. бг ски новини : Станимир Беломъжев със сребро в спринта на Ски-О Тура в Австрия - 15 Януари 2019 - 13:57

СКИ ОРИЕНТИРАНЕ. Световният шампион по ски-ориентиране на средна дистанция от 2018-та Станимир Беломъжев се представи още по-добре във втория старт за Ски-О Тура в Партизау, Тирол, Австрия. След като остана четвърти в масовия старт в неделя, във вчерашната спринтова дистанция не му достигнаха само 9 секунди, за да се качи на най-високото стъпало на почетната стълбичка. В състезанието, което се проведе при много трудни условия и снеговалеж, победител стана руснакът Едуард Хренников с време 14:49 мин, а за Беломъжев остана среброто с време 14:58 мин. Хренников е осемкратен първенец на планетата и носител на осем златни медала от Зимни военни олимпиади. Третата позиция също беше за отбора по ориентиране на Русия - Сергей Горланов с време 15:22 мин.

"Second place for me on Sprint yesterday! Things are getting better ....The more it snows the more I dig. #SkiOTour2019 #SalomonNordic #ElpromTroyan #Garmin #DasWeltAuto #Swix #Sponser #Kalinel #Bianchi" написа във Фейсбук провила си Станимир Беломъжев

В състезанието при мъжете участва още един българин, най-добрият габровски ски бегач Мартин Пенчев, отпътува към Тирол веднага след участието си в домашната надпревара по ски бягане за Купа „Узана“. В масовия старт на дълга дистанция в първия ден от „Ски-О Тур“ в Партизау спортист №2 на Габрово за 2018-та зае 9-о място от завършилите 24-ма състезатели. Още по-добро беше представянето на Мартин в спринтовата дистанция, в която габровският талант зае 7-мо място от 26 състезатели с време 17.14 минути.

Мартин Пенчев на преден план с номер 9 и Станимир Беломъжев с номер 2 в средата на първата редица на масовия старт в Партизау

В състезанието при жените българката Антония Дяковска е 11-а с време от 25 минути 50 секунди.

Днес е последният старт в Партизау - на средна дистанция, след което ски-ориентировачите се местят в Рамзау ам Дахщайн за следващите два старта за Ски-О Тур в петък и събота, всеки от които също като Партизау в носи точки за световната ранглиста.

След двете дисциплини (дълга дистанция и спринт) в генералното класиране за веригата Беломъжев е 4-и с общо време от 1 час 19 минути 24 секунди. Начело е Горланов с 1 час 16 минути 36 секунди, следван от Хренников – 1 час 18 минути 16 секунди. Трети е Шнайдер – 1 час 19 минути 21 секунди. Мартин Пенчев се намира на 8-ма позиция с общо време 1 час 26 минути 52 секунди.