SKI.BG > СКИ в България - http://www.ski.bg

. ски пътешествия : Австрийските Алпи от Цел ам Зее до Лех, Цюрс и Св. Антон - 10 Ноември 2008 - 11:10
Трекинг в непалските Хималаи и на извънпистово каране в Индия

Австрийските Алпи от Цел ам Зее до Лех, Цюрс и Св. Антон

Австрийската част на Алпите е идеална зимна дестинация не само за любителите на снежни спортове, но и за тези, които предпочитат да прекарат ваканцията си в по-леки или дори мърезеливи занимания.
Австрия разполага с огромно количество ски курорти, които поради разнообразието между и в самите тях са способни да удовлетворят всякакви вкусове и желания.
Много от курортите разполагат с различни по трудност писти, подходящи за всички нива - от абсолютно начинаещи до професионални скиори и сноубордисти. Туристите, които не практикуват тези спортове, могат да се радват на снега и студа от шейна, теглена от кон или докато карат кънки на лед. По-зиморничавите пък имат възможността да разпуснат в хотелския спацентър и басейн, а маниаците на шопинг - да обикалят австрийските бутици. Pas mal, биха казали французите, "не е зле".
Всъщност Лех и Цюрс са истински елитни и луксозни курорти, известни с това, че привличат красивите и богатите. Там някога с удоволствие е пазарувала и карала ски самата принцеса Даяна. Днес, твърди се, там ходи Владимир Путин. Отделен въпрос е дали искате да прекарвате ски ваканцията си в неговата компания.
Заедно с по-оживения Св. Антон Лех и Цюрс са край около 260 км писти, всичките - в планината Арлберг, считана за родното място на ски алпийските дисциплини. Скиорите са обслужвани от над 80 лифта.
По-достъпен сред зимните курорти в Австрия е Цел ам Зее, 270 км на изток. За разлика от повечето ски
центрове, които се намират във или около малки планински селца, той е град с вековна история, за която свидетелства красивата му стара част. Сгушен между две впечатляващи планински била, той е на западния бряг на езеро с формата на фъстък.
Тесните улички на града са пълни с много магазини и ресторанти, така че посетителите не скучаят дори ако не се качват на околните писти. А те са много - почти 60 на брой, с обща дължина 138 километра.
Освен това Цел ам Зее е и подходяща база за пътувания из района до други ски курорти, като Заалбах-Хинтерглем, Бад Гащайн-Бад Хофгащайн, или Ваграйн, а и Залцбург е недалеч.

Как да стигнете
Цел ам Зее е на около 1200 километра от София. Пътят с кола отнема около 12-13 часа, като се минава през Белград, Загреб и Любляна. От София до Лех разстоянието е повече - близо 1500 километра, които отнемат около 15 часа с кола.
Най-близките три летища са Св. Антон, Инсбрук и Залцбург. Повече информация за полетите дотам ще намерите на този сайт.

Оферти
 
Много български туристически агенции предлагат пакетни оферти за ски ваканции в Австрия. Повечето от тях не включват транспорта от България до курортите, продават определен брой нощувки в хотел и карти за лифтове, но някои предлагат и възможността за самолетен или автобусен превоз.
"Профи турс". Предлагат селекция от хотели
цени от 56 евро на вечер, с предвиден собствен транспорт, но могат да осигурят двупосочни самолетни билети до Залцбург, както и трансфер от летището до избрания курорт и обратно.
Romantic Holidays
цени 790 лв. (с включен транспорт)
"Юникорн травел"
цени от 489 до 665 евро (със собствен транспорт)
"ВСтравелс"
цени от 1236 лв. (със собствен транспорт)

