SKI.BG > СКИ в България - http://www.ski.bg

. бг ски новини : Спорт по време на криза - 20 Ноември 2008 - 13:09
ДАМС ще прилага нов финансов модел за 2009 г.

Някой чувал ли е за спорт с име удбол? А за кемпо, кендо или шейни на улеи с естествени трасета? Всяка година половин милион лева от бюджета за спорта в България отиват за участия в международни състезания на национални отбори, мъже и жени, в подобни неолимпийски спортове като канадска борба, силови атлети, естетическа гимнастика, културизъм и фитнес, силов трибой, бокс муайтай, автомоделни спортове, корабомоделизъм, авиомоделизъм, петанка, йога, риболов, аероклуб, крикет и др. Голяма част от тях спокойно могат да се развиват като кръжочна дейност в училищата.

Тази порочна практика заедно с други подобни финансови недоразумения в Държавната агенция за младежта и спорта (ДАМС) доведе до тотално пилеене на средства и никаква ефективност. След фиаското на олимпийските игри в Пекин агенцията реши да заложи на нов ред в разпределяне на парите от бюджета за спорта за 2009 г. Вече е обявено намаляване на броя на спортовете, които ще получат пари за олимпийска подготовка. Предстои да бъдат отрязани и парите за "екскурзии в чужбина" на всички неолимпийски спортове, както и да се премине на режим за програмно финансиране за дейности, свързани с масовия спорт.

Промяната е не само заради разочароващото представяне на олимпийците на игрите в Пекин през август, което се оказа най-лошото за Българя въобще, а и за по-ясни приоритети по време на финансова криза, обясняват от ДАМС.

Всъщност българският спорт не би трябвало да изпита затруднения през следващата година, тъй като се очаква бюджетът му да бъде завишен с нови 8 млн. лв. Така общата сума заедно с традиционните вече 20 милиона лева от тотото вероятно ще се закръгли на около 50 млн. лв., каза за "Капитал" председателят на ДАМС Весела Лечева. От бюджетния излишък се очакват 9 млн. лв. за обекти на "Национална спортна база", допълнителни 9 млн. лв. за съвместни проекти за бази с общините и още 6 млн. лв. за допинг лаборатория и спортен медицински център.

Голямата ножица

Дълги години около 20 спорта разделяха годишно по близо 8 млн. лева за олимпийска подготовка на 200 души. Сумите се движеха между един милион лева за спортове като лека атлетика и 38 хил. лв. за ски. Сега в списъка остават бокс, борба, биатлон, спортна гимнастика, художествена гимнастика, гребане, кану-каяк, лека атлетика, плуване, стрелба, кънки, вдигане на тежести, волейбол, а баскетболът е ново попълнение. Те ще разполагат с 4 млн. лв. за следващата година от тези допълнителни 8 млн. лв., поискани от ДАМС. Под чертата останаха федерациите по тенис, ски, бадминтон, джудо, таекуондо и ветроходство.

Решението предизвика дълги опашки от спортни функционери пред кабинета на Лечева. Горещите въпроси бяха как се определя кой спорт е по-значим от друг - по масовост, по интереса на телевизиите или нещо друго, и по какви критерии точно ще се разпределят средствата.

Селекцията е направена на базата на представянето на олимпиади в периода от 1952 г. до 2008 г., обясни Лечева. "След като се получи една много сериозна чувствителност в общественото пространство заради недостатъчното медали в Пекин и след като искаме България в бъдеще да е сред медалистите на олимпийски игри, се налага да акцентираме усилията. Лично аз, както и експертите, смятаме за правилно държавата да определи онези спортове, които имат потенциала, традициите и методиката да правят сигурни медалисти на олимпиада", твърди председателят на ДАМС.

В Пекин петте медали дойдоха само от два спорта - гребане и борба. Защо обаче щангистите са в списъка, при положение че сътвориха най-големия допинг скандал преди игрите, а лично Лечева обяви, че ще спре държавното финансиране за този спорт? Заради традициите и броя на медалите, отговаря тя: "Щангистите ще влязат в новия цикъл с младежките си състави и през 2012 г. те ще участват на игрите в Лондон."

Преобладаващо мнение обаче е, че на спорта продължава да се гледа по стария чиновнически метод. Да се събират и смятат медалите от 1952 г. насам звучи все едно да затваряш очи за спортовете с бъдеще и гарантиран масов интерес. "Залагало се на тези, които ще се класират със сигурност. Тия, които се класираха, ги хванаха с допинг. Може в даден спорт България да спечели 20 медала, но какъв е ефектът, след като никой не иска да запише детето си да тренира точно това", каза човек от федерация, пожелал анонимност.

Медалите на щангистите не напълниха залите с деца, нито пък увеличиха интереса към този род състезания. В същото време интересът към тениса и ските отбелязва бум. Логиката е такава, че един добър тенисист като Григор Димитров, който спечели при юношите "Уимбълдън" и US Open, и Цветана Пиронкова, която достигна до №40 в света при жените, може до има изяви 50 седмици в годината, а не само четири дни слава на олимпиада. За да се върнат обаче в олимпийската програма тенисът и ските, трябва да направят поне един световен шампион. Това обаче е доста по-трудно, отколкото в други дисциплини.

"Вярно е, че тенисът и ските може и да са по-масови, модерни и интересни, но ние в тях много трудно може да покажем, че един ден ще има олимпийски шампион", е логиката на експертите в ДАМС. Предложението е тези спортове да се концентрират в изграждане на силни центрове в страната и да започнат да изграждат шампиони.

Пари срещу програма

На пръв поглад излиза така, че всички спортни федерации запазват държавната си издръжка, само се сменя формата. Просто ще си получат парите, но по други пътеки. Четири милиона лева от допълнителните в бюджета са предвидени да отидат за специални програми като "Спорт за свободното време", "Научи се да караш ски", "Научи се да плуваш", както и за талантливи спортисти, които се подготвят за първите младежки олимпийски игри през 2010 г. Всяка от тези федерации, които извадихме от програмата за олимпийско подпомагане, ще може да кандидатства за допълнителна финансова помощ по тези програми, обясняват от дирекция "Спорт за високи спортни постижения".

Големите федерации не са притеснени, че ще им намалеят средствата заради кризата. "От спонсори идват 50% от бюджета, каза за "Капитал" Добромир Карамаринов, президент на Българската федерация по лека атлетика. Работим с две финансови институции - Корпоративна търговска банка и застрахователната компания "Еврохолд", и никой не се оттегля. Въпреки това за 2009 г. ще извадим всички излишни състезания от спортния календар и ще съберем атлетите на централизирана подготовка. Така ще харчим по-малко пари и ще има има по-голям контрол." Увеличаване на бюджета с половин милион лева е заложила и федерацията по баскетбол, която от новата година влиза в списъка за пари от олимпийска подготовка. Президентът Михаил Михов е обещал 2.5 млн. лв., като голяма част ще дойдат по договора за излъчване на мачове с БНТ.

Край на екскурзиите

Край на екскурзиите в чужбина, отсече Лечева. "Много е болезнено да отрежеш парите на някого, когото си финансирал. Масово неолимпийските спортове пращаха на европейско и световно първенство двама-трима души, заради които тези федерации съществуваха. Пари ще получат само тези, които организират децата в спортни дейности", твърди тя. Това обаче не се отнася до екскурзиите на отбори като националния по хокей на лед за жени, който записа най-разгромната загуба с 0:82 от Словакия на турнир в Латвия, тъй като е олимпийски спорт.

Всъщност бюджетът на българския спорт е обвързан на 50% от постъпленията в тотото. Проблемът е, че от пет години постъпленията държат едно ниво от 100 млн. лв. Вместо да се чудят от кого да отрежат и на кого да дадат, управниците на българския спорт е по-добре да се концентрират в развитието на продукта БСТ. Както сочи статистиката, в криза игрите на щастието процъфтяват.

в-к Капитал
Брой 46, 14 ноември 2008 г., 13:28

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL