. световни ски новини : Две норвежки победи в спринтовете от СК по ски бягане в Лахти - 09 Февруари 2019 - 16:49

СКИ БЯГАНЕ. Йоханес Клаебьо и Майкен Касперсен Фала осигуриха победи за Норвегия в днешните спринтове за Световната купа по ски-северни дисциплини, които се проведоха във финландския зимен център Лахти.

При дамите Касперсен Фала беше най-бърза с време 2:43.64 минути във финалната дистанция от 1.4 километра, като изпревари с 0.11 секунди американката Софи Колудел, а трета остана Мая Далквист от Швеция с 0.37 секунди изоставане. Първата 6-ица допълниха германката Сандра Рингвалд (4-а), както и Мари Ейде (Норвегия) и Тирил Уднес Венг (Норвегия), съответно 5-а и 6-а. Майкен Касперсен Фала даде по-добро време на четвъртфиналите, когато стана първа с 2:41.89 минути.

В полуфинала тя тактически разпредели силите си и въпреки третият резултат, на 0.06 секунди от Колдуел, нямаше проблеми да стигне до финалното бягане. Победата днес беше утеха за нея след лошия сезон, който я преследва. Във финалното бягане преди последния завой беше на 2-ата позиция, златна за атаката на крайния успех, изоставайки от Колдуел. Но с много мощ и финален спринт се поздрави с успеха.

В класирането при спринтьорките води обаче Стина Нилсон (Швеция), която има 426 точки. Майкен Каспенсен Фала е на 2-о място с 363 точки, а Мая Далквист (Швеция) е 3-а с 340. В класирането за Световната купа начело остава Ингвилд Флугстад Йостберг (Норвегия) с 1237 точки, пред Наталия Непряева (Русия) с 1057 и Криста Пармакоски (Финландия) с 1002. Касперсен е 15-о място, всичките от спринтове.

При мъжете Йоханес Клаебьо (Норвегия) беше пълен господар на трасето, след като даде най-добро време и на четвъртфинала, и в полуфиналите, и на финала, където триумфира с 2:52.06 минути. Той изпревари с 0.30 секунди Федерико Пелегрино (Италия) и друг норвежец Фин Хааген Крог, изостанал на 0.61. След това останаха още двама норвежци Ерик Брандсдаал Емил Иверсен, а топ 6 допълни Глеб Ретивих (Русия). Победата увеличи преднината на Клаебьо на върха в класирането за Световната купа, където вече събра 1134 точки. На 2-а позиция е Александър Болшунов (Русия) с 946, а трети е Шюр Рьоте (Норвегия) със 755.