. бг алпийски ски новини : Италианка стана световна шампионка на слалом при девойките в Банско - 10 Март 2021 - 13:41

АЛПИЙСКИ СКИ JWSC2021 FIS Alpine Junior World Ski Championships Bansko 2021 Италианката Софи Матио спечели световната титла на слалом от първенството по ски за младежи и девойки в Банско. Тази дисциплина беше последна от програмата на шампионата, на който домакин беше пиринският топ курорт.

Матио изпревари с 0,20 сек Моа Мусенер (Швеция), а трета на 0,21 сек е Ей Джей Хърт (САЩ). Участваха 71 състезателки от 34 държави.

Българките: Ева Вукадинова Sports Club Borovets завърши 26-та, а Юлия Златкова ULEN Ski team е 27-ма в подреждането U21 (до 21 г) и пета в класирането за възрастова група до 18 г (U18).

Тимът на Австрия спечели отборната купа „Марк Ходлер".

Пламен Вълков
пресаташе на БФСки

#bansko2021 #jwsc2021 #bansko2021jwsc Bansko Winter Resort Банско/Bansko Official BanskoWorldCup

Юлия Златкова пета на Световното в Банско

Юлия Златкова зае петото място в слалома на световното по ски за младежи и девойки, което приключи в Банско в групата до 18 години, която има отделно класиране. Младата българка завърши с общо време от двата манша 1:49.13 минута, като бе изпреварена от германката Ема Айхер, японките Михо Мизутани и Ерен Ватанабе и нидерландката Ноа Рабу.

Иначе в крайното общо класиране Юлия зае 27-ото място на 8,89 сек след победителката Софи Матиу от Италия. Със 7 стотни пред нея се нареди другата ни представителка Ева Вукадинова. Надпреварата се проведе на писта "Томба", като точно преди пускането на българките Пирин си показа зъбите за първи път от 2 седмици насам, като духна вятър и падна непрогледна мъгла.

"Сгреших на техничните врати. Надявам се обаче от тук нататък да напредна още по-бързо", каза Юлия Златкова.

Шампионка стана 19-годишната Софи Матиу от Италия с 1:40.24 минута. Тя беше пета след първия манш с 49.71 секунди, но със солиден втори манш за 50.53 секунди си осигури златото. Втора на 20 стотни от секундата завърши друга 19-годишна алпийка Моа Бострьом Мусенер от Швеция (49.63 и 50.81 секунди), а трета на 21 стотни се нареди 20-годишната Ей Джей Хърт от САЩ (49.63 и 51.09). Германките Паулина Шлосер и Ема Айхер допълниха петицата с изоставане от съответно 40 и 47 стотни.
Лидерката след първия манш с 49.33 секунди Сара Раск от Швеция се представи по-слабо във второто си спускане и остана осма в крайното подреждане на 68 стотни зад победителката Матиу. Тя нямаше и късмет, тъй като точно за нейното второ спускане падна мъгла в долната част на пистата.

Световната шампионка в гигантския слалом Хана Аронсон Елфман от Швеция беше осма след първия манш с 49.78 секунди, но не завърши втория.

До финала на състезанието успяха да стигнат по-малко от половината скиорки в стартовия списък - 35 от 71.

Титлата на Софи в слалома позволи на Италия за заеме второто място за купа "Марк Ходлер", която се дава за най-добрата нация на световното. С 61 точки безапелационен победител стана Австрия. На третото място е Швеция с 40. След това се наредиха Швейцария - 35, Германия и САЩ - по 29, Словения - 20, Франция - 9 и Финландия - 8.

10 март 2021 | 12:30

Световно първенство по ски-алпийски дисциплини до 21 години, слалом, девойки

1. Софи Матиу (Италия) - 1:40.24 минута (49.71 секунди в първия манш и 50.53 секунди във втория манш)
2. Моа Бострьом Мусенер (Швеция) - 1:40.44 (49.63 и 50.81)
3. Ей Джей Хърт (САЩ) - 1:40.45 (49.63 и 51.09)
4. Паулина Шлосер (Германия) - 1:40.64 (50.26 и 50.38)
5. Ема Айхер (Германия) - 1:40.71 (49.85 и 50.86)
6. Зоуи Цимерман (САЩ) - 1:40.75 (49.71 и 51.04)