. световни ски новини : Доминик Виндиш спечели масовия старт на Световното по биатлон - 17 Март 2019 - 18:52
Доротеа Вирер спечели световната титла в масовия старт при дамите

БИАТЛОН. Доминик Виндиш спечели масовия старт на 15 километра от световното първенство по биатлон в Йостерзунд, с което довърши дубъл за италианския национален отбор след успеха на Доротея Вийрер в женското състезание на 12.5 километра по-рано днес.

Лидерът в генералното класиране за световната купа Йоханес Тингес Бьо започна най-добре последното състезание от световните финали в Йостерзунд, но норвежецът се провали в последните две появи на огневия рубеж. Специално в последната си той пропусна всяка стрелба и в крайна сметка завърши състезанието едва на 13-о място.

Бьо не беше единственият биатлонист със затруднения в лошите условия в Йостерзунд, като в резултат на това наказателното трасе беше пренатоварено през по-голямата част от масовия старт. Най-много грешки направи българинът Владимир Илиев, който допусна цели осем (3+1+2+2) и в крайна сметка остана на предпоследното 29-о място.

От всичко това се възползва Виндиш, който стигна до последната стрелба 11-и, но уцели всяка мишена и завърши с неочаквана победа при време 40:54.1 минути и три грешки (1+1+1+0). Среброто остана за французина Антонен Гигона при 22.8 секунди пасив и три грешки (2+0+0+1), а трети финишира австриецът Юлиан Еберхард с 23.3 секунди пасив и четири грешки (0+0+3+1).

По този начин италианците записаха дубъл в неделните масови стартове и завършиха световните финали на трето място по медали.

"Това е чудесен ден за италианския биатлон, завършил с прекрасно представяне на Доминик. Последната стрелба, от позиция прав, беше просто невероятна", заяви треньорът на италианците Клаус Хьолригел. Запитан дали е очаквал подобно нещо преди последната стрелба, той отговори лаконично: "Не! В биатлона обаче всичко е възможно".

11-кратният световен шампион Мартен Фуркад от Франция изкара трудни две седмици и завърши 24-и в последния старт.

17 март 2019 | 18:45

Италианката Доротеа Вирер спечели световната титла по биатлон в масовия старт на 12.5 километра в Йостерсунд (Швеция). Вирер финишира за 37:26.4 минута, с което заслужи първо индивидуално злато в кариерата си при жените.

Италианката свали 18 мишени, като допусна двете си грешки в четвъртата стрелба, но в последната обиколка успя да запази аванса си и завърши на 4.9 секунди пред рускинята Екатерина Юрлова, която също направи два пропуска.

Трета с четири грешки (0+1+2+1) завърши световната шампионка в преследването на 10 километра Денизе Херман (Германия) на 15.4 секунди.

Световната шампионка в индивидуалния старт на 15 километра Хана Йоберг (Швеция) остана четвърта на 52.7 секунди с три пропуска (0+1+2+0).

Защитаващата титлата си Лаура Далмайер (Германия) се класира шеста на 1:03.4 минута с четири грешки (2+1+0+1).

Надпреварата премина без българско участие.

Крайно класиране в масовия старт на 12.5 километра при жените на Световното първенство по биатлон:
1. Доротеа Вирер (Италия) - 37:26.4 минути (0+0+0+2 грешки при стрелбата)
2. Екатерина Юрлова (Русия) - на 4.9 секунди (0+0+1+1)
3. Денизе Херман (Германия) - на 15.4 секунди (0+1+2+1)