. OUTDOOR : Роби Симпсън отново спечели Маратона Юнгфрау - 08 Септември 2019 - 18:34
Силна болка в коляното лиши българина Шабан Мустафа от по-добро представяне тази година

ПЛАНИНСКО БЯГАНЕ ПЛАНИНСКИ МАРАТОН. Роби Симпсън (Великобритания) отново си осигури победата в традиционния Маратон Юнгфрау (Jungfrau Marathon), който се проведе тази събота, 7-ми септември 2019 г. Шотландецът остана под тричасовата граница с време 2:59:29 ч., като изпревари мароканеца Абделхади Ел Муазис с 2:34.4 минути и колумбиеца Уилям Родригес Херера с 2:47.9 минути.

Роби Симпсън пресича финала на Jungfrau Marathon 2019

В женската надпревара швейцарката Симоне Трокслер (от Шардоне) победи съотечественичката си Терес Лебойф (от Егъл), а трета се нареди Сара Уилхойт от Великобритания. Българинът Шабан Мустафа, който спечели маратона Юнгфрау през 2015 г., този път се класира на 6-то място в своята възрастова категория мъже над 40 години, финиширайки с 28-мо време в общото подреждане на 27-мото издание на Jungfrau-Marathon – смятания за един от най-престижните в света планински маратони.

Маршрутът от Интерлакен през Венген до връх Клайн Шейдег на 2061 метра надморска височина е добре познат за Роби Симпсън. При петото си участие защитаващият своята шампионска титла от миналата година успя отново да завърши първи, но стигна до лидерската позиция едва в края на надпреварата. До 38-мия километър водеше триото Абделхади Ел Муазис, Петро Маму (Еритрея) и Уилям Родригес Ерера. Мароканецът Ел Муазис, който спечели маратоните в Лондон и Ню Йорк, дебютира на 27-ото издание на планинския маратон в Интерлакен. Само на четири километра от финала Симпсън се включи към челната тройка и в крайна сметка изпревари конкурентите си с невероятен финален щурм. „Не се чувствах толкова добре днес. Едва накрая нещата се наредиха за мен. Затова съм толкова щастлив от тази победа“, сподели Симпсън след финала.

Сред 4000-те планински атлети, които стартираха в Интерлакен, беше и петкратната световна шампионка в ориентирането Джудит Уайдър, а Щефан Венк от Цюрих се класира като най-добрият швейцарец на шесто място сред мъжете. 36-годишният Венк, който тази година вече спечели швейцарския алпийски маратон Swissalpine-Marathon и се класира на второ място в Eiger Ultratrail , беше повече от доволен от класирането си: „От километър 10 се чувствах все по-комфортно и се справях много добре. Времето не изигра голяма роля за мен днес. Въпреки това загубих още две места в самия край. Моето време от 3:05:23 часа е най-добрият ми резултат досега“, зарадва се изтощеният Венк.

Българското участие

Българският шампион по планинско бягане и маратон Шабан Мустафа (ОСКЛА "Шампион-Сунгурларе") финишира с време 3:29.22,7 ч., изоставайки с 29:52.8 минути от победителя. Специално за SKI.BG атлетът от Сунгурларе сподели, че след 10-тия километър е изпитвал известни затруднения и липса на сила, поради което е изпуснал лидерската група, постепенно изоставайки от 10-та до 18-та позиция.

Шабан Мустафа (със синята блуза в средата) преминава пред луксозния хотел Виктория в Интерлакен

Блузата с дълъг ръкав, с която е стартирал заради лошото време в по-високата, планинска част на трасето, също най-вероятно е допринесла с прегряване за изоставането му. В последствие, след 38-мия километър българинът е получил и болка в коляното, заради която дори е обмислял да прекрати участието си, но в крайна сметка е достигнал финала, като в стръмните участъци само е ходил, без да бяга. Въпреки че този път не успя да влезе сред първите, Шабан заслужава аплодисменти за достойното представяне, с което за пореден път демонстрира пред света таланта и силата си в този изтощителен спорт!

Победителката при дамите е „супер щастлива”

Фаворитката и победителка при жените Симоне Трокслер се възхити от атмосферата на 1829 метра надморска височина: „Това беше просто прекрасно изживяване. Всички камбани, алпийски рогове и още много други неща – беше страхотно”. Миналата година жената от кантон Во дебютира в маратона Юнгфрау и също така е силен уличен бегач, което доказа с второто си място в Лозанския маратон през 2018 година. Маршрутът до Kleine Scheidegg изискваше всичко от 23-годишната швейцарка: „Страдх много след Венген. Студът беше жесток и имах крампи. Наистина не знаех как да се кача до финала и също ми беше психически трудно, защото аз водех сама“, призна Трокслер. Със своето време от 3:36:13 ч. тя беше, въпреки всички трудности, само с три минути по-бавна от миналата година. На второ място остана Терес Лебойф от Aigle, с изоставане от 1:34.1 мин., а трета е великобританката Сара Уилхойт с разлика от 1:43.7 мин.

Голямото предизвикателство беше времето

Този път за съжаление участниците и публиката нямаха шанса да се насладят на невероятно красивите панорами към съседните планински върхове Айгер, Мьонх и Юнгфрау. Във високата част на планината времето беше студено и много мъгливо. Застудяването и снеговалежът през изминалите дни поставиха организационния комитет пред големи предизвикателства.

„Благодарение на страхотните помощници изчистихме снега от трасето и знаехме, че ще се борим с малко дъжд и много мъгла“, заяви президентът на организационния комитет Тони Алпинице. Екипът му работи неуморно в последните часове, за да гарантира, че всички бегачи ще пристигнат на финала. „Осигурихме повече от 5000 листа термофолио и се погрижихме да разпределим повече топли напитки“.

Jungfrau-Minirun и Mini Marathon – състезанието за всички

Малко след 15 часа предния ден се проведоха и мини състезанията за децата и техните семейства. Jungfrau-Minirun в категории от MuKi и VaKi до 16-годишни деца винаги привлича голям интерес. Най-важното в изживяването със сигурност не беше само бягането. Медалите на много от децата бяха връчени лично от бившия състезател по ски от Световната купа и световен шампион – швейцареца Марко Бюхел.

текст: SKI.BG
фотография: Stefan Wermuth, Remy Steinegger / swiss-image.ch