. спорт : Жулиан Алафилип спечели първия етап от Tour de France - 26 Юни 2021 - 20:04
Две много тежки падания белязаха старта на Обиколката на Франция

ШОСЕЙНО КОЛОЕЗДЕНЕ TOUR DE FRANCE. Световният шампион в шосейното колоездене Жулиан Алафилип от "Декьонинк-Куик Степ" спечели първия етап от 108-мото издание на Обиколката на Франция. Французинът триумфира с време от 4 часа, 39 минути и 5 секунди в 197,8-километровия откриващ етап от Брест до Ландерньо, но етапът ще бъде запомнен най-вече с двете брутални падания, които се случиха в заключителните 50 километра.

46 километра преди финала Тони Мартин не видя фенка, която държеше огромна картонена табела край шосето, и се заби в нея. Мартин падна, а след него на земята се оказаха и почти половината състезатели в колоната, включително Алафилип и другият голям претендент - Примож Роглич от Словения, но за щастие и двамата успяха да продължат.

Малко повече от 6 километра преди финала вътре в колоната се случи ново масово падане, при което един от най-тежко пострадалите бе четирикратният шампион Крис Фрум от "Израел Стартъ-ъп Нейшън". Фрум успя да стигне до финала, но с много голямо изоставане от основната група.

А самият финал в Ландерньо се оказа много интересен. Два километра преди финала Алафилип атакува остатъка от групата, отвори разлика от над 100 метра и успя да я задържи, финиширайки на 8 секунди пред основните си конкуренти. Втори остана австралиецът Майкъл Матюс ("Байк-Ексчейндж"), а трети завърши Примож Роглич ("Йъмбо-Висма"). Шампионът за миналата Тадей Погачар (Словения/"Обединени арабски емирства") завърши на шесто място, също на осем секунди за Алафилип, който обаче взема и 10 секунди бонификация за победата си.

В неделя предстои вторият етап от "Тур дьо Франс", в който ще бъдат изминати 183,5 километра от Перо-Гюрек до Мюр-дьо-Бретан Жерледан.

26 юни 2021 | 19:21