. бг ски новини : Световна титла за България в ски ориентирането на Доспат - 15 Февруари 2008 - 15:26

Българският топ ски-ориентировач Станимир Беломъжев спечели световната титла в дългата дистанция на първенството за младежи, което се провежда в Доспат. Отличието е второ за страната ни в този спорт след златния медал на Пепа Милушева от шампионата в Италия през 1994 г. Беломъжев направи великолепно състезание и премина по близо 22 км трасе за 59:13 мин.

Станимир Беломъжев

На 40 сек след шампиона остана финландецът Оли Маркус Тейвайнен, а на 1:35 мин от Станимир, на трето място се нареди най-големият му съперник - руснакът Тарас Кашук.

При девойките в групата до 20 г. шампионка стана рускинята Ана Чукарьова, преминала през трасето за 60:30 мин.

Успоредно със Световното първенство за младежи, в Доспат се провежда и Европейски шампионат за юноши и девойки до 17 г. В днешния старт на дългата дистанция (14.1 км) отлично при юношите се представи Бойко Харизанов, заел десетото място с 62:24 мин, на 6:34 мин от победителя Петер Сунделин от Финландия.

При дамите в същата възрастова група шампионка е Тове Александерсон от Швеция, а най-добре класираната българска състезателка Снежана Йорданова е 18-та на с около 15 минути по-слабо време.

С титлата от днес, ски-ориентирането се превръща в най-успешния зимен спорт за България. Освен двете световни титли, страната ни има и европейска за юноши от 2005 г., притежание отново на Станимир Беломъжев.

Два златни медала България има и от световни първенства по фигурно пързаляне, спечелени от Албена Денкова и Максим Стависки през 2006 и 2007 г.

От Олимпиада пък имаме титла на Екатерина Дафовска от игрите в Нагано през 1998 г, както и европейска титла на Павлина Филипова от 2006 г.

15.02.2008
Емилиян Онуфриев

България на 13 секунди от медал в Доспат

България остана на едва 13 секунди от бронзовия и на 30 от златния медал в спринта на Световното първенство по ски ориентиране за младежи, което се провежда в Доспат. Надеждите ни за призово място бяха свързани с участието най-вече на Станимир Беломъжев, който се нареди седми в крайното класиране.
Станимир, известен сред приятелите и феновете на ориентирането в България като Тачо, имаше лошия късмет да стартира две минути преди големия си конкурент Тарас Кашук от Русия и може би това бе една от причините той да изостане до деветата позиция и сериозните 46 секунди на междинната контрола.

Силно бягане в последните метри обаче го нареди на седмо място, на 13 секунди от бронзовия и на 30 от златния медал.

Цели единайсет състезатели се събраха в рамките на една минута. Борбата за златния медал беше изключително оспорвана и в крайна сметка шампион стана норвежецът Синдре Хаверщад(19:15 мин), победил с четири секунди представителя на Русия Александър Варешчагин . Бронзовото отличие е за друг норвежец - Ханс Йорген Квале (19:32 мин).

От останалите Българи Петър Доганов зае 36-то място, Бойко Харизанов е 54-ти, а Васил Михайлов, Калоян Деянов и Емил Йосфов съответно 56, 59 и 63-ти.

При девойките до 20 г. от българките най-добре с 41-то си място се класира Снежана Йорданова. Шампионка тук стана чехкинята Хана Ханичкова с 16:59 мин.

Успоредно с надпреварата от Световното първенство за младежи, днес се проведе и спринта от третия кръг за Световната купа в ски ориентирането за сезона 2007/2008 г. При мъжете първи стана Ерик Рост от Швеция (16:26), а най-доброто българско класиране е за Иван Бургов, останал 41-ви, на 4:28 мин от победителя.

Българската топ ски ориентировачка Антония Григорова пък стана участника ни с най-предно класиране за деня. Тя се нареди пета при жените за Световната купа, изоставайки на 1:04 мин от победителката Лиса Антила от Финландия.

Утре ще се проведе дългата дистанция за младежите и девойките от Световното първенство, за юношите от Европейското и за мъжете и жените от Световната купа. Форумът завършва на 18 февруари с шафетните бягания.

Надпреварата във всички дисциплини може да се следи на живо в официалния сайт на състезанието - www.bgof.org/jwskioc2008

14.02.2008

Антония Григорова завърши на пето място в спринта при жените от СК по ски ориентиране

Българката Антония Григорова завърши на пето място в спринта при жените от третия кръг на Световната купа по ски ориентиране в Допсат, информира БТА. Григорова преодоля трасето с време 21:02 минути.

Победителка стана Лиза Антила (Финландия), която финишира за 19:58 минути. Втора остана Марта Реенаас (Норвегия) с време 20:19 минути, а трета остана Олга Шевченко (Русия), който премина дистанцията за 20:29 минути. Сред 30-е стартирали имаше още четири българки. Теодора Малчева е 15-а, Стефания Беломъжева е 17-а, Милена Миткова е 22-а, а Евгения Бомбалова е 28-а.

В спринта при мъжете най-добре от българите се представи Иван Бургов, който завърши 32-и с време 20:54 минути. Победител стана Ерик Рост (Швеция) за 16:26 минути, пред Андрей Груздов (Русия) със 17:04 минути и Стефан Тунис (Финландия) със 17:05 минути. Състезанието завършиха 59 състезатели от 61 стартирали. От другите българи Илиян Тончев е 34-и, Кирил Николов е 35-и, Добромир Добрев и Борис Йосифов делят 42-о място,

В спринта от Световното младежко първенство Станимир Беломъжев финишира на седмо място с време 19:45 минути. Шампион стана Александър Верешчагин (Русия), който завърши за 19:19 минути и изпревари само със секунда втория Синдре Хаверстад (Норвегия). Бронзовият медал заслужи друг норвежец Ханс Йорген Квале, който остана на 13 секунди от върха. От другите българи, които се включиха в надпреварата, Петър Доганов е 28-и, Бойко Харизанов е 41-и, Калоян Деянов е 43-и, Емил Йосифов е 45-и, а Васил Михайлов не успя да завърши.

В спринта от световното първенство за девойки най-добре от българките се представи Снежана Йорданова, която остана 27-а с време 25:08 минути. Титлата спечели Хана Ханичкова (Чехия), която завърши за 16:59 минути, пред Кристина Ловалд-Хелберг (Швеция) с време 17:59 минути и Кристина Нордебо (Швеция) с време 18:19 минути. От другите българки Катя Стоянова е 30-а, Станислава Бандарова е 37-а, Елина Николова е 39-а, а Кристина Тютюнарова е 41-а. Яна Николова не завърши надпреварата.