. световни ски новини : Жан Баптис Гранж спечели първия слалом за сезона! - 16 Ноември 2008 - 17:30

Французинът Жан-Баптист Гранж спечели първия слалом за сезона при мъжете от Световната купа по ски-алпийски дисциплини във финландския зимен център Леви.

France's Jean-Baptiste Grange competes during the first leg of the men's slalom at the FIS World Cup in Levi, Finland. Grange of France surprised Bode Miller of the United States in winning the opening men's World Cup slalom Sunday, Miller taking second ahead of Austrian Mario Matt. (AFP/Olivier Morin)

Французинът надделя в битката с Боде Милър (САЩ). Гранж бе първи в първия манш, а във втория даде второ време, което бе достатъчно за първото място с 1:44,49 минути.

Bode Miller of the US clears a gate during the first run of the World Cup Slalom skiing competition in Levi November 16, 2008. REUTERS/Bob Strong (FINLAND)

Това е четвърта победа в слалома в кариерата на Гранж след трите успеха през миналия сезон. Този успех изведе френският скиор на първо място за Световната Купа.

Втори в състезанието на 79 стотни се нареди Боде Милър, а трети на 93 стотни се класира световният шампион Марио Мат (Авс).

Силван Цурбриген (Швейц) бе най-бърз във втория манш и от 21-о място в първия, се четвърта позиция в крайното подреждане, на 1,06 секунди след победителя.

Шестицата се допълва от Ивица Костелич (Хърватия) - на 1,08 секунди и Андре Мирер (Швеция) на 1,10 секунди след победителя.

Носителят на малката световна купа в тази дисциплина Манфред Мьолг (Ит) и олимпийският първенец Бенямин Райх (Авс) отпаднаха във втория манш.

Благодарение на днешния си успех Жан-Баптист Гранж излезе начело в генералното класиране със 122 точки, следван от Боде Милър - 106, Даниел Албрехт (Швейц) - 100, Дидие Кюш (Швейц) - 80, Тед Лигъти (САЩ) - 69 и Марио Мат - 63

France's Jean-Baptiste Grange, center, winner of an alpine ski, World Cup Men's Slalom, stands on the podium with second placed Bode Miller, of the United States, left, and third placed Austria's Mario Matt, in Levi, Finland, Sunday, Nov. 16, 2008. (AP Photo/Simon Palfrader)

Следващият старт за Световната купа е спускането в Лейк Луис (Канада) на 26 ноември.