. бг ски новини : Български щафети 7-ми, 15-ти и 17-ти на световни по биатлон днес - 05 Март 2021 - 18:27

БИАТЛОН. Български щафети записаха днес 7-о, 15-о и 17-о и места на световни първенства и купи по биатлон днес. В късния следобед най-добрите ни биатлонисти Димитър Герджиков, Владимир Илиев, Антон Синапов и Владимир Оряшков стартираха в мъжката щафета на 4х7.5 км от кръга за Световната купа в Нове место (Чехия). Герджиков предаде 21-ви, след което Илиев изведе тима до 13-о място, което бе запазено от Синапов (макар и с една наказателна обиколка), преди Оряшков да финишира 17-и след три наказателни рунда на последна стрелба. Стартираха 23 тима.

Владимир Илиев

Първа победа в щафетите за зимата с огромна преднина от минута и 21 секунди записаха германците, втори е руският квартет, пред Норвегия, която обаче грабна малкия кристален глобус в крайното класиране на дисциплината.

Утре в програмата за Световната купа в Чехия са спринтовете за мъже и жени, а в неделя преследванията. Следващата седмица предстои нов етап за ценния трофей на същото място, а сезонът ще завърши с финал в шведския зимен център Йостерзунд от 16 до 21 март.

По-рано днес, по обед, девойките Валентина Димитрова, Стефани Йолова и Лора Христова влязоха в Топ 10 на планетата като финишираха седми в старта на 3х6 км от световното първенство за младежи в Обертилиах (Австрия). Българките завършиха с общо 11 грешки и две наказателни обиколки на 2:39,2 мин. след шампионките от Франция, среброто бе за Словения, а бронзът за Италия, при стартирали 22 отбора.

Надеждите на българския дамски биатлон - Лора Христова, Лора Радковска, Стефани Йолова и Валентина Димитрова

Три часа по-късно на същия световен шампионат юношеският ни състав Васил Зашев, Деян Разложки и Константин Василев се нареди 15-и в щафетата 4х7.5 км при 14 допълнителни патрона и 4 обиколки. Поляците се оказаха най-свежи на финала и грабнаха златото с финал 6:08 мин. преди българите, втори са французите, а трети италианците, загубили лидерството в самия край. Участваха 23 щафети.

Младите български биатлонисти остават в Обертилиах, за да участват в стартовете за Европейската купа от вторник до неделя следващата седмица със спринтове, индивидуално и смесени щафети.