. OUTDOOR : Казанлъчанин сред най-бързите на Търново Ултра 2020 - 06 Юли 2020 - 14:30

УЛТРА МАРАТОН.  Казанлъчанинът Младен Гайтанджиев завърши втори, на крачка от първото място, в най-тежката дисциплина на ежегодния ултрамаратон „Търново ултра”. Младен пробяга 71-километровото трасе само за 7 часа, 40 минути и 19 секунди, с по-малко от 5 минути разлика първенеца.

„Настигнах водачът – Димитър Маринов, около 5 км. преди финала. Той беше крампирал от прекалено бързия старт. На два пъти си разменихме първото място. Като малко преди Царевец се движехме заедно, тогава ни настигна и задмина Кирил Николов – Дизела, който участваше на 48 км. Разбира се класата му е Профи, докато ние се водим аматьори.”, разказва пред kazanlak.com Младен.

„Някак си ни дръпна и двамата. Тогава Димитър Маринов каза, че се е вдъхновил и окрилил, като е намерил последни сили. Бягахме тримата заедно - Дизела, аз зад него и Димитър Маринов, но на 3 км. преди финала, аз рухнах и не можах да поддържам темпото.”, допълни казанлъчанинът.

Младен участва за втори път в предизвикателството ултрамаратона, като миналата е бягал на 25-километровото трасе. И след всекидневни тренировки, тази година дойде и заслужения успех за Младен с второто място.

Още един казанлъчанин, фаворит за първото място, за съжаление не успя да се качи на стълбичката. Росен Русев, многократен победител в най-дългите дисциплини на „Трявна Ултра” и много други маратони, не успя да финишира в 71-километровото трасе, поради организационен пропуск. На 40-ят километър екип на контролите пропуснал да го ориентира в трасето. Трябвало е да направи обиколка, а Росен пропуснал завоя и продължил направо по маршрута, което го изкарало извън класирането.

„Той щеше да е първи, ако не бяха пропуснали да го ориентират. За мен щеше да е пълна радостта, ако бяхме заедно на подиума”, сподели Младен.

Общо дванадесет бяха участниците от Казанлък, които се впуснаха в ултрамаратона на Велико Търново тази година. Цветан Стоянов завърши 24-ти в 14-километровото трасе. Редом с него бягаха и неговата майка – Милена Стоянова, която завърши 46-та. Христо Топалов завърши 45-ти, а Красимира Забунова се класира 90-та. В 28-километровата дистанция Александър Янков финишира 27-ми, а Живко Желязков и Станислав Николов се класираха съответно на 40 и 41 място в дисциплината. В 48-километровото трасе Димитър Карамихов достигна престижното 6 място. А в най-дългото трасе, освен Младен Гайтанджиев и Росен Русев, бягаха и Калоян Чанев и Мирослав Пенков, който бе в категория 45+ и завърши 25-ти.

Следващото предизвикателство, в което ще се впусне Младен е "Adventure sky run 2020" в Рила в края на месец август. Там му предстои да бяга по 55-километрово трасе с изкачване с положителна денивелация малко над 3000 метра. Пожелаваме му успех!

Търново Ултра за пети път събира стотици маратонци и любители на спорта от страната и чужбина. Тази година състезанието се проведе на 4-5 юли при всички противоепидемични мерки. Участниците се надпреварваха в четири дистанции в трейл бягането - 14, 28,48 и 71 км трейл бягане, две дистанции МТБ - 27 и 45 км и разбира се - Дуатлон 45км МТБ + 48км Трейл. Те се насладиха на разнообразен терен, тежко и предизвикателно трасе, по перфектно маркиран маршрут и със зашеметяващи гледки.