. OUTDOOR : PIRIN RUN 2019: Шабан Мустафа отново спечели планинското бягане от гр. Банско до връх Вихрен - 24 Юни 2019 - 09:10

ПЛАНИНСКО БЯГАНЕ. Тази неделя, 23-ти юни 2019г., Шабан Мустафа отново спечели планинското бягане PIRIN RUN. В шампионския си стил планинският атлет на ОСКЛА "Шампион Сунгурларе" изкачи скоростно първенеца на Пирин планина, втори в България и трети на Балканския полуостров Връх Вихрен (2914м) за точно 1 час, 41 минути и 05 секунди. Рекордът на състезанието #PirinRun от веригата #FiveMountains на Сдружение Маратон (Marathon.bg), поставен от Шабан Мустафа през 2017 г., остана непроменен 1:38:03ч.

По 13км дистанция до върха с близо 2000м положителна денивелация втори се изкачи ветеранът Петко Стефанов (мъже над 45 г.) с време 1:49:39ч. Третото място на подиума спечели супер талантливият млад скайрън и ултра бегач Александър Спасов от отбора на Skisharki/Жулистан, който достигна покрива на Пирин планина за 1:56:30ч.

Първа от жените финишира Силвия Младенова от София с време 2:32:29ч.

Победител в планинското колоездене по 26км маршрут от Банско до хижа Вихрен е младият Цветан Иванов, който спря хронометъра на 1:35:32ч. На подиума се качиха още Мартин Койнов от Сините камъни-Сливен (1:39:02ч) и Ангел Юнчовски от Velocity (1:40:48ч).

Първата в колоезденето при дамите Гергана Борисова от Габрово завърши първа при жените също и в дуатлона - колоездене до хижа Вихрен последвано от бягане от хижата до връх Вихрен, а дуатлона при мъжете спечели Мартин Койнов.

Победителите получиха медали, купи, награди от организаторите и ваучери от спонсорите на надпреварата Kempinski Hotel Grand Arena Bansko и Sport Box - Salomon - MTK Sport.

Времето в Пирин планина този път се задържа истински чудесно и в допълнение към отличната организация от екипа на Сдружение Маратон осигури провеждането на едно наистина почти перфектно състезание. Отлично маркираното трасе, за пръв път в Пирин изцяло само със специален самоизтриващ се биоразградим флурисцентно жълт спрей, осигурените подкрепителни и контролни пунктове с междинни времена, прекрасните високопланински панорамни гледки, срещите с почти опитомените диви кози по пътеките към върха, награждаването на поляната пред хижа Вихрен... всеки елемент превърна деня в празник на спорта на открито, сред природата!

Очаквайте скоро още от уникалната високопланинска фотография на SKI.BG от деветото издание на екстремното планинско състезание Пирин Рън!

Същевременно желаем успех на Шабан Мустафа на престижния международен планински маратон Цермат в Швейцария на 6-ти юли! И нека се върне от Швейцария с гордо вдигната глава!

24 юни 2019 г.
фотография © Владислав Георгиев / WWW.SKI.BG

Маратонецът Шабан Мустафа пак най-бърз на „Пирин рън”

Над 70  професионалисти и любители на планинското бягане и колоездене премериха сили в маратона „Пирин рън” 2019 над Банско. Състезанието, организирано от сдружение "Маратон" и община Банско, протече в три дисциплини: планинско бягане с трасе от 13 км, състезание по планинско колоездене – 26 км и планински дуатлон – 29 км.

Стартът бе даден на начална станция на кабинковия лифт, а връх Вихрен очакваше най-бързите от всяка една състезателна категория - мъже и жени, младежи и девойки до 20 г., ветерани 40, 45, 50, 55, 60, 65, 70 години.

Шабан Мустафа отново триумфира в бягането, като измина 13-километровото трасе за 01:41:05 ч., следван от Петко Стефанов  (01:49:39 ч.) и Александър Спасов (01:56:30 ч.).

Активно участие на банскалии имаше на тазгодишното издание. Никола Калистрин се класира на престижното пето място, шестнадесети е Костадин Гюмов, а двадесети - Константин Кочуков. Представителката на клуба на ветераните в Банско - Марияна Денева, измина разстоянието за 04:01:22.

При колоездачите Цветанов Иванов премина 26-километровото трасе за 01:35:32 ч. и финишира първи. Втори се класира Мартин Койнов, следван от Калин Русев. Благовест Дунин от Банско даде време 01:52:16ч. което го нареди на шесто място в тази дисциплина

В дуатлона Мартин Койнов успя за 02:45:09 ч. да пребори конкуренцията и да заеме първото място. Втори завърши Илко Илиев, а трети в тази дисциплина се класира Станимир Статев.