. бг ски новини : Яхти на осем морски клуба се състезаваха за Националната купа “УниКредит Булбанк” - 13 Юли 2008 - 16:48
Победителите в едноименната Регата си разделиха награден фонд от 20 000 лева

Яхта Зефир от клуб “Черно море – Бриз” зае първо място в национален клас “Спортен Петерсон” на Регатата за Националната купа на “УниКредит Булбанк” 2008. В състезателната категория IRC, яхта Джонатан и яхта Лодоз  от “Порт Бургас” и яхта Стандарт Асет Мениджмънт от “Порт Варна” станаха номер едно в съответните класове IRC 1, IRC 2 и IRC 3 (спортен клас).

Наградите на победителите връчиха лично г-н Левон Хампарцумян, главен изпълнителен директор на УниКредит Булбанк и главният съдия Светлозар Тенев-Ламби. Състезателите на първите шест места във всеки клас си разделиха рекорден награден фонд от 20 000 лева – най-големия досега за подобни прояви.

За първи път в тазгодишното издание на регата се включиха лодки, притежаващи IRC сертификат. Той позволява на яхти с различна конструкция и размер да се състезават заедно и да бъдат класирани по коригирано време.

Регатата за Националната купа „УниКредит Булбанк” 2008 е една от най-значимите ветроходни прояви от официалния календар на Българската федерация по ветроходство (БФВ). Тази година състезанието беше от 11 – 13 юли в гр. Св. Влас  - Марина “Диневи”. Над 300 състезатели и гости взеха участие в оспорваната надпревара.

Организатори на първенството са БФВ и УниКредит Булбанк, а домакин на регатата е ОМК “Несебър 2000”.

Победителите в различните класове бяха излъчени след четири гонки в два състезателни дни. Първите три гонки бяха срещу и по вятъра. Изключително интересен беше последният морски рейс, който продължи около шест часа до остров Св. Иван (около 35 мили) и обратно.

Националната регата за купата на УниКредит Булбанк се провежда вече за трета поредна година. През изминалите години банката се превърна в основния партньор на Българската федерация по ветроходство. Заедно с БФВ, УниКредит Булбанк организира през 2007 г. за първи път у нас домакинството на световна ветроходна проява – Световното първенство за младежи – клас 470 за купата на УниКредит. Със съдействието на УниКредит Булбанк преди месец завърши и първото издание на регататата "Калиакрия къп".