. световни ски новини : Клаебо с огромна крачка към триумф в "Тур дьо ски" - 05 Януари 2019 - 17:55
Ингвилд Флугстад Йостберг спечели масовия старт във Вал ди Фиеме

СКИ БЯГАНЕ TOUR DE SKI. Норвежецът Йоханес Клаебо направи огромна крачка към крайната победа в тазгодишното 13-о издание на веригата "Тур дьо ски", след като спечели масовия старт на 15 километра класически стил в италианския зимен център Вал ди Фиеме.

Клаебо записа четвърта етапна победа през сезона с време 40:52.6 минути, след като със силен финален спринт изпревари в последните метри представителя на домакините Франческо де Фабиани, който остана втори на 6 десети от секундата. Трети на 2.6 секунди се нареди руснакът Александър Болшунов, следван от сънародниците си Андрей Ларков (+3.4 секунди), Максим Вилегжанин (+4.6) и Андрей Собакарьов (+6.3 секунди). Победителят във веригата през 2017 година Сергей Устюгов (Русия), който беше втори в генералното класиране преди днешния старт само на 5.4 секунди зад Клаебо, загуби много време в последната трета на състезанието и финишира 16-и на 42.0 секунди зад лидера.

Четирикратният шампион и защитаващ титлата си от миналия сезон Дарио Колоня (Швейцария) пък се нареди едва 24-и с пасив от 1:05.4 минута и няма шансове за пета титла. С победата днес Клаебо вече уверено води в "Тур дьо ски" с общо време 2:35:08.1 часа преди утрешния последен старт - преследване на 9 километра с финално изкачване в свободен стил.

Норвежецът ще тръгне в неделя в аванс от 1:20.4 минута пред Устюгов и с 1:43.8 минута пред третия Болшунов. Колоня е 12-и на почти 4 минути. В генералното подреждане за Световната купа след 15 от 32 състезания пък лидер е Болшунов с 562 точки, пред Клаебо с 530 и Емил Иверсен (Норвегия) с 466 точки.

Ингвилд Флугстад Йостберг спечели масовия старт от веригата "Тур дьо Ски" във Вал ди Фиеме

Лидерката в генералното класиране за Световната купа по-ски бягане Ингвилд Флугстад Йостберг от Норвегия спечели масовия старт на 10 километра класически стил във италианския зимен център Вал ди Фиеме от веригата по "Тур дьо Ски". Йостберг финишира за 29:34.4 минути и записа десета етапна победа в кариерата си в "Тур дьо ски". Тя атакува след шестия километър и постепенно изгради аванс от десетина секунди, което се оказа достатъчно.

Втора, на 10.0 секунди, завърши Наталия Непряева от Русия, която изпревари с 8 десети от секундата сънародничката си Анастасия Седова, която с третото място изравни най-доброто си класиране в старт от Световната купа. Криста Пармакоски от Финландия се нареди четвърта на 112.5 секунди.

С успеха днес норвежката до голяма степен си гарантира крайната победа във веригата, след като в утрешния последен старт - преследване на 9 километра с финално изкачване в свободен стил, тя ще потегли първа със солидна преднина от 53.4 секунди пред Непряева и с 2:13.1 минути пред третата Пармакоски.

Йостберг затвърди и първото си място в генералното класиране за Световната купа по след 15 от 32 състезания. Тя има 702 точки, а втора с 600 точки е сънародничката й Терезе Йохауг, която не участва във веригата "Тур дьо Ски" през този сезон. На трета позиция е Пармакоски с 597 точки, а Непряева е четвърта с 535 точки.