SKI.BG > СКИ в България - http://www.ski.bg

. борд спорт : Кайт Червена светлина - 12 Март 2021 - 20:28

КАЙТСЪРФ ОБЩЕСТВО. Когато в полезрението на човек се появи червена светлина, подсъзнанието незабавно включва в съзнанието сигнал за внимание и опасност. Така е устроен човешкият организъм. Психиката на хората асоциира червения цвят с огъня, от които трябва да се пазят, а зеления с растителността която ги храни и закриля. За това и пътните светофари са с червена и зелена светлина. Червено, значи спри, идва зло, зелено, премини, това е добро.

Науката казва, че очите на хората възприемат само три цвята червен, зелен и син. Определено е , че червената светлината, която виждаме, има най-голяма дължина на вълната, от около 635 до 700 nm/нанометра/, докато зелената светлина е с дължина на вълната от 500 nm до 550 nm и синята от 400 до 500 nm. Но какво значение имат тези твърдения за сърфинга!? Всъщност те са в основата на прогнозните карти за скоростта и посоката на вятъра, червеният цвят показва силните ветрове, а зеленият и синият безветрието.  НО червеното и зеленото са символ и в отношението между сърфистите и морето, и между самите сърфисти, като хора и спортисти. Червеното знаме е знак за силно вълнение, зеленото за спокойно море. Червено, спри, зелено, премини.

С това на пръв поглед абстрактно встъпление започвам продължението на темата за правилата и обучението в кайтбординга, провокирани от жестокия случай на погазване на кайт правата в териториалните води на Турция преди три години.

Случаят, развил се в междуличностна драма, получи развръзка през тази зима, когато турският съд постанови осъдителни присъди за причинителите на ужасните физически и психически поражения върху младата българска кайтсърфистка Россана Морчева от Бургас. През 2018-та тя стана жертва на умопомрачително нападение от самозваната кайтсърф инструкторка Елена Димитрова по време на кайтборд сесия във водите на известния турски остров Гьокчеада. Тогава трагедията от водата се пренесе на сушата, където таткото на Росана, Петър Морчев с правото на родител се сблъска с приятеля и покровител на нападателката Петко Пейчинов. Грозната история на това нещастие за българския кайтборд спорт прерасна в съдебно дело заведено в Турция и завършило на 10.12.2020г, когато съдията Онур Хан Демирджи от наказателния съд на Гьочеада постанови:

„Престъплението умишлено нараняване, за което е обвинена обвиняемата Елена Димитрова, безспорно се приема за извършено срещу гражданския ищец Россана Петрова.
При определяне на наказанието по отношение на обвиняемия съдът взе престъплението, време и място на престъплението, значението и степента на опасност на предмета на престъпление, тежестта на настъпилите щети и опасността, тежестта на умисъл на обвиняемия, целите преследвани от обвиняемия и т.н., по чл.86/2 от Закон Ке 5237 от турския НК, съответстващи на деянието на обвиняемия, поради което намира че не е налице обстоятелство за отдалечаване от долната граница и налага минималния предвиден размер на административно наказание, а именно глоба пропорционално на 120 дни..”
затвор, която е сведена до глоба от 2000 Турски лири или 100 дни затвор и изплащане на съдебните разходи на ищеца, възлизащи на 3500 Турски лири.

Тази присъда е един голям червен картон за българския и световния кайтсърфинг, една ослепителна ЧЕРВЕНА светлина за кайтбординга, която показва, че трябва да се спре с безразсъдното и безконтролно практикуване и обучение на кайтсърфинг въобще.


Трябва да припомним, че в началото на август 2018г младата българска кайтсърфистка Россана Морчева беше нападната брутално вероломно от самозваната „кайт инструкторка” Елена Димитрова по време на кайт сесия във водите на плаж Ешелек, на турския остров Гьокчеада, причинявайки й нарочно телесни порезни наранявания с въжетата на своето кайт крило, както и жестока психична травма.

На инцидента стават свидетели десетки присъстващи хора на плажа от България, Румъния и Турция. Тогава Димитрова, която е приятелка на Петко Пейчинов, съдържателя на пиратското кайтсърф училище разположено на тази плажна ивица, в опита си да прогони от водата Россана и съотборника й Александър Танев, които карат кайтборд пред самозваното училище, обезумяло започва да преследва младежите, като накрая прерязва с линиите на крилото си бедрата на младата бургаска кайтбордистка. Грозната сцена се пренася на сушата, където таткото на Россана, Петър Морчев, потресен от случилото се, се сблъсква с Петко Пейчинов, което води до още по-тежки емоционално-психически проблеми за цялата фамилия Морчеви.


