. бг ски новини : Успешно участие на Мартин Пенчев в ски ориентирането на Зимната Универсиада в Красноярск - 10 Март 2019 - 20:02

ЗИМНА УНИВЕРСИАДА 2019 СКИ ОРИЕНТИРАНЕ. Успешно представяне за българското ски ориентиране на Зимната Универсиада в Красноярск 2019. За първи път ски ориентирането фигурира като дисциплина на Зимна Универсиада. На Универсиадата в Красноярск са представени 11 вида спорт, като стартовете в ски ориентирането бяха в периода от 4-ти до 10-ти март.

Единственият български предсатавител в този спорт на Универсиадата - габровският ски бегач Мартин Пенчев, завърши първата дисциплинина - спринт, провел се на 4-ти март - с време 17:47 минути и се нареди на 16-та позиция в класирането, с изоставане от +2:01 мин от победителя Владислав Киселев от Русия, който е многократен младежки световен шампион в ски ориентирането. На подиума се качиха още Аудин Хеймдал от Норвегия и Сергей Горланов от Русия.

На следващия ден, 5-ти март се проведе и преследването, в което Мартин Пенчев завърши на 17-та позиция с време 39:52 мин и изоставане от +5:14 мин от победителя Сергей Горланов от Русия, за когото помним, че в средата на месец януари тази година надви българския ас в ски ориентирането Станимир Беломъжев в средната дистанция на Ски-О Тура в Партизау, Тирол, Австрия. Подиума в преследването от Универсиадата в Красноярск допълниха победителя от предходния ден Владислав Киселев от Русия и Миса Юрки Юхан Тумала от Финландия.

След спринт щафетата на 7-ми март, в която логично нямаше българско участие, програмата в ски ориетирането на Универсиадата в Красноярск приключи на 10-ти март с дисциплината средна дистанция. В нея Мартин Пенчев даде 14-то време (38:01 мин), с изоставане от +2:36 мин от победителя Йорген Баклид от Норвегия. На подиума и този път се качиха представителите на домакините Сергей Горланов и Владислав Киселев.

В спринта и преследването при мъжете на Зимната Универсиада в Красноярск участваха 54 състезателя, а в последната дисциплина - средната дистанция, стартираха общо 50 мъже ски ориентировачи.