. OUTDOOR : Иван Сираков триумфира в бягането по морените - 10 Юни 2018 - 14:37
Red Bull Moreni Challenge 2018

Иван Сираков и Десислава Христова станаха шампиони в първото издание на състезанието Red Bull Moreni Challenge. В надпреварата, която се проведе върху морените в местността Златните мостове на Витоша, премериха сили 93 участници от 18 до 48 години.

Иван Сираков, фото: Viktor Troyanov / Red Bull

Състезателите изминаха опасно трасе с дължина 700 метра по формираната около 5 милиона години каменна река. Предизвикателството беше с масов старт, като всеки участник трябва да се справи сам, без да разчита на външна помощ.

Сираков беше най-бърз в конкуренцията на 84 мъже, които бяха разделени в три квалификационни серии. Състезателят в ориентирането, който през 2016 г. раздели победата в ултрамаратона "Пирин ултра" с Кирил Николов-Дизела, измина трасето във финала за 6:02 минути.

За първото си място Сираков спечели полет със скоростен самолет в Румъния. Той сподели, че минава трасето за първи път и именно ориентирането много му е помогнало за успеха. Втори и трети с изоставане 17 и 21 секунди завършиха Велизар Блъсков и Камен Недков.

При жените най-бърза беше Десислава Христова с време 9:08 мин. Победителката в държавното първенство по скайрънинг за 2017 г. отвя конкуренцията, като финишира с преднина 3:50 мин. пред втората Вяра Пелова. Челната тройка допълни Теодора Василева, която измина трасето за 13:07 мин.

Медици и екип на "Спасителна служба" следяха състоянието на участниците по време на надпреварата. Организаторите уточниха, че състезанието е преминало без инциденти.