. световни ски новини : Бьо измъкна големия глобус изпод ръцете на Легрейд, Илиев остана 29-и - 21 Март 2021 - 19:30
Норвежка с първа победа в лотарията в Йостерсунд, Тодорова 15-а

БИАТЛОН. Йоханес Тингес Бьо (Норвегия) завоюва своя трети пореден голям кристален глобус от Световната купа по биатлон, след като победи в директен спор за титлата сензацията на сезона Стурла Холм Легрейд (Норвегия).

Бьо завърши на трета позиция в масовия старт на 15 километра в Йостерсунд (Швеция), с който бе закрит сезона, след като допусна три пропуска в своите четири стрелби. Легрейд от своя страна се нареди осми, като направи с една наказателна обиколка повече от своя сънародник. За младия норвежец това бе едно от най-лошите постижения на огневия рубеж през година, като той допусна цели три грешки в двете си стрелби от положение прав, след като не издържа на напрежението.

Така, въпреки че записа само четири победи, срещу седемте на Легрейд, по-малкият от братята Бьо си осигури големия глобус с актив от 1052 точки. Легрейд завърши сезонът с 1039, което му е достатъчно да си гарантира титлата при състезателите под 25 години. Трети с общо 930 пункта остана 12-я от днес Кентан Фийон Майе (Франция).

В днешния ден бе решен и малкият кристален глобус в дисциплината масов старт, който отиде при Тарей Бьо. Носителят на големия кристален глобус за 2011 година днес завърши на шеста позиция, с което събра общо 184 точки в петте състезания в дисциплината през сезона. По този начин той изпревари своя брат с четири пункта, а трети с пасив от 19 остана Кентан Фийон Майе.

В самото състезание победата днес грабна Симон Дестьо (Франция), за когото това е втори успех в кариерата, след като допусна само две грешки на огневия рубеж. Втори с пасив от 8.9 остана руснакът Едуард Латипов, който също направи 300 наказателни метра, но нямаше отговор на темпото на французина по последната обиколка. Българинът Владимир Илиев, който се включи в днешния старт като резерва, след като Александър Логинов (Русия) се оттегли завърши на 29-а позиция със седем пропуска.

Олимпийският сезон 2021/2022 трябва да започне в последната седмица на месец ноември със стартове във финландския зимен център Контиолахти.

Sportal.bg
21 март 2021 | 19:09

Норвежката Ингрид Ландмарк Тандреволд записа своята първа победа в Световната купа по биатлон след като триумфира в лотарийния масов старт на 12.5 километра в Йостерсунд (Швеция), с който бе сложен край на сезон 2020/2021 при дамите.

Тандреволд допусна „само“ пет грешки в коварните, заради постоянните пориви на вятъра, условия за стрелба. Това в комбинация с нейното отлично ски-бягане по последната обиколка ѝ позволи да запише своята първа победа, с преднина от 6.9 секунди пред Дзинара Алимбекова (Беларус). Шампионката в класирането до 25 години завърши на втора позиция, въпреки че допусна общо шест грешки, три от които в последното си посещение на огневия рубеж. Трета в днешния ден се класира германката Франциска Пройс, която също като Алимбекова направи шест наказателни обиколки, но остана на 4.2 секунди за белорускинята.

С днешната си победа и слабото представяне на фаворитките в борбата за малкия кристален глобус в дисциплината, Тандреволд се изкачи от девето на първо място с актив от 186 точки, печелейки изненадващо глобуса. Втора с изоставане от само три пункта се нареди Пройс, а трета със 181 точки се класира водачката в класирането преди днешния ден Жулия Симон (Франция), която завърши на последната, 30-а позиция, с общо 15 изпуснати мишени.

Милена Тодорова, която си заслужи правото да стартира в днешния масов старт с отличното си представяне в спринта и преследването през последните два дни, завърши на 15-а позиция с шест грешки на огневия рубеж. Тя остави зад себе си биатлонистки от ранга на Доротея Вирер (Италия), Лиза Витоци (Италия), Марте Олсбу Рьозеланд (Норвегия), Симон и световната шампионка в дисциплината от Поклюка 2021 Лиза Тереза Хаузер (Австрия).

В 18:15 часа българско време започва и масовият старт при мъжете, в който норвежците Стурла Холм Легрейд и Йоханес Тингес Бьо ще решат спора за големия кристален глобус през този сезон.