. бг ски новини : България завърши на 14-а позиция в смесената щафета в Чехия, Норвегия доминира - 14 Март 2021 - 15:48

БИАТЛОН. Отборът на България в състав Милена Тодорова, Даниела Кадева, Владимир Илиев и Димитър Герджиков завърши на 14-о място в последната за сезона в Световната купа по биатлон смесена щафета на 4 по 6 километра, която се проведе в Нове Место на Мораве (Чехия).

Българите се движеха в първите осем до края на третия пост, но една наказателна обиколка на Герджиков в неговата стрелба от положение легнал изпрати щафетата ни на 14-а позиция. Преди това българите имаха нужда от само седем резервни патрона в първите шест стрелби, след което Герджиков освен, че направи наказателен тура, използва и три допълнителни патрона във втората си визита на огневия рубеж. Въпреки това, България успя да завърши надпреварата с изоставане от 5:18.3 минути спрямо победителите от Норвегия, като бе на предпоследно място от всички незатворени с обиколка отбора. Бройката на отборите, спрени от участие след затваряне с обиколка бе цели десет, като така само 15 от 25-те стартирали тима завършиха цялата дистанция.

Самото състезание бе доминирано от световния шампион Норвегия (Тирил Екхоф, Марте Олсбу Рьозеланд, Тарей Бьо, Йохнаес Тингес Бьо), който премина дистанцията за 1:01:24.1 час, като имаше нужда от само четири резервни патрона. На втора позиция с изоставане от 1:08.7 минути се класира щафетата на Италия (Лиза Витоци, Доротея Вирер, Диоминик Виндиш, Лукас Хофер), която използва десет допълнителни патрона. Скуадрата и тимът на Швеция (Елвира Йоберг, Анна Магнусон, Йеспер Нелин, Мартин Понсилуома) бяха въвлечени в яростна битка за второто място през цялата дистанция, но трите използвани резервни патрона от страна на Трите корони в последната стрелба им коства шанса за второто място. На края на дистанцията разликата между двата тима бе точно 14 секунди.

По-късно днес ще се проведе и последната за сезона единична смесена щафета, в която за България на старт ще застанат Мария Здравкова и Антон Синапов.

14 мар 2021 | 12:47