SKI.BG > СКИ в България - http://www.ski.bg

. бг ски новини : Емил Нешев, ПСС: Изминалият зимен ски сезон се оказа доста тежък - 17 Април 2019 - 20:12

Директорът на Планинската спасителна служба (ПСС) към Българския червен кръст (БЧК) Емил Нешев в интервю за Агенция „Фокус“ за изминалия зимен ски сезон 2018/2019.

Г-н Нешев, приключи зимният ски сезон. Как премина той и какви бяха предизвикателствата пред планинските спасители?
- Приключи този зимен сезон. Доста тежък се оказа за нас. Като цяло статистиката показа, че инцидентите в планината този сезон са повече, отколкото са били в предходния. Най-общо казано с около 120-130 повече са регистрираните случаи на инциденти в планините в сравнение с предходния сезон. За нас предизвикателство беше охраната на състезанията за Световната купа в Банско. Те се състояха през февруари в Банско. Изключително отговорно събитие беше за нас и успяхме да се справим без проблеми. Всичко премина чудесно, както за организаторите, така и за нас. Нямаше сериозни инциденти. Остава си предизвикателството за нас да бъдем на 100 % ангажирани, професионални и да може да оказваме все по-добра помощ. С чиста съвест мога да кажа, че и тази година бяхме на много високо ниво. Случиха се и няколко акции, за които реакцията ни беше безупречна, колкото и нескромно да звучи. Това е благодарение на професионализма на колегите, които работят по скицентровете. Използвам случая да изкажа възхищението си от тях и да им благодаря за всеотдайната им и сърцата работа, така че сезонът да завърши без инциденти и от страна на спасителите. На първо място сигурността на спасителите е най-важната. Тя винаги е на първо място.

Каква е най-честата травматология по пистите и какви бяха причините за инцидентите в курортите?
- Не бих казал, че има нещо, което е по-забележително. Обикновено травматизмът е свързан с долни и горни крайници. Има случаи на фрактура, ставно увреждане или по-сложни травми. Причините са надценяване на възможностите на самите скиори и сноубордисти. Това последните години се опитваме да казваме на хората, че всъщност не трябва да се подценяват условията в планината. Туристите не трябва да се надценяват собствените си възможности и този сезон го доказа отново.

В този смисъл имат ли любителите на ските добра планинска култура?
- Повечето скиори нямат достатъчно висока планинарска култура, но пък те не смеят да излизат много много извън пистите. Имаме наблюдение, че при излизащите от пистите има от двата типа – с по-висока квалификация и възможности и с недотам висока подготовка. Трудно може да се отсеят едните от другите. Като цяло подготвеността на хората в планината, дали на ски писта или извън нея - от година на година става все по-добра.

Често ПСС оказва помощ на изгубили се в планината. Кои са планините и местата, в които най-често се губят туристите?
- Изгубванията в планините се случват навсякъде. Най-често се случва там, където планината е подценена без значение дали тя е висока или не е чак толкова висока. Там, където има подценяване, има и изгубвания. Не може да степенуваме планините, тъй като едни планини са по-посетени, а други по-малко. Някак си не е равностойно да ги поставяме на едно и също ниво. Като цяло там, където има повече посещения, има и повече инциденти. Разбира се там е мястото, където трябва да насочим нашите усилия за превенция. Тази година в Банско съвместно с Национален парк „Пирин“ и концесионерите от „Юлен“ направихме едно опънато въже в цялата гориста местност над Демянишките улеи с предупреждение, че се навлиза в опасен терен, от който връщането е трудно. Слава Богу тази превантивна дейност доведе след себе си и добри резултати. В тази зона акции почти нямаше този сезон.

Говорихме си за зимния ски сезон, но със затоплянето на времето зачестяват и излизанията в планината. Какви са Вашите препоръки към туристите, които ще предпочетат планината за своята разходка?
- Вече споменах за зимната планина, няма голяма разлика за лятната. Препоръчвам на всички, които излизат в планината да се отнасят с уважение към нея и предварително да направят така, че да са наясно какъв маршрут предприемат, дали той е по силите им или не. Туристите трябва да са наясно какви са условията в планината. В момента най-рисковите места са подсичанията на стръмни улеи, които все още са с доста голямо количество сняг. Обикновено са заледени и най-честите травми за този период до към юни месец може би са точно след навлизане в стръмни улеи, опити за пресичането им без специализирани съоръжения като щеки и котки. Едно подхлъзване там може да има фатални последици. Като че ли всяка година имаме такива инциденти. Препоръчам на всички, които излизат в планината, да се опитат да си свалят мобилното приложение. Много е полезно, тъй като в случай на инцидент много лесно могат да дадат своите координати на местонахождението, където се намират. Така планинските спасители можем да сме максимално бързи в оказването на помощ на терен. Другото, което не трябва да пропускаме, е да споменем за планинските застраховки. Да подсетим всички, че планинската застраховка е нещо важно. Правенето и ползването на планински застраховки от една страна ще дадат спокойствие на хората в планината, от друга – всички те ще знаят, че по този начин подпомагат планинска служба да успява да бъде все по-подготвена, все по-оборудвана, за да бъде максимално ефективна. Всички други правила за поведение в планината са в сила. В случай на инцидент ползвайте телефон 112. Това е най-сигурният начин, за да се свържете с ПСС. Дано да не се налага.

Деница КИТАНОВА
17 Април 2019 | 15:00 | Агенция „Фокус“

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL