. бг ски новини : Краси Анев с Европейската титла по биатлон на 20 км - 20 Февруари 2019 - 21:10

БИАТЛОН. Красимир Анев постигна една от най-големите победи в своята кариера, след като спечели титлата в индивидуалната дисциплина на 20 км на Европейското първенство по биатлон, което се провежда в олимпийския център "Раубичи" край столицата на Беларус - Минск.

Българинът, който през 2018 година стана европейски вицешампион в преследването и взе бронз в спринта, пропусна само една мишена във втората си стрелба и измина трасето за 53:18.1 минути. 31-годишният Красимир Анев има още в кариерата четири сребърни и четири бронзови медала от Европейски първенства, но това е първата му титла.

Българинът победи Тарей Бьо (Норвегия), който е е носител на Световната купа за сезон 2010/2011, а освен това е олимпийски шампион с щафетата на Норвегия от Ванкувър 2010 и сребърен медалист в същата дисциплина от Пьончан 2018. Тарей Бьо остана втори на 3.7 секунди с три пропуснати мишени, а третото място зае друг норвежец - Ендре Стрьомсхайм на 11.1 секунди с две грешки в стрелбата. Още трима българи участваха в надпреварата.

Владимир Илиев завърши на 23-о място с шест пропуснати мишени и изоставане от 3:57.1 минути, Антон Синапов е 51-и с шест грешки и пасив от 6:34.1 минути, а Димитър Герджиков се отказа след втората стрелба, след като имаше седем пропуснати мишени и не завърши.

Красимир Анев: Разбрах, че скоростта ми не е добра и стрелях бавно

Българинът Красимир Анев заяви, че в последния момент е решил да участва на европейското първенство по биатлон. Днес 31-годишният Анев спечели титлата в индивидуалната дисциплина на 20 км за мъже на шампионата на Европа в Минск.

"В последния момент реших, че трябва да дойда тук. Надявахме се на добро представяне в щафетата. Разбрах, че скоростта ми не е добра и затова стрелях по-бавно, а и имаше постоянен вятър. Помогна ми това, че се подготвях в България, а там винаги духа силно през зимата", заяви Анев в интервю за телевизия "Матч ТВ".

"Винаги се радвам, когато участвам на състезания в Русия и Беларус. Това са държави близки до нашата славянска култура", добави българинът.

Красимир Анев: Този успех има голямо значение за България

Красимир Анев заяви, че победата му е индивидуалния старт на 20 км на европейското първенство по биатлон в Минск има голямо значения за цяла България. 31-годишният Анев добави, че се е борил до края на състезанието.

"Знаех, че съм първи след последната стрелба. Знам също, че Тарей Бьо е много по-бърз от мен. Борих се до края и успех да постигна леко предимство на финала. За България този успех има голямо значение. Ние се подготвяхме за този шампионат у дома, където също има силен вятър. Това ми помогна", коментира Анев за официалния сайт на Международния съюз по биатлон.

Българинът е на 40-о място в генералното класиране за Световната купа със 131 точки актив.

Хана Йоберг спечели европейската титла на 15 км, Даниела Кадева завърши 16-а

Олимпийската шампионка от Пьончан 2018 Хана Йоберг (Швеция) спечели титлата в индивидуалната дисциплина на 15 км на европейското първенство по биатлон, което започна днес в в олимпийския център "Раубичи" край столицата на Беларус - Минск.

Йоберг допусна три грешки в четирите стрелби и финишира за 48:13.1 минути. Втора се класира Юлия Журавок (Украйна) с една пропусната мишена и изоставане от 32.3 секунди, а бронзовото отличие спечели Ирина Кривко (Беларус) с две грешки в стрелбата и пасив от 41.5 секунди. Силно състезание направи българката Даниела Кадева, която се нареди 16-а с четири пропуснати мишени и изоставане от 3:50.0 минути. Милена Тодорова е 37-а с четири грешки и пасив от 5:31.0 минути, Емилия Йорданова завърши 70-а със седем грешки и на 10:19.6 минути след победителката, а Десислава Стоянова не стартира. В надпреварата при жените участваха 83 биатлонистки.

Утре европейското първенство в Минск продължава с единичната и с класическата смесена щафета.

20 февруари 2019

Крайно класиране в индивидуалната дисциплина 20 км на европейското първенство в Минск--Раубичи:
1. Красимир Анев (България) - 53:18.1 (грешка в стрелбата)
2. Тарей Бьо (Норвегия) - на 3.7 секунди (3)
3. Ендре Стрьомсхайм (Норвегия) - на 11.1 секунди (2)