. борд спорт : Български успех в Шампионата на Испания по SUP сърф - 10 Декември 2018 - 09:33

SUP СЪРФ. Ла Олива, Гран Канария, Испания. Докато в българските планини снежната зима даде старт на ски сезона, на Канарските острови безпрецедентно българско участие отбеляза отличен резултат в Шампионата на Испания по SUP сърф - Campeonato de España SUP. От 6-ти до 9-ти декември на крайбрежието на Ла Олива, остров Фуетевентура в Атлантическия океан, от Канарския архипелаг на Испания се състоя едното от двете най-важни сърф състезания за сезона в календара на Испанската сърф федерация. Сърф сесиите преминаха в изключително приятелска атмосфера с чудесно време и твърде много приятни емоции.

фотография (c) onexe

Шампионатът се проведе в две части, състезания SUP на вълни на спота Majanicho и две SUP регати с масов старт от плажа с гребане на дистанция и преминаване на вехи в залива на пристанището Corralejo. Най-зрелищните дни бяха на 6-ти и 7-ми декември със серийте SUP на вълни. Феноменалната уейв фрийстайл уиндсърфистка и многократната Световна шампионка на PWA Ибала Морено Руано този път с гребло и умопомрачителен урейврайдинг не остави никакви шансове за която и да е друга сърф сирена и озари състезанието с безапелационна победа при жените. Представителката на легендарните испански сърф близначки Ибала още веднъж показа, че океанът може да бъде подчинен на човека само със сърф и гребло.

В мъжкия уейв SUP победител стана младата испанска сърф звезда Хуан де лос Рейес.

Но най-голямо внимание заслужава българското участие в тази испанска сърф корида, където сърфистите встъпваха в битка с бушуващите вълни-бикове пред погледите на екзалтираната публика гледаща от брега. С отлично представяне Ян Морчев с Fanatic SUP International / ION, от Бургаски морски клуб, смело сърфира и се класира на второ място в категорията на децата до 10 години, рамо до рамо с испанеца Фелипе Морило, който стана първи. По-голямата сестра на Ян, Росана Морчева с RRD International, Бургаски морски клуб, също се представи фантастично и  в категорията на девойките до 18 години застана на 4-тото място. Победителка в тази група е Ерика Ревил.

Това водещо представяне на българските деца във водите на могъщия Атлантик, доказва безценните сърф възможности които има родното Черно море, където и Ян, и Росана тренираха през цялото изминало лято. Очаквайте още подробности и интервюта за събитието тук!