. бг сноуборд новини : Щефан Гимпл: Победата е най-добрият ми подарък за Коледа - 26 Декември 2007 - 15:00

Минути след като спечели 3-ия кръг от Световната купа по сноуборд "Биг Еър" в София, Щефан Гимпл отговори на въпросите на "Стандарт"

- Честито Щефан, как се чувстваш като №1?
 - Щастлив съм. Извадих голям късмет, защото ми потръгна в скоковете. Имах ден и спечелих. Доволен съм от представянето си. Успехът е най-хубавият подарък за Коледа, който можех да получа.
 - Трудно ли беше състезанието?
 - Всъщност конкуренцията беше много силна. Много райдъри се представиха добре. Повечето от тях правеха доста трудни трикове. С Яне, който остана на второ място, имахме много близки оценки през цялото състезание. Той също направи невероятно шоу и можеше да спечели. Не бях кой знае колко по-добър от него, но този път шансът беше на моя страна.
 - Какво ще кажеш за организацията на турнира?
 - Изненадан съм, че всичко беше на толкова високо ниво. Нямам никакви забележки. Публиката на площада също беше невероятна. Подкрепяше всички състезатели през цялото време. Поздравявам ги.
 - Идвал ли си и преди в България?
 - Не за първи път съм тук. София е красив град. Хареса ми това, което имах възможност да видя. Надявам се следващия път, когато дойда, да посетя повече места, защото сега нямах много свободно време заради турнира.
 - Какво мислиш за българските сноубордисти?
 - Видях изпълненията им по време на тренировката. Добри са. Не знам обаче как са се представили на състезанието. В последните години сноубордът стана много популярен спорт. Съдейки по публиката на площада, смятам, че и тук в България е така.
 - Ти кога започна да тренираш?
 - О, това беше много, много отдавна.
 - Отдавна ли? Всъщност на колко години си?
 - На 29 г. съм. Много по-стар от всички състезатели тук (смее се). За първи път се качих на борда преди 16 г. И така до днес. Като се замисля, някои от състезателите тук са на по 16 г. Значи, когато те са се родили, аз съм започнал със сноуборда.
 - Познаваш ли най-добрата ни сноубордистка Александра Жекова?
 - Вероятно съм я срещал, но в момента не мога да си спомня.
 - Какво ти предстои?
 - Първо ще прекарам Коледа вкъщи със семейството. После подновявам тренировки за следващия кръг от световната купа. Той ще е в Грац след две-три седмици.
 - Кой според теб е фаворит за световната купа този сезон?
 - Вероятно ще спечели някой финландец. Те са много добри тази година. Триковете им са отлични. Начело в генералното класиране продължава да е Яне Корпи. Според мен той е с най-голям шанс за титлата.

Нашите са още “зелени”, Жекова иска при мъжете

Липсата на опит е основната причина българските сноубордисти да заемат по-задни позиции в надпреварата за Световната купа "Биг Еър" в София. Най-добре от нашите се представи 27-годишният Марио Беньо. Той завърши на 19-о място в квалификациите. Другите българи Ангел Харизанов, Димитър Чокоев и Кристиан Малинов останаха съответно на 39-о, 41-о и 45-о място.
 "Попречи ми това, че досега не съм правил подобни скокове. Това е първото състезание от такъв ранг, на което участвам. Доволен съм, че се приземих добре, но ми трябват още много тренировки," каза Ангел Харизанов за "Стандарт".
 Според най-добрата ни състезателка в този спорт Александра Жекова пред българите се разкрива чудесен шанс за реализация оттук нататък. "Не мога да повярвам, че в центъра на София се проведе такова важно състезание. Много ме е яд, че тази атрактивна дисциплина все още е само за мъже. С удоволствие бих участвала на такъв турнир, стига да ме допуснат. Щастлива съм, че стана уникално шоу", коментира Жекова след края на "Биг Еър".

