. OUTDOOR : Кирил Николов-Дизела и Владимир Илиев триумфираха в трейл дистанциите на Търново Ултра 2020 - 06 Юли 2020 - 14:09

УЛТРА МАРАТОН. Над 500 атлети стартираха в тазгодишното издание на ултра маратона “Търново Ултра”, който ежегодно организира СК “Браун тим”. Първото издание беше през 2016 г. с дистанции от 43 км трейл бягане и МТБ (планинско колоездене). В следващите години имаше стартове и финали на крепостите “Царевец” и “Трапезица”, добавени бяха както по-дълги, така и по-къси трасета.

“Стараейки се да правим надпреварата по-интересна и по-предизвикателна за състезателите, за нашата 5-годишнина решихме да го превърнем в двудневен празник на спорта в самия център на града – в парк “Марно поле”, заявиха организаторите.

Участниците се състезаваха в няколко дистанции, включително и комбинирана (дуатлон) – бягане и колоездене. В събота беше колоезденето на 27 и 45 км, като победителка при жените на първата дистанция стана Йоана Вълканова, а при мъжете първи финишира Николай Колев, пред Румен Панайотов и Станимир Станчев. На 45 км МТБ най-бърз бе Калин Русев, следван от Илия Вълканов и Петър Чавдаров. При жените по дистанцията най-добро време даде Христина Козарева.

В най-късата бегова дистанция – 14 км, при жените в неделя златото взе Ясна Петрова, а среброто беше за голямата ни надежда в биатлона Милена Тодорова. Топатлетката на Г. Оряховица Моника Георгиева зае трето място. При мъжете на тази дистанция първата тройка оформиха най-добрите ни лекоатлети в средните дистанции – дряновецът Стоян Владков, Шабан Мустафа и Ивайло Вълев.

Световният вицешампион по биатлон Владимир Илиев стана първи на дистанция 28 км трейл с подгласници Милен Ковачков и Александър Спасов. Елена Димитрова, Милена Савова и Кристина Иванова стъпиха на почетната стълбичка при дамите.

На 48 км трейл при мъжете победата грабна ориентировачът Кирил Николов – Дизела, а при жените – Тоня Тонева. В най-тежката дистанция за бегачите 71 км победители са Димитър Маринов и Детелина Радославова. В дуатлона, съчетаващ 45 км колоездене и 48 км бягане, първенец е Самуил Вълчев, като любопитното е, че петото място зае боксовият шампион на Велико Търново Тинко Банабаков.