. световни ски новини : Шифрин блести с прецизност в GS-а на Lienz - 29 Декември 2023 - 23:41

АЛПИЙСКИ СКИ СВЕТОВНА КУПА. 28 декември 2023г. Когато Микаела Шифрин от Stifel US Ski Team е на върха на своята игра, е почти невъзможно да бъде победена. Тя застана на старта за втория манш с -1.63сек предимство и караше мощно, но използваше по-консервативна линия. Възползвайки се по брилянтен начин от мъдростта на ветеран шампион, тя спечели четвъртата си Световна купа за сезона в три дисциплини. Това е нейната 92-ра победа в кариерата и 22-а в GS. Всичко е продукт на десетилетия й невероятен фокус и отдаденост. След представянето на отлични постижения в първия манш нямаше съмнение кой кара ските най-бързо. Въпреки това Шифрин трябваше да го покаже и тя го направи.

„Вторият манш беше страхотно каране на ски с малко повече място“, каза Шифрин, след като загуби време от Бриньоне по време на финалния манш. „Федерика, още няколко врати и тя вероятно щеше да го вземе. И така, това е следващото нещо, което трябва да научите за предстоящите състезания: трябва да настоявате във втория манш.

„Казах си, сега искам да го спечеля, но също така наистина не искам да го обърквам; това би било толкова разочароващо. Така че в мислите ми беше малко напред-назад,” каза Шифрин за опитите си да запази преднината си в първия манш. „Всяко състезание се чувствам по-удобно и мисля, че имам наистина добър фокус върху моето каране на ски, което може да бъде просто. Надявам се, че мога да го повторя във все повече и повече състезания, така че съм супер доволна от напредъка.

Както обикновено, подиумът се определяше от най-бързите от първия манш. Първата от тази елитна група, която атакува следобедния слалом, беше Валери Грение от Канада. Класирана на 8-мо място след първия манш, Грение пресече финала с водачество и след това видя как французойката Клара Дирез не успя да завърши. Въпреки това следващата състезателка по ски спечели два GSа този сезон от Световната купа, италианката Федерика Бриньоне. Възползвайки се от най-бързия втори манш, Бриньоне поведе и наблюдаваше останалите състезатели от лидерския трон.

И двете жени станаха свидетели на това как Алис Робинсън от Нова Зеландия не успя да се справи с уменията си за първото спускане и да падне надолу в класацията. Швейцарката Лара Гут-Бехрами също завърши доста извън темпото. Това остави само три жени в началото, които все още не се състезаваха. Когато норвежката Рагнхилд Мовинкел не успя да надмине двете, Бриньоне разбра, че е спечелила подиум. Но най-бързите две от първия манш тепърва трябваше да карат ски. Въпреки това, шведката Сара Хектор не успя да се справи с Бриньоне и италианката знаеше, че няма да бъде по-лоша от втората. Но историята все още не беше написана. Последният скиор, който се спусна, беше Шифрин.

„След първия манш никога не съм мислила, че е възможно да бъда на подиума. Да бъда втора, това е просто невероятно“, каза Бриньоне, която обикновено беше лека на ските си, едва оставяйки следа на австрийската писта, за да запише най-бързото време следобед.

Променихме малко нещо с моя сервизен човек във втория манш (и) снегът се промени малко (но) отношението ми беше различно. Това беше голямото нещо.”

Впечатляващият подиум включва Шифрин 1-ва, Бриньоне 2-ра и Хектор 3-та. Талантливата канадка Грение се изкачи с четири позиции и завърши 4-та.