. бг ски бягане новини : Андрей Фелер от Русия спечели купа „Велинград - Сивен“ 2019 - 17 Август 2019 - 19:32

РОЛКОВИ СКИ. Андрей Фелер от Русия спечели 23-тото издание на състезанието по ролкови ски за купа „Велинград-Сивен“ като пробяга с ролкови ски 19 км дистанция за 53 минути. На старта на престижната надпревара застанаха общо 152 атлети от 11 български и четири руски отбора. Участва и 18-годишно българче, живеещо в Канада. До финала пред ВСК "Белмекен" достигнаха 145 състезатели.

Първият старт беше даден в 9:45 ч. за юноши и девойки с дистанция 5 км, минута по-късно стартираха най-малките на двукилометровото трасе. Точно в 10:00 часа едновременно тръгнаха два старта – от м. Куртово – за дистанция 9 км и от Юндола – за дистанция 19 км.

За втора поредна година купа „Велинград-Сивен“ бе спечелена от руснака Андрей Фелер (Република Татарстан), който финишира с време 53:00.6 мин. С постижението си Феллер се приближи до славния свой сънародник Максим Вилегжанин, който има цели 4 победи по трасето от Юндола до Белмекен. Най-бързият по 19-километровата дистанция е друг руснак – Андрей Ларков, който през 2017 г. взе отсечката за 51:11.17 мин.

Втори при мъжете се нареди Артьом Николаев, финиширал на 1:23.4 мин. Бронзовото отличие грабна Денис Катев с изоставане от 1:23.4 мин. от първенеца Феллер. Медалистите при мъжете бяха от отбора на Татарстан.

Общо 13 мъже и 16 младежи (до 23 и до 20 г.) стартираха от центъра на Юндола на дистанция от 19 км. При 23-годишните шампион на 19 км стана руснакът Фьодор Назаров от Московски регион, който спря хронометъра на 57:36.8 мин., а надпреварата при 20-годишните беше спечелена от Иван Селезньов от Татарстан. Представителят на младшия отбор на „сборная“ записа време 56:40.4 мин.

Купа „Велинград-Сивен“ при жените спечели Алена Перевожикова от Русия с време 27:20.8 мин. Рускинята беше най-бърза в 9-километровата дистанция, която при девойките до 20 г. пък спечели сънародничката ѝ Виталия Панкова – 31:43.9 мин. Във възрастовата група до 23 г. първа стана биатлонистката Милена Тодорова. Националката ни премина трасето за 27:46.3 мин.

При юношите до 18 г. златото на 9 км завоюва Иван Кочеткош (Русия) с резултат 25:30.5 мин, изпреварил с 0.7 секунди състезателя на спортен клуб "Александър Логистикс" Васил Зашев.

При девойките до 18 г. надпреварата на 5 км спечели Лора Христова от Аякс - Троян. На десетото място пък се нареди велинградчанката Александра Влахова, която се състезава за столичния клуб Александър Логистикс.

При юношите до 16 г. най-бърз по 5-километровото трасе бе руснакът Владимир Рочев с време 12:06.5 мин. При девойките до 16 г. първа завърши Гергана Джаджарова от Паничище с време 15:00.9 мин. При момчетата до 14 г. първенец стана Ивайло Ковачев от отбора на "Амбарица - Троян" с време 14:51.5 мин. При момичетата до 14 г. най-високото място на почетната стълбичка заслужи Габриела Велева от Тритон Екстрийм с време 17:12.6 мин.

Със златен медал при момичетата до 12 г. на дистанция 2 км се окичи Десислава Минчева от „Паничище-2009“ с време 10:03.7 мин, а при момчетата в същата възраст– съотборникът и Борис Велинов спечели с време 9:56.7 мин.

Трима велинградчани окупираха почетната стълбичка при ветераните на 5 км. В клас „Мастърс“ най-бърз беше преподавателят в НСА „Васил Левски“ д-р Иван Бирников с време 13:11.0 мин., следван от Калин Анастасов и Димитър Петров от Атлас.

Състезанието премина при безупречна организация. Организаторите изказват специални благодарности на именития български скиор Милуш Иванчев, който подпомага състезанието за поредна година, както и на съдийската ски колегия от Велинград с председател Мильо Манушов.

Организатори на 23-тото състезание за купа „Велинград-Сивен” по традиция бяха Българската федерация по ски, община Велинград, ВСК „Белмекен”, фирма SIVEN, „Белмекен мастърс” и БСБ „Славия – 1913” със съдействието на РУП – Велинград и РУП – Разлог и МБАЛ – Велинград и с любезната подкрепа на минерална вода „Велинград“, Първа инвестиционна банка, A1, Ауди България и застрахователно дружество „Дженерали“.

Седмица по-късно лятно състезание по ски бягане с ролкови кънки ще се проведе и за купа “Троян”, а през септември по традиция Велинград ще бъде домакин на Държавното лятно първенство по ролкови ски за купа „Велинград“. Шампионатът е на 28 септември 2019 г., като се очакват спортисти от ски клубове от цялата страна.