. световни ски новини : Феликс Нойройтер спечели слалома в Леви - 12 Ноември 2017 - 15:38

АЛПИЙСКИ СКИ. Германецът Феликс Нойройтер спечели слалома в Леви, първи старт за сезона в Световната купа по ски алпийски дисциплини. Синът на легендарните Кристиан Нойройтер и Рози Нитермайер взе своя 13-и успех в Световната купа и се качи за 47-и път на подиума в своя 238-и старт.

Felix Neureuther of Germany competes during the Audi FIS Alpine Ski World Cup Men's Slalom on November 12, 2017 in Levi, Finland. (Photo by Christophe Pallot/Agence Zoom)

33-годишният скиор даде общо време от двата манша 1:42.83 минути и изпревари с 37 стотни Хенрик Кристофершен от Норвегия. Трети на почетната стълбичка се качи Матиас Харгин с 1:43.28.

"Прекрасно е чувството да спечеля тук, в Леви. Невероятно усещане и съм много доволен, трябваше да карам много здраво във втория манш и използвах шанса си. Всичко се получи перфектно", каза германецът.

Felix Neureuther of Germany takes 1st place and wins a reindeer during the Audi FIS Alpine Ski World Cup Men's Slalom on November 12, 2017 in Levi, Finland. (Photo by Christophe Pallot/Agence Zoom)

Той обеща да кръсти северното еленче, което получава като подарък традиционно в Леви, Матилда на неговата дъщеря, която се роди преди месец.

Успехът е първи за Нойройтер от 14 февруари 2016 г., когато той триумфира в слалома в Наиба, Япония. През миналия сезон той се качи четири пъти на подиума, но не спечели нито веднъж.

Най-титулуваният германски скиор вече е и еднолично на седмо място в историята по подиуми в слалома – 37.

Това беше първи старт в Световната купа, след като гигантският слалом в Зьолден беше отменен заради буря.

Сензационно първият манш в Леви беше спечелен от британеца Дейв Райдинг. Той се спусна за 50.29 секунди и изпревари с 14 стотни Нойройтер. Трети остана представителят на Норвегия Хенрик Кристофершен, а фаворитът Хиршер - четвърти на 46 стотни изоставане.

Във второто спускане завършиха само 24 състезатели, а трима от отпадналите бяха потенциални победители или кандидати за подиума. Първо австриецът Мануел Фелер се движеше с огромна разлика, но четири врати преди финала допусна грешка и отпадна.

Същото се повтори с Андре Мюрер, който беше с пето време в първия манш. Лидерът след сутринта Райдинг вървеше към победата и имаше аванс от 51 стотни пред Нойройтер, но при преминаването от стръмната към равнинната част изгуби контрол и изпусна врата.

Marcel Hirscher of Austria competes during the Audi FIS Alpine Ski World Cup Men's Slalom on November 12, 2017 in Levi, Finland. (Photo by Christophe Pallot/Agence Zoom)

Носителят на Големия кристален глобус и Малкия глобус в дисциплината Марсел Хиршер завърши едва 17-и. Австриецът, който счупи крак в средата на август, се завърна на пистата, макар да не е 100%. Той обаче кара слабо във втория манш, в който даде най-слабото време от всички.

Следващите стартове при мъжете са на 25 и 26 ноември, когато са спускането и супергигантският слалом в канадския курорт Лейк Луис.