. бг ски новини : Злато за Станимир Беломъжев в последния старт от Ски-О Тур 2019 - 20 Януари 2019 - 15:41

СКИ ОРИЕНТИРАНЕ. Завърши турнира Ski O Tour 2019 г. в Австрия. Там участва троянецът Станимир Беломъжев. За финал той зарадва своите почитатели на късия спринт днес  със златния медал изпреварвайки  своите постоянни съперници от Русия – Sergey Gorlanov и Eduard Khrennikov. Но това го нареди на 3-то място в генералното класиране.

Този тур се проведе от 13-19.01.2019г.  в австрийският зимен курорт Ахензее. Тежко и трудно бе  началото поради обилният снеговалеж.

На масовия спринт Тачо спечели четвърто място. Остана 2-ри във втория спринт в понеделник (14 януари). На 18-ти  завърши отново 2-ри. На 15 януари в спринта 5.3 км отново бе в компанията на руснаци на подиума. Тук той се поздрави със сребро изпреварвайки със секунда Eduard Khrennikov. И ако направим едно обобщение, можем да сме горди с постиженията на Тачо - един златен медал, 3 сребърни и едно четвърто място. Това вече го извежда по-високо място във временното класиране.

В едно интервю пред БНР той казва

„2018 беше една доста успешна година за мен. Имахме европейско първенство в България, на което основната ми цел беше да спечеля европейската титла. За жалост не можа това да се случи. Останах 2-ри и 3-ти, съответно на дългата и на средната дистанция.  Също така имахме участие в кръговете за световната купа, където се представих добре. Завърших 4-ти в генералното класиране за световната ранглиста. Успешен сезон, изпълнен с много емоции, но и с много трудности“, заяви специално за предаването „На финала“ най-добрият ни състезател по ски ориентиране Станимир Беломъжев.

В плановете му за 2019 година влизат още участия на европейския и в световния шампионат. Голямата му цел е да защити златния си медал от шампионата на планетата през 2017 година в Красноярск.“, съобщава кореспондента на БНР  Пламен Христов.

Това е успех за Станимир и неговия треньор. Можем да се гордеем с упорития балканджия. Пожелаваме му както  успешно започна в Австрия, така да завърши и сезона.

Руслана Попсавова
troyanexpress.com

Беломъжев зае трето място в крайното класиране на Ски-О Тура, Андрея Дяксова стана шампионка при девойките

Българинът Станимир Беломъжев зае трето място в крайното класиране на веригата "Ски-О Тур", която се проведе през последната седмица в Австрия и включваше поредица от пет старта по ски-ориентиране.

Беломъжев, който спечели една етапна победа и зае три втори места, се нареди трети в крайното класиране след руснаците Сергей Горланов и Андрей Хреников. В призовата шестица намери място и другият българин при мъжете Мартин Пенчев, който от тази година ще бъде партньор на Беломъжев в мъжката щафета на България в елита.

При девойките до 20 години след колебливо начало, Андрея Дяксова спечели последните три етапни победи и първото място в крайното класиране пред сестрите от Швейцария Наталия и Алина Нигли. В тази възрастова група по-малката сестра на Андрея - Евангелина Дяксова зае осмо място, а непосредствено след нея се класираха другите две представителки на България - Калина Недялкова и Александра Влахова.

Днес целият национален отбор на България взе участие в откритото първенство на Австрия и Чехия по ски ориентиране - средна дистанция, което е и рангово състезание на Международната федерация по ориентиране. Станимир Беломъжев изостана с пет секунди от Гион Шнидер (Швейцария), а Андрея Дяксова е четвърта при жените.