. OUTDOOR : Шабан Мустафа постави нов рекорд на маратона Каланджа - 29 Май 2021 - 19:44

УЛТРА МАРАТОН ПЛАНИНСКО БЯГАНЕ. Многократният победител и рекордьор в планинското бягане Шабан Мустафа се класира на първо място в класическата дистанция от 42 км на планинския маратон Каланджа. С време 2:51:30 ч. той бе и единственият атлет, слязъл под 3 часа на тежкото трасе.

Така 42-годишният състезател на ОСКЛА "Шампион-Сунгурларе" изпревари основния си конкурент Кирил Николов – Дизела, който преодоля дистанцията за 3:02:42 ч. На трета позиция се класира Александър Спасов 3:04:32 ч, а двукратният победител в Обиколката на Витоша Ивайло Атанасов остана на четвърто място с 3:08:12 ч.

В петото издание на един от най-масовите природни маратони в страната, който се проведе край Синеморец, участваха близо 700 атлети. Те стартираха точно в 9.00 ч. сутринта от подножието на Странджа планина, до устието на река Велека. 20 мин. по-късно тръгнаха и малчуганите. Регистрацията на децата приключи на 60-та бройка, но желаещите да се включат бяха много повече и от старта тръгнаха 80 деца. За децата беше обособена специална шатра, в която да си починат. Те бяха разделени на две възрастови групи – от 5 до 8 години и от 9 до 12 години.

Маратонът имаше три основни трасета – 42 км., 21 км. и 13 км. Тази година стартът беше променен. В предишните години маратонът стартира на плаж „Бутамята“, но организаторите решиха тази година да бъде до устието на река Велека, която е и по-красивата локация.

При жените победителка в надпреварата Каланджа е Моника Филипова с 3:34:09 ч. Втора е Каролина Калибацева с 3:48:26 ч., а трета – Гергана Малчева с 3:53:56 ч.

Първо място в бягането на 21.3 км зае Димитър Желязков с 1:22:29 ч., втори е Гено Увардов с 1:25:51 ч. и трети – Красимир Чотов с 1:27:33 ч.

При жените на 21.3 км шампионка стана Таня Димитрова – 1:35:49 ч, следвана от Кристина Иванова с 1:41:21 ч и Билсерин Сюлейман с 1:42:40 ч.

В бягането на 12.7 км при мъжете Мартин Аргиров е победител с 53:26 мин. Негов подгласник е Петко Стефанов – 54:43 мин., а трети е Цветан Иванов с 55:05 ч.

При жените на 12.7 км първа е Силвия Данчева с 1:09:02 ч., второто място зае Маргарет Трайкова с 1:09:04 ч, а трета – Яна Найденова с 1:13:33 ч.