. бг сноуборд новини : Самоковските сноубордисти обраха медалите на слалом и биг еър на Държавното п-во на Осогово - 13 Февруари 2019 - 18:50

СНОУБОРД. Младите и даровити самоковски сноубордисти излязоха на сцената още в първото състезание от календара на Българската федерация по ски за сезон 2018/2019 - Сноуборд купа "Осогово" от 11 до 14 февруари 2019 г., домакин на която е ски център Осогово.

Още в първия ден, 11 февруари, момчета и момичета от спортните клубове от Самоков спечелиха общо 7 медала – два златни, три сребърни и два бронзови, от гигантския слалом за купа „Осогово” /за деца до 8 и 11 г./, валиден за Държавното първенство при 13- и 15-годишните.

Яна Попова бе безапелационна при момичетата до 11 г., където просто не остави никакви шансове на своите конкурентки. Второто златно отличие за клуб „Бороборд” също дойде от старта при 11-годишните, където при момчетата най-бърз бе Антоний Антонов. Младокът бе втори след първия манш, но със силно каране във втория се качи на най-високото стъпало на почетната стълбичка. Съотборниците на Антонов в „Бороборд” Иван Ахтаподов, Данаил Барански и Георги Чалъков завършиха съответно на шесто, осмо и десето място.

Камен Докузов и Мартин Райчев завършиха на второ и трето място при най-малките участници до 8-годишна възраст. Кристиян Крумов също се окичи със сребърен медал от надпреварата при 13-годишните, където от седмо до десето място се наредиха самоковците Костадин Узунов, Велизар Крумов, Александър Йовичин и Александър Стефанов. В същата възраст при момичетата шеста завърши Дария Митрева.

Последното сребърно отличие стана притежание на Неда Пенчева от гигантския слалом за момичета до 15 г.

Другият самоковски клуб – „ОуТиПи”, също имаше поводи за радост, тъй като Георги Караджинов спечели бронзов медал с най-добро време във втория манш при 11-годишните. Алекс Попов даде четвърто време при 8-годишните, а Далия Николова зае седмото място при 15-годишните.

Вторият ден от Държавното първенство по сноуборд – 12 февруари, донесе нови поводи за радост на самоковските привърженици на сноуборда след като сноубордистите от града ни спечелиха общо 12 медала от двата старта в Осогово – слалом и биг еър.

Михаела Варошкина и Петър Гьошарков станаха републикански шампиони за мъже и жени в особено атрактивната дисциплина биг еър, където състезателите правят възможно най-зрелищни трикове след голяма засилка и отскок. Титлите при 15-годишните също станаха притежание на самоковци – Симеон Чалъков и Неда Пенчева от „Бороборд”, която зае второ място и при жените.

Съотборникът им Кристиян Крумов пък се окичи с медали от двете дисциплини, след като стана втори в слалома и трети на биг еър. Яна Попова стигна до златото в слалома при 11-годишните, а същото при най-малките – 8-годишните, направи и Камен Докузов. Тук Мартин Райчев отново стъпи на почетната стълбичка с третото си място. Успехите на младите спортисти направиха клуб „Бороборд” най-успешния до този момент на шампионата.

Поводи за радост имаха и състезателите на другия самоковски клуб „ОуТиПи”, тъй като Борислав Стоянов впечатли с изпълнението си на биг еър и спечели надпреварата при юношите до 18 г., а Георги Караджинов се класира на трето място в слалома за момчета до 11 г.

В третия и четвъртия ден на Сноуборд купа Осогово по програма са предвидени състезанията в дисциплината слоупстайл и бордеркрос.