Габриела Иванова
в-к Стандарт, ПОНЕДЕЛНИК, 24 Декември 2007

***

След кръга за Световната купа по сноуборд
Победителят предрича нов “Биг Еър” в София
Австриецът Щефан Гимпъл впечатлен от националите ни

Победителят Щефан Гимпъл (Ав) остана впечатлен от организацията на историческия първи за България кръг от Световната купа по сноуборд, състоял се на площад "Княз Александър първи", и предрече ново домакинство на София. Майсторът на екстремните спортове, който не изпусна лидерската позиция в дисциплината "Биг Еър" още от пресявките, наблюдава внимателно карето национали. Марио Беньо остана на три позиции от финалите (Топ 16). Ангел Харизанов е 39-и, Димитър Чокоев 41-и, а Кристиян Малинов е последен от 45 участника. Не стартираха шестима, а по предварителните заявки бяха 70.
Гимпъл остана впечатлен от уменията на българските сноубордисти по време на тренировки и подчерта, че националите ни имат шанс за по престижни класирания. Австриецът прибра 11 250 швейцарски франка от общия награден фонд, възлизащ на 25 хиляди. Носителят на последните две Световни купи в дисциплината "Биг Еър" прибави 1000 точки за генералното класиране.
Подгласник на Гимпъл е считаният за фаворит финландец Яне Корпи. Малкия финал спечели словенецът Матеш Петек, но на подиума стъпи и четвъртият ­ сънародникът му Домен Бизжак.

Керванът на най-добрите сноубордисти в света премина и през Ротердам (Хол), Стокхолм (Шв) и Бормио (Ит). Следващите кръгове ще се състоят Грац (Ав) и Москва (Рус). Металната рампа за Световната купа (с дължина 100 м и височина 35 м) беше изграждана в продължение на две седмици и беше прекарана с 14 тира от Швейцария. От Витоша пък бяха докарани 250 тона сняг. Поне 10 хиляди столичани присъстваха на спектакъла, приключил с изпълнение на хип-хоп бандата "Ъпсурт". Марсел Лозе ­ шеф на сноуборда към международната централа по ски (ФИС) и директор на Световната купа, получи почетен плакет от родната федерация.

Треньорът-състезател Марио Беньо: Очаквам скоро да запишем подиум

Състезаващият се треньор на националния отбор по сноуборд Марио Беньо записа най-предно класиране от нашите на кръга от Световната купа в София. 27-годишният софиянец е шесткратен шампион на България в дисциплината "Биг Еър", но яхва за първи дъската преди 13 г. Беньо, чийто баща е словенец,а майка му бивша скиорка, има три победи в стартове за ФИС.
- Марио, остана на три места от Топ 16. Какво не ти достигна да участваш на финала?
- Не се приземих чисто. Ако бях изпълнил перфектно трика си щях да продължа напред. При всички положения можех да подобря класирането си.
- Всички хвалят организацията на Световната купа. Искрени ли са думите на гостите и състезателите?
- Конкурентите са изумени от условията в София. Рампата беше издигната предсрочно. В Ротердам изграждането на съоръжението закъсня заради късната доставка на снега, графикът на надпреварата беше сгъстен и бях принуден да направя само един тренировъчен скок. София беше предпочетена, заради гаранцията, че всичко ще бъде изпълнено в срок и в центъра на столицата.
- Българските сноубордисти са сравнително отскоро в световния елит. Като състезаваш се треньор докъде смяташ, че можем да стигнем?
- Очаквам Димитър Чокоев скоро да запише подиум в състезания от подобен ранг. Изявите на Александра Жекова са достатъчно красноречиви и не подлежат на коментар.
- Повечето състезатели в "белите" спортове се подготвят в чужбина. Какви са условията за сноубордистите у нас.
- Тази година тренирахме на Банско. Има прекрасно съоръжение, но за съжаление не е в самия град. То обаче напълно отговаря на изискванията на националите.