Безобразното в този случай е и че се замесва името на IKO International Kiteboarding Organization, Световната кайтбординг организация, базирана в Доминиканската Република, която е основната световна организация за изготвяне на стандартите и методиките за обучение и тренировки в кайтсърфинга. IKO обучава, изпитва и сертифицира кайтсърфисти, инструктори треньори, сърф училища и сърф центрове. Сертификатът на IKO за инструктори, треньори и училища гарантира на кайт ученика безопасно и сигурно обучение, както и трайно усвояване на кайтборд уменията. Единственият начин някой кайтър да сърфира и наема екипировка на известните кайт спотове по света е да покаже своя валиден IKO сертификат. Злощастното пиратско кайт училище, чийто представители са причинителите на грозната история с Россана Морчева, всъщност са крадци на IKO самоличност, открито лъжейки в публикуваната на Интернет страницата им информация тогава, че са лицензирани кайтсърф инструктори на IKO. В хода на съдебното дело в Турция този факт беше отново доказан, след вече направената от нашата редакция проверка при създаването на предходния ни материал по темата „Кайт червена линия”, през септември 2018г.

За това ще повторим важните въпроси, които зададохме тогава, към световната сърф индустрия, асоцииращите се организации, институции, про и обикновени райдери или просто хората харесващи да гледат от брега пъстрите крила на кайтърите:

    Ще продължава ли да се толерира кайтсърф обучението "на черно"?
    Ще бъдат ли спрени и подведени под отговорност нелицензираните "кайт училища" включително и за сноукайт на сняг?
    Какъв ще е механизмът за възпиране на самозваните кайтсърф "инструктори" и измамите с "пиратските" уроците по кайтсърфинг?
    Как ще се възпира и подвежда под отговорност поведението на самозабравили се и психично неуравновесени кайтъри, предизвикващи умишлено инциденти във водата и застрашаващи живота и безопасността на другите добросъвестни кайтсъфисти?
    До кога ще се финансира с екипировка и отстъпки дейността на "пиратските" кайтсърф и сноукайт училища?

 

Въпросите са актуални и днес, и то не само за кайтбординг и сноукайт обучението, но и за сърфинг и уиндсърфинг нелегалните уроци и нерегламентирани училища от Дуранкулаг през Китен до Резово. Отговорите към днешна дата не са обнадеждаващи.


По някаква случайност в деня на сблъсъка се обадих по телефона на Петър, без да знам, че е в Турция. Той, крайно притеснено, докато шофираше към пристанищния град на остров Гьокчеада, ми разказа на кратко цялата нелепа история и тогава по някаква причина разговорът прекъсна. Аз позвъних отново и чух за втори път дословно неговия разказ, който пак прекъсна. На третото ми позвъняване това пак се повтори и аз осъзнах, че телефонната мрежа излъчва нещо като запис на разказаното от Петър..

Това съвпадение се запечата дълбоко в съзнанието ми, защото до тогава никога не бях чувал този човек афектиран, един човек, който познавам като винаги добронамерен, родител на седем деца, широко скроен и добре известен не само на всички сърфисти в България с толерантността си. Тогава разбрах, че случилото се във водите на остров Гьокчеада с дъщеря му не е само лична трагедия, а действителен кошмар за цялото сърф и кайтсърф общество. Защото никой сърфист няма право да напада друг сърфист във водата и извън нея, дори и да има словесен спор, защото сърфингът е хармония, хармония между природата и човека и никой не може да я нарушава.

Същността на този трагичен за българската сърф общност случай изглежда, като отражение на българското ежедневие, ежедневие задръстено от безсмислени конфликти, завист и омраза. Философията на сърфинга  и сърфинг начина на живот е диаметрално противоположна на този факт, а това категорично не трябва да е така. Сърфингът е добронамереност и взаимно уважение.

За това призовавам, Хора, бъдете сърфисти!


Назовавам имената на участниците в този инцидент въз основа на официалните документи получени от турските държавни съдебни институции и давам пълно право на отговор и мнение по изнесените факти на всички засегнати. И се надявам това нещастие за сърфинга повече да не се случи, никъде и на никого. За да не светва отново Червена светлина за кайтбордига.

Ясен Георгиев

текст © Ясен Георгиев
Главен редактор на списание СКИ&БОРД
SKI.BG
BACKCOUNTRY.BG
LONGBOARD.BG
XT Media Group

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL