. OUTDOOR : ОБИКОЛКА НА ВИТОША 100км 2018 - УЛТРАМАРАТОН СКОРОХОДЦИ - 24 Юни 2018 - 19:15
Александър Спасов и Мария Николова спечелиха "Витоша 100" с рекордни бягания

УЛТРАМАРАТОН #Витоша100км Александър Спасов спечели първа победа в Обиколката на Витоша при бегачите, а Мария Николова триумфира в дамската надпревара за втори пореден и общо четвърти път. Двамата изминаха 100-километровата дистанция с рекордни постижения.

Близо 850 участници застанаха на старт в полунощ срещу неделя. Времето беше благосклонно към тях за разлика от миналата година, когато състезанието премина при порой и много тежки условия. Това позволи времената от 2017 г. да бъдат подобрени драстично.

Спасов се откъсна още в първите километри и непрекъснато увеличаваше преднината си по трасето. 25-годишният пловдивчанин показа отлична подготовка, а край него последователно бягаха трима пейсмейкъри от щаба му, които го водеха с точния ритъм.

Спасов измина 100-километровата дистанция за 8.12:06 часа, с половин час по-бързо от миналогодишния шампион Андрей Гридин.

"Имах точен график и го спазвах, за което благодаря на моите водачи. С част от тях преминахме заедно финала. Планирах резултат около 8.15 часа, а ето че бягах и по-бързо. Трудното беше в началото, защото не мога да бягам през нощта. Уникално състезание", заяви победителят след финала.

Спасов участва в Обиколката на Витоша за трета поредна година. През 2016 г. той беше 40-и, а преди 12 месеца завърши четвърти.

Ивайло Атанасов единствен се движеше по-близо до победителя, но в края не удържа на темпото на Спасов. Атанасов финишира с 18 минути пасив и зае второто място за втора поредна година. Трети с изоставане от половин час финишира Тодор Цанков.

Мария Николова защити титлата си от миналата година и спечели златния медал за четвърти път в последните шест години. "Трасето не бе така кално както миналата година, когато през нощта ни застигна силна буря. Щастлива съм, че бягах по-бързо от предишното си участие", заяви Николова, която подобри с близо 12 минути миналогодишния си рекорд.

Само девет мъже дадоха по-добър резултат от този на шампионката при дамите, която участва в надпреварата за осма поредна години.

В събота Александър Алексиев и Ивета Алексиева станаха шампиони при колоездачите. 35-ото издание на Обиколката на Витоша събра на старт 1708 велосипедисти.

Общо 2668 състезатели от 24 държави се включиха в двудневното състезание. Сред участниците имаше над 50 чужденци, съобщиха организаторите.

Дневник.бг
24 юни 2018 г., 13:11

ВИЖТЕ избрана част от супер екшън фотографията на SKI.BG от #Витоша100км 2018, включително изключителни широкоъгълни кадри с екшъна по калното трасе между пост Бистрица, пост Симеоново и финала във Фейсбук фотогалериите на SKI.BG тук >