SKI.BG > СКИ в България - http://www.ski.bg

. бг сноуборд новини : Сноубордът – “поправителен” за скиори - 04 Януари 2008 - 15:26
Спускането по неотъпкани терени вдига адреналина

Сноубордът става тръпка на все повече хора по света. У нас запалените по летящата дъска наскоро се насладиха на приказно шоу. На 21 и 22 декември всички почитатели на снежните атракции се радваха на NOKIA Snowboard FIS World Cup Big Air Sofia 2007. Специално за събитието на площад "Княз Александър I" беше изградена рампа за сноуборд, която "приюти" едни от най-добрите сноубордисти в света. 14 тира от Швейцария пък докараха конструкция, тежка 350 тона, покрита с 250 тона сняг. Височината на кулата - 32 метра, осигури на спортистите летеж от около 12-15 метра. Прочути майстори демонстрираха пред 10 000 зрители спортните си умения, след което бяха излъчени и победителите.

Многобройните завои са сред най-привлекателните изпитания за сноубордиститеЗа щастие в момента времето работи най-вече за скиорите и сноубордистите. Сняг има достатъчно и продължава да вали. Пистите очакват запалените по зимните спортове.
 Магия, от която човек никога не се отърсва - това споделят повечето хора, подвластни на страстта към сноуборда. Допълнителен плюс според тях е и фактът, че той е доста по-лесен за усвояване от ските. Затова честа приказка сред скиорите е, че сноубордът е поправителен за тях.
 Сред по-първите почитатели на сноуборда са водещият Део, "щурецът" Петър Гюзелев, както и синът му Мартин. През 90-те години музикантът дори бе избран в управата на комитета по сноуборд. Политикът Владимир Каролев също е сред маниаците. За тях, естествено, не е достатъчно да се снабдят с необходимите за забавлението атрибути, а да се "определят" към кой стил точно са пристрастени и да изберат най-маниашката екипировка.
 Основните стилове са три - алпийски, фрийрайд и фрийстайл.
 Първият се появява като алтернатива на ски спускането и затова екипировката е вдъхновена от тази на скиорите алпийци. Формата на дъската прилича на доста стабилна ска, която е повдигната в предния си край. Обувките са пластмасови, автоматите са снабдени с подложка и скоби, които фиксират обувката за дъската. Тръпката, която действа като магнит на повечето авантюристи, е възможността да вземат много последователни завои (т. нар. карвинг). Най-популярните писти в България за този тип спускане са в Банско, Боровец, Чепеларе и "Витошко лале".
 Особено притегателен за почитателите на сноуборда е фрийрайдът, при който спускането е по неотъпкани терени и това значително повдига адреналина.
 Дъските за фрийрайд са повдигнати и в двата края, но задължително носът е по-дълъг от опашката. Именно заради това лавирането с фрийрайд дъските е много по-лесно и позволява разнообразни маневри. Пистите в Мальовица са най-подходящи за напредналите фенове на фрийрайда, а тези в Банско - за начинаещите.
 Все повече привърженици през последните години събира и фрийстайлърът - сноуборд на скокове, или пързаляне на специализирани уреди, т.е. джибинг. Това му придава атрактивност, която привлича особено много тийнейджърите. Естествено, те трябва да знаят, че предварителната подготовка е задължителна, за да се избегнат различни контузии.
 Фрийстайлът се практикува най-вече в т. нар. фън паркове, където пистите са подредени по трудност. У нас такива фън паркове има на Банско, Витоша и Момчиловци.

Екипът струва няколко стотачки

Добрата екипировка е задължителна за сноубордистите, защото липсата на достатъчно защита би могла да утежни още повече евентуалните падания и контузии. Затова най-важни са каските и протекторите за гърба, лактите, коленете и таза.
 Специалните облекла, които защитават от студа и водата, излизат приблизително между 700 и 1300 лв., стига да изберете маркови екипи.Ръкавици, шапка и очила в зависимост от фирмата производител се харчат от 80 до над 200 лв. Обувките и автоматите също излизат по няколко стотачки с изключение на случаите, когато са купени като втора употреба.

в-к Стандарт, ЧЕТВЪРТЪК, 3 Януари 2008

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL