. световни ски новини : Задава се нов US cезон в ските - 24 Октомври 2008 - 18:30

"Никаква почивка, никакви празненства", с тези думи бе закрит сезонът в американския ски тим през пролетта. Това стана в годината, в която янките постигнаха пълен триумф в алпийските ски, територия, запазена за австрийци, швейцарци и германци. На прага на новия сезон, който по традиция започва днес на австрийския глетчер Зьолден с гигантски слаломи, американският отбор изглежда по-силен от всякога. Боде Милър спечели световната купа при мъжете, а Линдзи Килдоу-Вон тази при жените. В добавка към това Тед Лиджети грабна малката купа в гигантския слалом, а Килдоу-Вон прибра трофея в спускането.

Миналият сезон ще се запомни с още нещо - Милър излезе от американския национален отбор и се готвеше самостоятелно. И макар че мнозина вещаеха пълен крах на това безумно начинание, 31-годишният американец се оказа брилянтен солов играч. В края на сезона Боде счупи ръката си, но имаше късмет, че това се случи, когато всичко вече бе приключило. През лятото той успя да се възстанови напълно и направи лагери в Ню Хемпшир и Колорадо, а след това и на сняг в Нова Зеландия.

"Тази година световната купа не е единственото предизвикателство. Има и световно първенство, както и олимпиада през 2010 година. Нашите спортисти знаят, че лятната подготовка е ключът към бъдещия ни успех. А тази година тренирахме изключително сериозно и очаквам страхотни резултати през зимата", твърди спортният директор Джеси Хънт. Американците тренираха на сняг в Чили и Нова Зеландия през лятото. "Нашите състезатели тази година на практика не свалиха ските", добави Хънт.

Миналата година Тед Лиджети започна сезона с второ място в Зьолден. Втора при дамите бе и олимпийската шампионка Джулия Манкузо. Носителката на световната купа Линдзи Вон не бе така убедителна и финишира на 13-а позиция.

Общо шестима американци ще застанат на старта в Зьолден, сред които блестят имената на Милър, Лиджети и Ерик Шлопи. Групата на жените е още по-внушителна - 8 алпийки, водени от Вон, Манкузо и Сара Шлепър.
25-годишният норвежки ас Аксел Лунд Свиндал се връща на пистата, възстановен от тежките травми, получени преди година по време на тренировъчното спускане в Бийвър Крийк, Колорадо. Носителят на световната купа за 2007 година се отърва с многобройни лицево-челюстни фрактури и порезна рана в мускула на крака след едно от смразяващите падания, на които сме свидетели всеки сезон. Тренировката не бе предавана по телевизията и само длъжностните лица станаха свидетели на ужасния инцидент. Най-добрата новина след него е, че норвежецът е жив, успя да се възстанови и ще стартира в Зьолден.

"Много ми липсваха състезанията миналата година. Това беше моментът, в който осъзнах, че без спорт съм направо мъртъв", разказва Свиндал.
Все още никой не е наясно в каква форма се връща скандинавецът. Въпреки това появата му предизвиква допълнителни главоболия у останалите фаворити. Херман Майер, който вече е със статута на ветеран, също ще е на пистата. И въпреки че не е печелил състезание от две години насам, Херминатора е сред вечните кандидати за слава. Сънародникът му Бенямин Райх спечели само един старт миналия сезон и по този начин загуби част от ореола на победител. Бени Райх, който е двукратен олимпийски шампион, обаче е скиор, който изригва в големите състезания. Така че в годината, в която има световно първенство, се очаква той отново да се върне на върха.

Първото разочарование в женския тим на Австрия вече е налице, въпреки че сезонът още не е започнал. Звездата в техничните дисциплини Марлис Шилд се контузи точно в Зьолден. 27-годишната алпийка получи една от най-тежките травми - фрактура на тибията и фибулата, и със сигурност пропуска цялата зима. Шилд има 20 победи за световната купа и печелеше слаломната купа в последните два сезона. Тя е и носителка на пет медала от световни първенства и на две отличия от олимпийски игри.
В нейно отсъствие погледите ще са насочени към Никол Хосп, а също така и към шведката Аня Персон. Шведката, която доби световната слава на сънародниците си Астрид Линдгрен и Ингемар Стенмарк, все още не е история за големите ски. Ще се опита да го докаже в стартовете за световната купа и на шампионата на планетата във Вал д'Изер.