. OUTDOOR : Александър Алексиев и Христина Козарева шампиони в колоездачната Обиколка на ВИТОША 100км 2020 - 25 Юли 2020 - 20:30
48 секунди спасиха колоездачния рекорд при мъжете, 12-годишно момиче стана вицешампион при дамите

ПЛАНИНСКО КОЛОЕЗДЕНЕ #ВИТОША100КМ Александър Алексиев и Христина Козарева, и двамата от велоклуб „Велораптор“, са шампиони при колоездачите в 37-ото издание на Обиколката на Витоша 100км. Надпреварата събра на старта над 1400 велосипедисти, които потеглиха по дългия маршрут по тъмно рано тази сутрин. Стартът на колоездачите и дуатлонистите по традиция беше даден на зазоряване, точно в 6:00 ч. в съботната сутрин.

„Искам да ви поздравя, с това че сте тук, на старт пред това предизвикателство, така всеки от вас вече е победител. Желая ви успех и в днешното изпитание и нови срещи в многото активности и събития на Столична община и „София – европейска столица на спорта,“ каза в краткото си приветствие Дончо Барбалов, зам.-кмет на София. След старта огромната колона велосипедисти се източваше близо 10 минути към бул. „България“ в посока Бояна и после нагоре по пътя към Златните мостове.

При мъжете Александър Алексиев постигна трета поредна победа при колоездачите. Резултатът му отново е уникален: 3:56:32 ч., на 48 секунди от собствения му рекорд на трасето от миналото лято, когато стана първият в историята обиколил планината за под 4 часа. Александър, известен с прозвището Машината, пое лидерството още след първите метри и не го изпусна до край. На първата третина водеше с близо 5 минути, а по средата на разстоянието – вече с над 10 минути.

Втори и трети неизменно бяха неговите съотборници от „Велораптор“ Владислав Гюров и Калин Русев. В крайна сметка Алексиев финишира 21 минути преди Гюров и половин час пред Русев, като средната му скорост беше 25 км в час.

„Движех се в темпото за рекорд и физически бях готов за ново върхово постижение, но техническа повреда ми отне над 4 минути за поправка на велосипеда и това ме забави,“ каза след финала Алексиев.

При жените Христина Козарева очаквано защити титлата си от миналата година. Състезателката на „Велораптор“ финишира за 5:29:02 ч., далеч от рекорда на Анелия Карагьозян от 2016 г., който е 5:12:11 ч. Суперсензация обаче  направи едва 12-годишната Йоана Вълканова от „Олимп“, която се класира на второто място при жените, като финишира на 19 минути след шампионката. Трета е  Ивета Костадинова, на 39 минути след победителката, която показа средна скорост 18 км/ч.

На старт застанаха представители на 22 държави, част от тях с цели отбори. Много от заявилите участие от чужбина обаче не можаха да се включат поради наложената карантина в техните държави при завръщането им от България. Общият брой на чужденци се очаква да достигне 100, сред тях служители на редица посолства у нас.

Лидер при дуатлонистите след първата част от изпитанието – 100 км колоездене, е Самиул Вълчев, който измина днес 100-те км с велосипед за 5:08:56 ч. Тази нощ той и още 111 супергерои дуатлонисти ще стартират и по 100-колометровото изпитание на бегачите. Временно първа в дуатлона при дамите след колоезденето е Боряна Николчева с време 7:18:22 ч.

Събитието, известно още като „Витоша 100км“, беше пренасрочено тази година от юни за юли и сега се провежда при строго спазване на здравните изисквания.

Тази нощ Обиколката продължава със старта на бегачите – трейл маратон. Така наречените „скороходци” ще потеглят по 100-километровото трасе точно в 23.59 ч. от паркинга пред базата на БФС до Резиденция Бояна, след това до зазоряване ще се движат в челници на главата по пътеките в планината. Очаква се първите бегачи да финишират към 8:30 сутринта, като има информация, че големият Кирил Николов – Дизела ще гони рекорда на трасето от 8:12:06 ч., поставен от Александър Спасов през 2018 г. Силно бягане очакваме и от ултрамаратонеца Ивайло Атанасов.

Проявата Витоша 100км отново е обявена за „състезание без боклук“, поради което участниците са приканени да си носят свои бутилки за вода и да прибират отпадъците си по време и след състезанието. В зоната на старт/финала организаторите са подготвили сетове, където завършилите могат да релаксират, а гости и зрители прекарват приятни часове. По трасето са изградени 12 освежителни и подкрепителни пункта.

Официалното награждаване на колоездачите се проведе малко след 16:00 ч. днес в зоната на старт/финала, след като проливен дъжд обилно изми велосипедите на финиширащите колоездачи. „Софийска вода“ отново връчва на призьорите ваучери на стойност над 3000 лв., отделно предоставя водоноска на яз. Студена и друга водоноска с душове на финала. Сред партньорите на състезанието са магазин АЛПИ, Девин, Red Bull, Евроинс, Загорка, SKI.BG, а „Био Бенямин“ дори произведе специален шоколад с името на Витоша 100 за подсилка на състезателите. Общият награден фонд е над 10 000 лв.

Преди година ръководството на Природен парк Витоша даде разрешение маршрутът на Обиколката да бъде „осиновен“, което означава, че маркировката и  табелките вече ще могат да се поддържат и ползват от всички желаещи целогодишно.

ОЧАКВАЙТЕ СКОРО ОЩЕ МНОГО СУПЕР ФОТОГРАФИЯ НА WWW.SKI.BG ОТ ВИТОША 100КМ 2020 !!!