. световни ски новини : Мартен Фуркад спечели преследването в Руполдинг и 81-ва победа за СК - 19 Януари 2020 - 16:45
При дамите Тирил Екхоф спечели 6-а победа за сезона

БИАТЛОН. Лидерът в генералното класиране за сезона Мартен Фуркад (Франция) триумфира в преследването на 12.5 километра от Световната купа по биатлон в Руполдинг (Германия).

31-годишният Фуркад стартира пръв като победител в спринта от петък и запази лидерската си позиция, след като свали всичките 20 мишени при четирите стрелби.

Двукратният олимпийски и четирикратен световен шампион в дисциплината финишира за 31:26.8 минути и записа пета победа за сезона и общо 81-а победа в кариерата си.

Втори на 17.6 секунди завърши Кентен Фийон-Мейе също от Франция.

Фийон-Мейе стартира с пасив от 3.1 секунди зад Фуркад от спринта, но допусна една грешка в третата си стрелба и това се оказа решаващо и той отново остана втори.

Ветле Кристиансен (Норвегия) предотврати изцяло френски подиум, след като изпревари във финалния спринт Симон Дестьо.

Кристиансен завърши трети на 46.0 секунди, а Дестрьо остана четвърти на 46.1 секунди. Двамата също свалиха 19 от 20 мишени.

Представителят на домакините Бенедикт Дол, трети от спринта в петък, днес завърши пети на 52.2 секунди с една грешка при стрелбата.

Единственият български представител Димитър Герджиков се класира на 53-а позиция с изоставане от 5.26.7 минути с 4 пропуска, като прогресира с едно място в сравнение със спринта.

Седемкратният носител на Световната купа Фуркад остана начело в генералното класиране след 11 от 24 състезания с 507 точки, следван от сънародниците си Фийон-Мейе с 436 точки и Дестьо с 435 точки.

Носителят на големия Кристален глобус за миналия сезон Йоханес Тингес Бьо (Норвегия) падна на седмото място с 374 точки. Той не участва в стартовете в Оберхоф през миналата седмица и в Руполдинг заради раждането на първото си дете.

От българите Владимир Илиев е 26-и със 126 точки, а Красимир Анев е 52-и с 34 точки.

19 януари 2020 | 16:26

Тирил Екхоф спечели 6-а победа за сезона

Тирил Екхоф спечели шестата си победа през сезона в световната купа по биатлон за жени, след като завърши първа в преследването на 10 километра в Руполдинг.

Норвежката вече е с актив от 501 точки и води с 42 на италианката Доротея Вийрер, която нямаше ден в германския курорт.

Екхоф направи силни спринтове между стрелбите и пропусна само една мишена, благодарение на което се откъсна много рано срещу преследвачките.

В крайна сметка норвежката завърши с време 34:08.7 минути и изпревари с 46.3 секунди словашката биатлонистка Паулина Фиалкова, която допусна две грешки в стрелбата.

Трета с две грешки и 55.1 секунди пасив остана шведката Хана Йоберг, който се изкачи на трето място в класирането за световната купа. Тя води с една точка на норвежката Ингрид Ландмарк Тандреволд, която завърши 14-а днес в Руполдинг.

Доротея Вийрер пък остана на 20-о място с пет грешки в стрелбата и 2:05.3 минути изоставане от Екхоф. Така разликата между италианката и норвежката се увеличи с цели 39 точки.

В преследването се включи и българката Милена Тодорова, която допусна 8 грешки в стрелбата и изостана на 5:26.8 минути от Екхоф.

1. Тирил Екхоф, Норвегия - 34:08.7 (0+0+1+0)
2. Паулина Фиалкова, Словакия - на 46.3 (1+0+0+1)
3. Хана Йоберг, Швеция - на 55.1 (0+1+0+1)