - 10-а, на 6:51,2 (3+4) от 16 стартирали биатлонистки.
Владимир Илиев спечели спринта на 10 км при младежите, като финишира с време 29:29,7 мин. след три грешки (2+1). След него на 2,1 сек. завърши словенецът Матей Кордеж (0+2), а трети, на 19,3 сек (1+1) стана румънецът Роланд Гербачя.
При мъжете най-бърз беше швейцарецът Роланд Цвален с време 26:39,7 мин и безпогрешна стрелба. Втори, на цели 53,5 сек (3+1) финишира Вася Пупник (Слвн), а зад тях се нареди чехът Алес Лешек +54,8 (1+1). От българите най-предно класиране записа Мартин Богданов - 12-и на 2:25,2 мин (1+0), Мирослав Кенанов е 15-и, на 2:59,7 (1+0), а Тодор Генковски - 21-и, на 5:49,9 (1+2)."Организацията тук е перфектна, а трасето е подготвено безупречно. Могат да се правят състезания на най-високо равнище, а домакините работят като швейцарски часовници", заяви Цвален. Най-тежък беше провалът на сочените за фаворити французи. До първия старт техните пушки така и не пристигнаха, загубени по аерогарите из Европа. Затова те участваха с оръжие, взето назаем.