. световни ски новини : Сезонът за Фрийстайл Световната купа започна със ски-крос в Сент Йохан ин Тирол - 06 Януари 2009 - 18:31

В грандиозно начало на сезона за Световната купа на ФИС по фрийстайл се превърна ски-крос състезанието в понеделник вечерта, 5 януари 2009-та, в Сент Йохан ин Тирол / Оберндорф. Повече от 4000 австрийски фенове гледаха как 24-годишният швейцарец Михаел Шмид и 2 години по-малката французойка Марион Йосеранд спечелиха първите състезания за сезона. Дългото 767-метра ижектирано с вода трасе беше истинско придизвикателство към техническите умения на скиорите.

В дамското състезание досегашната шампионка Офелия Давид (Франция) водеше в посления финален рън, но нейната ска се откачи в специално проектирания за състезанието "обратен завой" (fall way slope) и Йосеранд, която пропусна целия минал сезон заради травма, я изпревари, поведе и в крайна сметка грабна победата. 42-годишната австрийка Катарина Гутенсон стана втора, докато Келси Серва от Британска Колумбия - Канада, допълни мястото на почетната сълбичка.

Михаел Шмид от Швейцария спечели състезанието при мъжете и първата си титла за Световната купа, побеждавайки във финала австриеца Андреас Мат (брат на Марио Мат). Томи Елиасен от Швеция спечели първия подиум в кариерата си, ставайки трети, след като победи ветерана от Америка Каси Пукет.

Така австрийците спечелиха две места на подиума, доставяйки наслада на местната публика и на множеството официални лица от Австрийската ски асоциация, която даде начало на нова програма в дисциплината ски-крос.

Фрийстайл ФИС Световната купа продължава с два старта във Франция през следващите седем дни.