. световни ски новини : Германец с първа победа за Световната купа по биатлон - 10 Декември 2021 - 17:21
Хана Сола с дебютен успех в Световната купа по биатлон, Милена Тодорова - 61-а

БИАТЛОН. Йоханес Кюн изненадващо спечели своята първа победа за Световната купа по биатлон, след като триумфира с спринта на 10 километра за мъже от втория кръг за сезона в Хохфилцен (Австрия).

Германецът премина дистанцията за 26:05.0 минути, като направи само една наказателна обиколка в своята втора стрелба. Втори с пасив от 14.3 секунди се нареди световният шампион в дисциплината от първенството в Поклюка по-рано тази година Мартин Понсилуома (Швеция), който също изпусна една мишена.

Белорисинът Антон Смолски също записа изненадващ резултат, след като остана трети заради перфектната си стрелба днес. Той завърши с пасив от 20.5 секунди спрямо победителя, като на само секунда и половина зад него остана Александър Логинов. Руснакът допусна една грешка, колкото направи и петият Тарей Бьо (Норвегия), като разликата между двамата на финала бе точно секунда.

От българите най-добре се представи Благой Тодев, който завърши 65-и с един пропуск и не се класира за утрешното преследване на 12.5 километра. Другите трима българи днес Антон Синапов, Владимир Илиев и Димитър Герджиков останаха съответно 67-и, 83-и и 93-и с по две, пет и отново две грешки.

Победителят от първите два спринта за сезона Йостерсунд Себастиан Самуелсон днес остана на едва 14-и, след като завъртя 450 наказателни метра. Въпреки това си класиране шведът продължава да води в класирането за малкия глобус, където с актив от 147 точки той има аванс от 12 спрямо Емилиян Жаклен (Франция), който днес завърши шести с една грешка.

Тройката затваря Ветле Шастад Кристиансен, който има актив от 119 пункта след 16-а си позиция днес. Норвежецът обаче продължава да води в общото класиране, където той има актив от 202 точки и аванс от само една спрямо Самуелсон. Трети е Жаклен със 189 пункта.

Утрешното преследване на 12.5 километра започва в 13:15 часа българско време, а в неделя от 12:45 ще се проведе и втора за сезона щафета на 4 по 7.5 километра.

Евгени Въков
Sportal.bg
10 декември 2021 | 14:00

Бронзовата медалистка в дисциплината спринт от Световното първенство по биатлон в Поклюка през февруари Хана Сола спечели своята първа победа в Световната купа, след като триумфира в спринта на 7.5 километра в австрийския зимен център Хохфилцен.

Белорускинята беше безгрешна на огневия рубеж и повали всичките си десет мишени и завърши за общо време от 20:44.4 минути. Втора се нареди французойката Жустин Бреза-Буше, която обаче бе с цели 46.8 секунди по-бавна от победителката, след като допусна по един пропуска в двете си стрелби.

Трета на 50.3 от Сола въпреки безгрешната си стрелба остана норвежката Марте Олсбу Рьозеланд, а на 2.2 зад нея се нареди сънародничката ѝ Ида Лиен, която също не направи наказателна обиколка. Последна в топ 5 влезе победителката от първия спринт за сезона в Йостерсунд Хана Йоберг, която изпусна две мишени на първа стрелба и пресече финала на 56.5 зад победителката.

От българките най-напред отново се класира Милена Тодорова, която обаче не успя да се класира за неделното преследване, тъй като остана 61-а на само половин секунда от топ 60 след цели три грешки на стрелбата от положение прав. Другите ни две представителки Даниела Кадева и Мария Здравкова завършиха съответно 78-а и 102-а с по нула и две грешки.

В генералното класиране за Световната купа след края на днешното състезание начело с актив от 216 точки излиза Рьозеланд, следвана от Динара Алимбекова (Беларус), която днес завърши осма, със 194 и австрийката Лиза Тереза Хаузер, която днес бе с жълтия потник, но остана 26-а с две грешки. В битката за малкия глобус в дисциплината спринт водачка след общо три старта със 148 точки е Сола, следвана от Хана Йоберг със 130 и Рьозеланд със 125.

В утрешния ден програмата предвижда втората за сезона класическа щафета на 4 по 6 километра, която ще започне в 15:15 часа българско време. В неделя пък женското преследване на 10 километра ще сложи край на втория за сезона кръг в Световната купа по биатлон в 15:30 часа.