. OUTDOOR : Ивайло Атанасов и Надежда Ангелова спечелиха Osogovo Run 2021 - 15 Август 2021 - 19:33
Петър Иванов завърши първи в планинското колоездене до връх Руен

ПЛАНИНСКО БЯГАНЕ. Планинският лекоатлет, философ, учител и журналист Ивайло Атанасов от Кюстендил и софиянецът Петър Иванов триумфираха в издание 2021 на състезанието по планинско бягане и планинско колоездене „Осогово рън“, четвърто за сезона от веригата FIVE MOUNTAINS на Сдружение Маратон.

Ивайло Атанасов (Extinction Rebellion) премина 26-километровото трасе от центъра на гр. Кюстендил до първенеца на Осоговската планина връх Руен (2251м) за 2 часа 25:51 мин. и най-сетне се класира на първо място сред бегачите, след като победата в "домашното" състезание му все се измъваше предходните години, завършвайки все втори.

Втори тази година завърши планинският бегач Александър Василев (Атлет-Мездра) с време 2:35:28 ч., а на трето място се класира Никола Кондарев (Begach) с време 2:48:10 ч.

Очаквано победителка при дамите стана шампионката от тазгодишната Обиколка на Витопа 100км - бегачката-джудистка Надежда Ангелова (Жулистан), която спря хронометъра на 3:02:30 ч., отреждащо и впечатляващото 6-то място в общото класиране заедно с мъжете.

Победител в 26-км планинско колоездене стана Петър Иванов с време 03:01:58 ч. По-малко от 10 минути след него втори от колоездачите завърши Виктория Данова, което й отреди заслужена победа в женската категория на колоезденето до планинския връх, лежащ на държавната ни граница със съседната Северна Македония.

В 9 часа сутринта днес (15-ти август 2021 г.) на площад „Велбъжд” в центъра на град Кюстендил беше даден масовият старт на състезанието - едновременен за бегачите и колоездачите. Организатор на надпреварата е Сдружение „Маратон” със съдействието на Община Кюстендил и Туристическо дружество „Осогово” - Кюстендил и с подкрепата на Елком Сервиз, Лефтеровата къща, SEOS и SKI.BG.

„Тръпката от участието в „Осогово рън“ е в невероятната красота, която се вижда, бягайки или карайки велосипед в Осоговската планина. Планината е много красива. Физическото натоварване, малко адреналин, преодоляване на препятствия, борбата със себе си и радостта да стигнеш до крайната точка”, споделиха участниците, които за съжаление тази година бяха по-малко.

„Това е едно доста сериозно предизвикателство, но си струва човек да опита. Контролното време е 5 часа и половина, но най-добрите пристигат значително по-бързо. Могат да участват и любители, идеята е да предизвикаме хората. Времето беше благосклонно към участниците - идеално за бягане и колоездене“ - коментира председателят на Сдружение „Маратон” Петър Панков.

По трасето имаше разположени няколко подкрепителни пункта, обслужвани от доброволци от Туристическо дружество "Осогово" - гр. Кюстендил.

Трасе бягане: Старт на площад "Велбъжд" в центъра на Кюстендил (530 м н.в.), преминава покрай стадиона, картинг пистата и Почивало, по горски път под хижа "Иглика" до Студен кладенец (8,4 км), по черен и асфалтов път достига хижа "Осогово" (13,2 км), продължава по черен път през Бегбунар (19,5 км) по централното било на Осогово до финала – връх Руен (2251 м н.в.)

Трасе колоездене: Старт на площад "Велбъжд" в центъра на Кюстендил (530 м н.в.), по асфалт и каменни плочи преминава през Хисарлъка, покрай санаториума, през Богослов до Студен кладенец (11,2 км), по черен и асфалтов път достига хижа "Осогово" (16 км), продължава по черен път през Бег бунар (22,3 км) по централното било на Осогово до финала – връх Руен (2251 м н.в.)

В последната неделя на месец август - на 29.08.2021 г., предстои най-популярното и последно за сезона състезание от веригата "Пет планини" на Сдружение Маратон - VITOSHA RUN - състезателното изкачване от НДК в София до първенеца на Витоша планина Черни връх (2290м). Организаторите канят всички любители на планинското бягане да се включат в надпреварата и да отпразнуват заедно на Черни връх поредния празник по случай годишнината от създаването на организираното туристическо движение в България!