в-к Капитал
Брой 43, 29 октомври 2008, 17:24

ТРЕКИНГ: В непалските Хималаи и на извънпистово каране в Индия

Търсачите на силни усещания, които вече са отегчени от възможностите за зимни спортове по българските и европейските планини, вече имат възможността да опитат нещо наистина далечно и екстремно - извънпистово каране на ски и сноуборд или трекинг в Хималаите.
Добър начин човек да си представи мащаба на Хималаите е да се съпоставят техните така наречени осемхилядници - най-високите върхове в света, сред които са Еверест и К2, с най-високия връх извън Азия - Аконкагуа на Андите. Със своите 6962 метра той бледнее пред Хималаите, в които върховете, по-високи от 7200 метра, са над сто.
Пътуванията с цел трекинг или каране на ски и сноуборд до Хималаите може да са доста скъпо и сложно начинание, но все пак те са вече по-достъпни, след като няколко български планински водачи се заеха с организирането им.
Огромният мащаб на Хималаите осигурява възможности за планински туризъм почти през цялата година, а за следващите няколко месеца две от тях, организирани и водени от български гидове, включват трекинг в светилището на Анапурна в Непал и извънпистово каране на ски и сноуборд в ски курорта Гулмарг в Индия.
Анапурна е планински масив, дълъг 55 километра. Той включва серия върхове, сред които и Анапурна I. Със своите 8091 метра той е десетият по височина връх в света и един от четиринайсетте осемхилядници.
Пътуването дотам включва посещение на кралските градове в долината на Катманду, езерото Фева, град Похара и осемдневен трекинг маршрут в светилището на Анапурна със стигане до базовия лагер и свещения връх Мачапучаре (6993 метра).
Другата интересна дестинация е ски курортът Гулмарг в Индия, който е на 2600 метра и се намира в Хималайския Пир Панджал, на 52 км от столицата на Кашмир Сринагар. След построяването на втората фаза от най-високата кабинкова линия в света - 3980 метра, районът зпочва да се оживява през 2005 г.
Поради липсата на хора в района го смятат за абсолютната дестинация за каране по неутъпкан сняг и 99% от курорта се състои от необработен терен. Според организаторите там за пет долара и 20 минути в кабината човек може да прави спускания, сравними с дропове от хеликоптер в Аляска, Ла Грав без лед и Джаксън Хол през 60-те години.
Редките възможности за напреднали скиори са съчетани с мащабни брезови и иглолистни гори, населени от маймуни и снежни леопарди, част от които се достигат само с ходене. Върхът на планината Апарват е на около половин час пеша от горната станция - на 4124 метра, и разкрива гледки към Нанга Парбат, К2 и Еверест. От междинна станция до върха е около два-три часа с панти.
Нужни са скиорски или сноубордистки умения поне на средно ниво до експерти на изънпистов терен, тъй като добри условия за каране на начинаещи няма.
Следващото пътуване по програмата "Трекинг в светилището на Анапурна" ще е между 7 и 27 ноември. Цената му от 1680 евро включва транспорт от София до Катманду с автобус и самолет, вътрешен транспорт, всички нощувки в хотели и трекинг лоджи, закуска и вечеря по време на трека, такса за посещение на парка "Читуан" и яздене на слон, входна и изходна непалска виза, водач, медицинска застраховка и разрешение за трекинг.
Туристическата агенция "Зиг Заг холидейз" също предлага програма за височинен трекинг до някои от осемхилядниците на непалските Хималаи между 6 и 25 ноември. В цената от 1990 евро на човек са включени самолетни билети за маршрута София - Атина - Катманду - Атина – София, вътрешен полет, пълен пансион с нощувки в лоджии за целия трек (14 нощувки), нощувка със закуска в хотел (3 нощувки), разрешение за трекинг пермит и такса за посещение на Национален парк, професионален планински водач от Непал и от "Зиг-Заг холидейз", международна застраховка с репатриране и транспортиране по въздух.
Най-подходящо време за каране на ски и сноуборд в Гулмарг е от средата на януари до средата на март. От България има организирана програма за февруари. Цената от 1650 евро включва отворен билет София - Атина - Бахрейн - Делхи - Сринагар, с връщане през Истанбул, трансфер, застраховка, виза, 12 дена полупансион, но не и билети и карти за лифта (долна кабина - 100 рупии (USD 2.5) на качване или 500 рупии на ден, горна кабина - 250 рупии на качване или 1000 рупии на ден). Според организаторите купуването на карти не се препоръчва, тъй като работното време на лифта не е фиксирано - "може да отвори късно, да затвори рано, да спре токът или да се счупи."

Как да стигнете
Програмите "Трекинг в светилището на Анапурна" и "Извънпистово каране на ски и сноуборд в Гулмарг" с лицензирани водачи към асоциацията "Свободни планини", Георги Георгиев и Велика Стоичкова, се предлагат от туроператора "Номадия" и школата по катерене и алпинизъм "Вертикален свят". Освен че водачите помагат при логистиката от типа на купуване на билети и карти за лифта или получаване на разрешение за трекинг, те са ключови за безопаснотта и сигурността на групата, като осигуряват лавинен инструктаж, извънпистово воденене и водене по трекинг маршрута.

в-к Капитал
Брой 43, 29 октомври 2008, 17:39

СКИ И СНОУБОРД: По белия сняг на черните планини в Черна гора

През последните няколко години Черна гора доби международна известност като лятна дестинация с курортите по адриатическото си крайбрежие, но в северната й част е една от най-добре пазените тайни на Балканите - поречието на реката Тара е най-дългият каньон в Европа и вторият по дължина в света. Като обект на световното наследство на ЮНЕСКО националният парк "Дурмитор" (в планината със същото име) предлагавъзможността карането на ски и сноуборд да се комбинира със спиращи дъха гледки.
Като база за зимни спортове се използва планинското градче Жабляк, което е и център на черногорския планински туризъм. Това място още не е регионална туристическа дестинация най-вече защото наоколо липсва добре развита пътна инфраструктура - нещо, което ще се уверите сами, докато се опитвате да стигнете дотам с автомобил от София - 540-те километра отнемат над осем часа. Иначе в курорта през последните години са направени поредица подобрения.
Със снежна покривка, траеща около 120 дни в годината, Дурмитор има сравнително дълга традиция в ски спортовете, а напоследък районът бързо добива репутация на алтернативна дестинация и за сноуборд.
Най-добрите писти около Жабляк са "Савин кук" (Savin kuk) - дълга 3500 метра, 1780-метровата "Щуоц" (Štuoc) и 400-метровата "Яворовача" (Javorovača), която е на самия вход на градчето. Карането на ски и сноуборд е на височина от 1400 до 2213 метра, а изкачването става с два двуседалкови лифта и четири влека. Условия за извънпистовите спускания за любителите на силните усещания също са налице.
Активното спускане може да се комбинира и с разходки из други интересни места на националния парк. Най-феноменалната му част може би е каньонът на река Тара, чиято 80-километрова дължина и 1000-метрова дълбочина го правят втория по големина в света (след Гранд каньон в Аризона). Гледката наистина спира дъха – не само заради височината на издигащите се покрай реката скали, но и заради това, че те са на места почти отвесни.
Най-магически каньонът изглежда, гледан от лодка по реката. Това не може да бъде осъществено през зимата, но през пролетта Тара е популярна дестинация за рафтинг (организират го две фирми – Tara Tour, 083 200598 и Drustvo Prijatelja Reke Tare, 087 261346).
Спускането започва 3 километра над моста на Тара, при Шливанско, и обикновено трае между един и три дни, преминавайки покрай римски руини, сръбски църкви и през поредица впечатляващи пейзажи.
През зимата плъзгането по белия сняг може да се съчетае и с половиндневна разходка до Черното езеро – най-голямото и най-впечатляващото от 18-те ледникови езера в парка. Пейзажът му от едната страна е доминиран от скалистите планински върхове, а от другата му има дълбока гора.

Как да стигнете
 
Жабляк се намира северно от черногорската столица Подгорица, на около 540 километра западно от София и се минава през Ниш. С кола разстоянието отнема около осем-девет часа.
Можете да си организирате пътуването и сами, добър източник на информация и възможност да резервирате хотел (по телефона) предлага този сайт.

Оферти
 
Приключенската мрежа Adventure Net предлага петдневно пътуване
цена 395 лева, която включва транспорт с микробус, четири нощувки в къщички с парно, санитарен възел и кухненска част, три целодневни лифт карти.

в-к Капитал
Брой 43, 29 октомври 2008, 16:14

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL