. OUTDOOR : VITOSHA RUN 2021: "Плуване срещу течението!" - 29 Август 2021 - 22:34

ПЛАНИНСКО БЯГАНЕ. Юбилейното 15-то издание на планинското бягане #VitoshaRun от веригата #FiveMountains на Сдружение Маратон буквално се превърна в битка с природните стихии, но нито обилният дъжд, нито студът, нито леденият вятър, нито гъстата мъгла, нито лепкавата кал, нито реките от вода, течащи насрещно по витошките пътеки, не уплашиха над 120-те смелчаци, дръзнали да се изкачат скоростно от центъра на гр. София до витошкия първенец Черни връх (2290м) според традицията в последния неделен ден на август, по стъпките на Алеко Константинов и неговите съмишленици, които преди 126 години полагат началото на организираното туристическо движение в България.

При това, оказа се, лошите атмосферни условия и хладният въздух допринесоха надпреварата за победата между стартиралите класни наши планински бегачи да е още по-оспорвана, като първите 4-ма се движеха в плътна група, преминавайки през контролния пост на Голи връх в рамките на минута. С финална атака в крайна сметка победител стана скайрън и ултра бегачът Александър Спасов (Team Skisharki / Жулистан), който финишира на Черни връх с време 1:47:25 ч., следван само на 20 секунди от планинския атлет, философ, учител, фотограф и журналист Ивайло Атанасов (Extinction Rebellion). Третото място на подиума е за неуморимия атлет ветеран Петко Стефанов (KRANOSTROENEINJENERING) с време 1:48:44 ч.

"Доволен съм много от състезанието и силната конкуренция, която ме мотивира да бягам по-силно. Следващата ми цел е Пирин екстрийм, което е част от световните скай серии", коментира специално за WWW.SKI.BG / WWW.BACKCOUNTRY.BG победителят в юбилейното 15-то издание на планинското бягане VITOSHA RUN Александър Спасов.

Атлетът-философ Ивайло Атанасов както винаги беше много точен и изчерпателен в коментара си. С първите си думи той описа днешното състезание буквално като "Плуване срещу течението"!

"Много се радвам, че завършихме. Много силна конкуренция. Досега такова нещо не съм виждал - пет-шест човека тичахме почти заедно, почти до финала. След Голи връх започна да се разкъсва редицата и накрая Сашо Спасов беше най-свеж и успя да ни изпревари. И аз, и мисля че и Сашо и Петко Стефанов си подобрихме собсвените времена на този маршрут. Мисля, че всички са доволни, че при днешните условия направихме едно хубаво бягане. И най-важното - дано всички да стигнат до финала без проблеми, защото времето и условията са изключително екстремни, хладно е и особено за по-бавно движещите се това е съществен проблем", допълни Ивайло Атанасов минути след като финишира на Черни връх.

Четвърти финала пресече рекордьорът на трасето Шабан Мустафа (ОСКЛА Шампион-Сунгурларе), който се движеше рамо до рамо с останалите трима от лидерската група до преди Голи връх, но появилата се болка в коляното, най-вероятно вследствие травма на менискуса, възпрепятства не само преследването на рекорд и победа, но дори го лиши от място на подиума.

"Тежко състезание! И времето всички виждаме какво е. Едно изпитание беше за всичките състезатели днес, но финиширахме успешно, както винаги. Нямаме кой-знае какви травми, единствено където ме заболя коляното, но и това ще го преодолеем с малко по-дълго време почивка, тъй че готвим се за следващите състезания... Както се казва, почивката ражда шампиони!", комнетира на финала рекордьорът и многократен победител в надпреварата Шабан Мустафа.

Внимание в днешното състезание заслужава и младият Стефан Йорданов, който поддържаше темпото на лидерите почти до Голи връх и в крайна сметка финишира 5-ти с време 1:53:36 ч. и с комфортна преднина от над 11 минути пред шестия Йордан Тодоров.

Победителка при жените за втора поредна година стана младата състезателка по гребане Мария Николова, която финишира на върха 9-та наред с мъжете с време 2:06:01 ч. Втора е специализиралата се в планинското и в ултра бягането състезателка по джудо и самбо Надежда Ангелова (Жулистан) с време 2:16:12 ч., а трета е рекордьорката на трасето при дамите - ветеранката лекоатлет Милка Михайлова (СЛАК "Дунав" Русе), която финишира за 2:27:00 ч.

Победителката при дамите Мария Николова използва възможността да благодари на своя треньор Васил Радев, който предния ден й е дал супер тонизираща тренировка и пожела страшно много успехи на целия гребен клуб "Електрон", за който се състезава и тя.

По повод днешното планинско бягане до Черни връх тазгодишната победителка от Обиколката на Витоша 100км Надежда Ангелова сподели с широка усмивка, че "Беше много приятно!", и допълни: "Накрая малко замръзнахме, но беше много хубаво. Имаше жега, така че аз съм доволна! Много ми хареса!"

За 15-ти пореден път, неизменно, както всяка година досега без изключение, в планинското бягане от София до Черни връх участва и славният лекоатлет ветеран Бойко Златанов (Локомотив Сф Никола Карапетров), който е победителят в най-първото издание на Витоша Рън през 2007 г., както и отново през 2012 г. И този път 59-годишният Златанов демонстрира класата си, финиширайки 17-ти с време 2:17:11 ч.

Въпреки лошото време от стартиралите 125 планински атлети до финала пред Заслон "Черни връх", 2290 м достигнаха общо 119, а други 25 се отказаха още преди да стартират. Макар и уморени, измръзнали и с буквално посинели устни, всички финишираха в мъглата на върха с широки усмивки на лицата, видимо щастливи, че са се преборили с днешното неимоверно тежко предизвикателство за силата и духа.

Vitosha Run 2021 се организира от Сдружение Маратон Marathon.bg съвместно със Столична община и фондация Sofia 2018 - Европейска столица на спорта и с подкрепата на Salomon, Suunto, Sport Box - Salomon - MTK Sport, SIVEN, Български Туристически Съюз (БТС), Лефтеровата къща, SEOS и SKI.BG.

SKI.BG / BACKCOUNTRY.BG
29 септември 2021 г.
фотография © Владислав Георгиев / WWW.SKI.BG / WWW.BACKCOUNTRY.BG

Офоциалните резултати от VITOSHA RUN 2021 може да намерите на сайта на организаторите https://marathon.bg/vitosha2021/.