. бг ски новини : Златен дубъл за България на Световното по ски ориентиране в Доспат - 17 Февруари 2008 - 15:52

Станимир Беломъжев спечели втори златен медал за България от Световното първенство по ски-ориентиране за младежи, което се провежда в Доспат. След като завоюва титлата в дългата дистанция преди два дни, днес Тачо, както е известен сред феновете на ориентирането, се представи още по-убедително в средната и застана на първо място с 35:21 мин., на 1:35 мин. от втория Лео Лааконен (Финландия) и на почти три минути от третия Валери Глюков (Русия).

Днешният трофей на Станимир Беломъжев, превръща ски-ориентирането в най-успешния зимен спорт за България с трите световни титли. През 1994 г. Пепа Милушева става световна шампионка на първенството в Италия. Два златни медала страната ни има и от световни първенства по фигурно пързаляне, спечелени от Албена Денкова и руския й партньор.

С победата си днес, Беломъжев си направи най-добрия подарък за 20-я си рожден ден, който беше вчера. Състазанията в Доспат тази година бяха и последния му шанс за световна титла при младежите. От следващия сезон, той ще представя България в елита на този спорт.

Другите двама български представители днес при мъжете до 20 г Калоян Деянов и Васил Михайлов са съответно 32 и 43-ти.

При девойките до 20 г. най-добре представилата се българка е Катя Стоянова, заела 36-та позиция. Победителка там е Симона Карохова от Чехия.

Успоредно със Световния шампионат за младежи, в Доспат се провеждат и Европейското първенство за юноши и третия кръг от Световната купа за мъже и жени.

При юношите днес четиримата български представители заеха места между 21-во и 28-мо. Фантастичен ден имаха руснаците, които окупираха категорично върха и златния, сребърния и бронзов медал отидоха съответно при Николай Пишов, Степан Малиновский и Глеб Тихонов.

Девойките на България също нямаха особено силни изяви и се наредиха между 19-то и 24-то място. Тук втора титла завоюва Тове Александерсон (Швеция).

Антония Григорова продължи стабилното си представяне за Световната купа при жените и днес се нареди девета, на около четири минути от победителката Наталия Томилова (Русия). Сериозен успех пък е 14-ото място на Илиян Тончев в мъжката надпревара. Той остана на малко повече от шест минути от шампиона днес Ерик Рост (Швеция).

Световното първенство приключва утре с щафетните бягания.