. OUTDOOR : Maliovitsa Skyrun 9: Дизела с впечатляващ нов рекорд на емблематчния скайрън в сърцето на Рила - 15 Август 2021 - 23:44
Димитър Желязков спечели късата дистанция "Мальовица рън"

СКАЙРЪН ПЛАНИНСКО БЯГАНЕ. Изключителният планински атлет Кирил Николов - Дизела за пореден път демонстрира високата си класа, спечелвайки безапелационно, при това с нов рекорд, победата в 9-тото издание на едно от най-техничните и трудни скайрън състезания у нас - емблематичното "Мальовица скайрън", което се проведе в неделя, 15-ти август 2021 г., в района на прелестно красивия Мальовишки дял на Рила планина. Класическото 19км скайрън трасе беше и четвърти кръг за сезона от Държавния шампионат по скайрънинг на Българската федерация по вертикално бягане (Skyrunning Bulgaria).

Освен всички останали трудности, на участниците в дългата "скайрън" дистанция им се налага да се изкатерят нагоре буквално по ръба на предната стена на емблематичния за българския алпинизъм и планински туризъм връх Мальовица (2729 м). "Скайрън" трасето прави 19-километрова обиколка с +1631 метра сумарна положителна денивелация от старт/финала пред ЦПШ Мальовица“ (1734 м.н.в.), през Йончово езеро, Страшно езеро, връх Ловница (2695 м), II-ра тераса (2225 м.н.в.), Еленино езеро, връх Мальовица (2729 м) и обратно през Еленино езеро, II-ра тераса, хижа “Мальовица” до ЦПШ “Мальовица“.

Точно в 9:00 ч. сутринта на старта на поляната пред Централната планинска школа "Мальовица" застанаха голяма част от най-добрите ни планински бегачи. В символична битка на титаните, освен Кирил Николов - Дизела, на Мальовица се събраха имена в скайрънинга, ултра и планинското бягане като Александър Спасов, Шабан Мустафа, Иво Андреев, Димитър Стефанов, Гено Увардов, Силвия Младенова, Каролина Калибацева, Мая Малканова и др.

След тотална доминация по цялото трасе Кирил Николов - Дизела спечели състезанието, поставяйки впечатляващ нов рекорд от 2 часа, 32 минути и 39 секунди. При това Дизела направи още един изключителен рекорд, спускайки се от връх Мальовица по класическата пътека през Еленино езеро, II-ра тераса, I-ва тераса, хижа Маловица до финала пред ЦПШ Мальовица за невероятните 32 минути и 41 секунди! Само за сравнение - на обикновените туристи спускането по този изключително каменист и труден маршрут обикновено им отнема повече от 2 часа...

"Има "планински" състезания, планински състезания, скай състезания, има и #maliovitsaskyrun ! Hold my avocado! Благодаря @georgi radev за седмичната доза планини!", написа Кирил Николов - Дизела като коментар към снимките на SKI.BG в своя Фейсбук/Инстаграм след края на състезанието, оценявайки подобаващо класата на Maliovitsa Skyrun.

Скайрън машината Александър Спасов (Team Skisharki/ Жулистан) завърши втори на +10:24 мин. след Дизела, а малко след него финишира и Петър Иванов (Магазини Stenata), с изоставане от победителя +11:40 мин. Докато класирането на известния планински и ултра атлет Сашо Спасов беше очаквано, за непосветените лека изненада се оказа класиралият се на третото място.

Всъщност младият Петър Иванов е най-титулуваният състезател в спортното катерене у нас при юношите, който вече има в биографията си 6-то място на Младежки Олимпийски игри, 3-то и 4-то място на Световно първенство, два пъти е Европейски шампион и три пъти носител на Европейската купа в боулдъра, като притежава и редица златни отличия и подиуми в Европейските купи в боулдъра и трудността. Явно Петър има и други спортни таланти, включително скайрънинга, като определено има приимущество по такива екстремни алпийски трасета.

От друга страна за изключително опитния планински маратонец Шабан Мустафа (ОСКЛА "Шампион-Сунгурларе) това трасе се оказа прекалено "екстремно". Освен национален и балкански шампион по планинско бягане, Шабан Мустафа е и победител в Софийския маратон, има в биографията си 4-то място от Световното първенство по планинско бягане на дълга дистанция по трасето на Маратон Цермат в Швейцария, където има и няколко подиума през годините, победител е в много престижни международни планински маратони като Маратона Юнгфрау, LGT-Alpinmarathon Лихтенщайн, Aletsch-halfmarathon и Glacier3000run в Швейцария.

Трасето в гористите първи няколко километра от дистанцията на Мальовица скайрън е "по мярка" за Шабан и по него той с лекота се движи заедно с Дизела, но последвалите стръмни и изключително каменисти участъци след Йончово езеро и Страшно езеро, гарнирани с убийственото стръмно каменисто спускане през Заслон БАК до "Втора тераса" са наистина непосилни за скоростно преминаване от нетрениран за това и за първи път преминаващ по този маршрут атлет. Затова напълно естествено не само че Дизела се откъсва необезпокояван като лидер напред, ни и след Страшно езеро ветеранът Шабан е подминат от младежите Сашо и Петър, които се движат близо един след друг. В крайна сметка, след още едно убийствено тежко изкачване до самия връх Мальовица и още по-"самоубийственото" спускане от върха до хижа Мальовица, Шабан Мустафа съумява да финишира пред ЦПШ четвърти с разлика от +20:06 мин.

Десятката при мъжете допълват: 5. Борис Алексиев (Жулистан) +22:42 мин, 6. Гено Увардов (О-МИСТЪР ДЖЕЙМС) +29:19 мин, 7. Иво Андреев +43:43 мин, 8. Камен Недков +44:14 мин, 9. Даниел Кубашлиев (Жулистан) +46:04 мин и 10. Христо Иванов +53:16 мин.

При дамите в дългата дистанция първа с време 3:39:41 ч. финишира Силвия Младенова (АК "Млад дихател"/ Жулистан), а подиума допълниха Каролина Калибацева (Жулистан) с време 4:01:44 ч. (+22:33 мин.) и Мая Малканова (КИС Дунавска) с време 4:27:10 ч (+47:59мин.).

Всъщност навяхване и билки в глезена попречи на Каролина Калибацева да гони победата, а друг интересен детайл от надпреварата при жените беше, че финиширалата четвърта Мария Чепъкова изоставаше на връх Мальовица само с 3 минути от третата Мая Малканова и имаше реален шанс да я преследва в спускането към финала, но в крайна сметка това не се случва и тя е финишира на около 12 минути след нея.

От стартиралите 71 атлети в дългата дистанция не завършиха само 6 мъже и 1 жена.

На късата дистанция (14.3 км с +1152 метра сумарна положителна денивелация) победител е Димитър Желязков (Вариант 5) с време 2 часа, 8 минути и 2 секунди, следван от Слави Асенов (Team Skisharki) с изоставане от +9:12 мин. и Петър Терзиев (Жулистан) с разлика от +9:32 мин. Маршрутът на 14-километровия "Мальовица рън" минава през Йончово езеро, Страшно езеро,  вр.Ловница, II-ра тераса и през хижа “Мальовица” стига до старт-финала пред ЦПШ “Мальовица”. При жените първа в късата дистанция завърши Десислава Христова с време 2:36:28 ч., втора е Ана-Мария Богданова (Истрос Русе) с разлика +18:35 мин., а трета - Ванина Милушева с изоставане +33:48 мин.

Всичките 30 стартирали мъже и жени в късата дистанция успешно достигнаха финала.

Прекрасното безоблачно слънчево и доста топло време и отличната организация на състезанието превърнаха това изпитание на духа, силата и възможностите на човешкото тяло в екстремни условия за пореден път в истинско планинско приключение за участниците! Вярваме, всички те отново ще застанат на старта и догодина, още по амбицирани и готови за нови подвизи!

Maliovitsa Skyrun 9 се организира от "Спортни магазини АЛПИ" и "Race Timing BG" с подкрепата на Ски курорт Мальовица, Туристическо дружество Мальовица, ОЗК Застраховане, Nomad Energy Company, harmonica organic foods, Sponser sport food, Millet, Ferrino, WWW.SKI.BG и WWW.BACKCOUNTRY.BG.

Очаквайте още много от супер екшън фотогафията на SKI.BG и видео репортаж от Мальовица Скайрън 2021 скоро на WWW.SKI.BG !!!

Допълнителна информация за Maliovitsa Skyrun и официалното класиране вижте на www.skyrun.bg !