SKI.BG > СКИ в България - http://www.ski.bg

. бг ски новини : (Без) работна зима - 26 Декември 2007 - 14:46
Готвачите и ски учителите са най-търсени в зимните курорти тази година

Лятото отдавна вече не е единственият сезон, през който лесно може да се намери временна работа. С разрастването на зимните курорти нуждата от персонал в тях също се увеличава. Търсят се служители за все по-многобройните хотели и ресторанти, така също обслужващ персонал за ски пистите и учители по зимни спортове.

С две думи - възможности за заетост през зимата в нашата страна не липсват. Въпросът е дали условията на труд и заплащане са достатъчно атрактивни, за да задържат тук стотиците българи, които сега търсят сезонна работа в чужбина.

Готвачите са най-ценени

В момента в зимните курорти има десетки свободни места за сервитьори, бармани, готвачи и камериерки. Така например в Чепеларе се търсят около 150 души, а преди месец хотелиерите и ресторантьорите от Банско дори изпратиха до Министерството на труда писмо с искания за близо 1000 служители, необходими, за да функционира нормално курортът през този сезон. На фона на този недостиг на персонал малко работодатели могат да се похвалят с подготвен персонал. "В отчаяния си стремеж да привлекат хора много хотелиери и собственици на ресторанти обещават заплати от 1000 лв. нагоре. Но често не успяват да печелят достатъчно, за да плащат толкова в продължение на повече от един-два месеца", коментира Янка Рахова, председател на Съюза на туристическия бизнес в Банско.

Най-ниско платени в сферата на туризма са камериерките, чиято месечна заплата стартира от 350 лв. Малко повече - около 500 лв. получават администратори, сервитьори и помощник-готвачи. Най-високо е възнаграждението на главните готвачи, което се движи между 1000 и 1500 лв. месечно. От бранша обясняват, че размерът на месечната заплата зависи от капацитета и заетостта на заведението.

"Някои собственици освен твърдата заплата дават на служителите си и до 5% от оборота. Така ги мотивират да работят по-добре, да привличат и задържат клиенти", уточнява Съби Маданков, председател на Сдружението на хотелиерите и ресторантьорите в Чепеларе. Голяма част от работодателите осигуряват също работно облекло и възможност за настаняване за служителите си, а някои предлагат и храна на по-достъпни цени.

Обикновено от кандидатите за работа в зимните курорти се изисква поне някакъв минимален опит. "Задължителни са познанията по английски, а напоследък и по руски език", отбелязва Янка Рахова. Нейните наблюдения са, че освен за сервитьори и администратори, търсенето в зимните курорти се увеличава и за по-нови професии като служители в SPA центрове, аниматори. Фирма "Юлен", която стопанисва лифтовете в Банско, има нужда от служители за ски гардеробите и ски патрулите, които да следят за реда на пистите.

Дефицит на пистите

Най-трудно обаче се намират квалифицирани ски учители. Това се дължи на факта, че зимните курорти все повече се разрастват, а част от учителите, след като понатрупат няколкогодишен стаж, предпочитат да работят в чужбина. Има и такива, които се преориентират към работа на ледени пързалки.

Ето защо ски центровете разчитат на нови попълнения: "Тази година смятаме да подготвим за ски и сноуборд учители по 50 души за Банско и Витоша, 60 за Боровец и 30 за Пампорово", обясни Петър Янков, председател на Сдружението на ски учителите. По негови наблюдения все повече кандидат-преподаватели се ориентират към сноуборда, а интересът към курсовете е сравнително добър, тъй като са на достъпна цена. Освен да са добри скиори или сноубордисти, желаещите да се включат в тях трябва да са пълнолетни и да са завършили средното си образование.

За някои работодатели обаче изкарването на такъв обучителен курс не е достатъчно. Мая Стоилова от ски училище "Охо" в Банско признава, че се налага да работят допълнително с хората, които са преминали само един курс, затова предпочитат да наемат завършили Националната спортна академия. Обикновено фирмите осигуряват на учителите работно облекло и екипировка. Що се отнася до заплащането, то варира в зависимост от образованието и опита и се движи от 600 до 1200 лв. Има и възможност за допълнително почасово възнаграждение, ако учителят дава частни уроци. "Цената на един урок обаче е доста по-ниска, отколкото в Европа. Така например в Австрия за три часа се плащат 120 евро, а у нас за четири - едва 140 лева", пояснява Стоилова. Тъкмо затова българските ски учители предпочитат да изкарат сезона в чужбина. Най-голям е интересът към Австрия и САЩ, отбелязват от гилдията. "Онези, които искат да упражняват професията зад граница, имат нужда от сертификат от Международната асоциация на ски инструкторите (ISIA) и трябва да знаят поне два чужди езика", обяснява изискванията Петър Янков.

Някои ски училища се опитват да задържат учителите в България, като се стремят да им осигурят целогодишна заетост - през лятото ги ангажират за планински водачи или аниматори, а някои изпращат като сърф инструктори в морските курорти.

Разрастването на зимните центрове и изискванията за по-голяма безопасност са причини за бързото налагане на една сравнително нова професия - спасител на ски писта. От тази година учебният център към Планинската спасителна служба организира неколкодневни курсове за такива хора. Единственото изискване към желаещите е да владеят много добре ските. "В момента нужда от спасители на ски писти има например в Банско, а месечното възнаграждение за тази професия се движи около 600 лв.", коментира Андрей Янков, директор на учебния център. Засега обаче желаещите да изкарат курс за спасители на ски писта са значително по-малко от тези, които искат да станат планински спасители. Вероятно защото планинските спасители имат работа не само през зимата, а през цялата година.

Светла Стоянова
в-к Капитал, 14/12/2007 12:12

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL