. бг алпийски ски новини : Кристоферсен спечели гигантския слалом в Банско, Хиршер взе малкия кристален глобус - 24 Февруари 2019 - 19:18

АЛПИЙСКИ СКИ СВЕТОВНА КУПА БАНСКО 2019. Световният шампион Хенрик Кристоферсен (Норвегия) спечели гигантския слалом от Световната купа по ски-алпийски дисциплини в Банско, а Марсел Хиршер завоюва малкия кристален глубус в дисциплината.

Кристоферсен беше втори след първия манш с 1:15.17 минута, но със страхотно каране във втория (1:11.70 минута) стигна до успеха с общо време 2:26.87 минути.

За норвежеца това е 17-та победа в кариерата за Световната купа и едва втора в гигантски слалом след март 2015 година в Мерибел (Франция).

Втори на едва 4 стотни от секундата остана олимпийският шампион в гигантския слалом и лидер в генералното класиране за Световната купа за сезона Марсел Хиршер (Австрия).

Хиршер беше лидер след първия манш, но направи грешки в горната част на трасето във втория и изпусна победата.

Трети на 39 стотни завърши Тома Фанара (Франция).

Победителят от комбинациията в Банско в петък Алекси Пентюро (Франция), който беше трети след първия манш, остана четвърти в крайното класиране с пасив от 49 стотни.

Българите Алберт Попов и Йоан Тодоров отпаднаха в първия манш.

С второто си място днес Марсел Хиршер си осигури малката световна купа в гигантския слалом. 29-годишният австриец завоюва 19-а световна купа в кариерата си и изравни рекорда при мъжете на шведската легенда Ингемар Стенмарк. Американката Линдзи Вон, която преди две седмици прекрати спортната си кариера, води във вечната ранглиста с 20 Световни купи.

Хиршер е спечелил 13 от последните 16 гигантски слалома от календара на Световната купа, но през миналата седмица беше победен от Кристоферсен в спора за световната титла. Австриецът завоюва и малката световна купа в слалома този сезон.

Седемкратният носител на Световната купа Марсел Хиршер е начело в подреждането за малката световна купа в гиганстския слалом с 620 точки два старта преди края на сезона, с 218 повече от Кристоферсен, който е на второ място с 402. Трети е Пентюро с 326 точки.

В генералното класиране за сезона Марсел Хиршер остава лидер с 1408 точки, следван от Пентюро с 918 точки и Хенрик Кристоферсен с 808 точки. Алберт Попов е 57-и с 95 точки.

24 февруари 2019 | 15:04

Крайно класиране в гигантския слалом за мъже от Световната купа в Банско:

1. Хенрик Кристоферсен (Норвегия) - 2:26.87 минути (1:15.17 минута в първия манш и 1:11.70 минута във втория манш)
2. Марсел Хиршер (Австрия) - 2:26.91 (1:14.95 и 1:11.96)
3. Тома Фанара (Франция) - 2:27.26 (1:15.73 и 1:11.53)
4. Алекси Пентюро (Франция) - 2:27.36 (1:15.63 и 1:11.73)
5. Жан Кранец (Словения) - 2:27.53 (1:15.76 и 1:11.77)
6. Матс Олсон (Швеция) - 2:27.87 (1:15.72 и 1:12.15)

Хиршер: Банско е специално място

"Банско е специално място за мен. Много малко хора знаят какви идеални условия за ски има тук. Един ден ще кажа на сина си за този красив курорт, тъй като само в моя роден град и тук, в Банско, получих почетния знак на кмета".

Това сподели суперзвездата Марсел Хиршер, след като финишира втори на гигантския слалом от състезанията за Световната купа по ски в Банско. С класирането си, той успя да спечели малката световна купа в дисциплината. През изминалите три дни на българския зимен курорт бе поверено домакинството на три старта на белия керван, като с това се нареди сред петте ски-центъра в света, които този сезон заслужиха да организират три и повече старта за Световната купа заедно с Бивър Крийк /САЩ/, Венген /Швейцария/, Кицбюел /Австрия/ и Солдеу /Андора/.

За съжаление, супергиганският слалом от вчерашната програма на Световната купа по ски-алпийски дисциплини в Банско, бе отменен заради натрупалия през нощта сняг. Организаторите на надпреварата обявиха, че тя се анулира часове преди началото й. Българската надежда в алпийските ски Алберт Попов днес финишира 32-ри, с което не бе достатъчно, за да продължи във втория манш.

"Наистина дадох всичко от себе си за тази публика. Съжалявам, че не успях да зарадвам тези хора. Надявам се, че в бъдеще ще влизам в топ 30 в гигантския слалом", каза Попов след финала.

Това беше шестото му участие в гигантски слалом за Световната купа през този сезон и общо 12-о в кариерата му. Досега най-доброто му представяне беше при дебюта му в дисциплината - в Зьолден през октомври 2014 г., когато се нареди 34-ти.

Съпътстващата програма на спортния форум също предложи първокласни събития и много приятни емоции с колаборацията между първия по ранг в Банско - кметът Георги Икономов, и първия по рейтинг в кулинарните ТВ предавания, Ути Бъчваров. В съботния ден те собственоръчно приготвиха най-голямата капама, достойна за рекордите на Гинес. С помощта на банските баби и доброволки, пременени в автентични носии, те сътвориха първокласни ястия за радост на жителите и гостите на курорта. "Благодаря за приятното предизвикателство, което Ути отправи към мен", коментира Икономов и отправи своите благодарности и към своите помощници. Шоуто ще бъде излъчено в телевизионната поредица "Вкусната България".

24 февруари 2019 | 19:00